Vites değişimlerinde ki o "çısss" sesi hangi parçayla oluyor ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

AlperErdem

Profesör
Beta Programı
10 Eyl 2016
508
572
1,770
Ya küçüklüğümden beri hep merak ediyorum. Vites geçişlerinde o çıkan " vuuuuuu çıssss" sesi hep hoşuma gitmiştir. ( Biraz garip anlattım ama umarım anlarsınız:)). Oynadığım need for speed gibi oyunlarda bu hep olurdu. Sanırım bu turboyla bağlantılı bir ses ama sonradan takılan bir şey ile oluyor. Bu parçanın ismini, fiyatını, zararını, faydasını gibi bildiğiniz şeyleri yazar mısınız? :) Teşekkür Ederim.

emert20

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
2,449
6,787
4,270
26
Denizli
Marka
Fiat
Dediğiniz şey büyük ihtimalle blow off'un sesi. Fazla olan turbo basıncının dışarı atılmasıyla çıkıyor sanırım o ses. Bu sesi yapay olarakta yapabilen setlerde satılıyor.

cgkya

Profesör
16 Eyl 2016
293
447
1,395
Bu ses esasen vites değişiminde değil de ayak gazdan çekilince çıkar. Gaz kelebeği kapanınca turboda oluşan geri tepmeyi önlemek için sıkışan hava bu blowoff denen vanadan çıkar ve o beğendiğiniz sesi verir. Bu vanalara değişik sesler için değişik başlıklar da takılabiliyor galiba. Bu sesi turbosuz arabalarda yapay olarak alabilmek için saçma sapan parçalar takılması da bana komik geliyor. :)

kerpetenemir

Emir Kerpeten
Panpa
9 Eyl 2016
1,332
2,965
3,770
27
İstanbul
Marka
Opel
Parçanın adı : Blow off
Yararları : Yüklü arabalarda back pressure yüzünden turboyu korumak amaçlı takınlan bir parçadır . Günlük arabalara önermiyorum
Zararları : Günlük kullandığımız araçlarda blow of takarsak turbo basıncı boşaldığı için turbo sıfırdan bir daha doldurur , turbo daha çok çalışır daha çabuk yıpranır , turbo lag oluşur ve bu draglarda ve rollerde 2-3 boy kayıp demektir.

AlperErdem

Profesör
Beta Programı
10 Eyl 2016
508
572
1,770
Bu ses esasen vites değişiminde değil de ayak gazdan çekilince çıkar. Gaz kelebeği kapanınca turboda oluşan geri tepmeyi önlemek için sıkışan hava bu blowoff denen vanadan çıkar ve o beğendiğiniz sesi verir. Bu vanalara değişik sesler için değişik başlıklar da takılabiliyor galiba. Bu sesi turbosuz arabalarda yapay olarak alabilmek için saçma sapan parçalar takılması da bana komik geliyor. :)
Evet gaz pedalıyla uyumlu olduğunu oyunlarda felan anlamıştım ama yazıyı uzatmamak için yazmadım. Teşekkür Ederim :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım