Volant değişimi kapıya dayandı....

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Arkadaşlar,

Geçen gün aracımı 105k bakımı için servise bıraktığımda, zaman zaman ışıklarda dururken , vites D veya N de farketmeksizin, aracımda bir titreme olduğunu, bunun hep olmadığını ancak arasıra hafiften hissettiğimi belirttim.

Servis bu konuda araştırma yapmış ve volantımda sıkıntı olduğunu, değişim gerektiğini belirtti. Değişimin liste fiyatının 6k olduğunu, ancak servis olarak biraz destek verip 3.2 ya değişim yapabileceklerini belirttiker ... zaten titreşim çok az, seyrek ve ses olmadığından biraz daha idare ederim diyip, teşekkür ettim.

Bu gün bildiğim bir özel servise uğradım, aracın seri numarasından uygun volantın değişim maliyetine 2.1k gibi bir fiyat aldım (1.6k volant, 500tl işçilik)

Özel servis volantın üreticisinin tek olduğunu, servisle aynı volantın takılacağını belirtti. (120k bakımı için triger seti fiyatı da aldım, orada farklı üreticiler ve fiyatlar çıkıyor... ama volantta yok dediler)

Sorum şu, maliyet olarak belirgin bir fark var.. parçada aynı parça ise bana özel servise gitmek mantıklı geliyor, ne dersiniz?

Bir de volantı biraz daha beklemek, kavramaya zarar verir mi ? Veya rahatsızlık dışında araca farklı bir etkisi olur mu?

Son olarak volant değişiminden sonra aracın performansı veya yakıt tüketiminde bir değişiklik olur mu :D:D:D:rolleyes: .... evet muzip bir soru ama ah şu Golfün bir 15-20hp si daha olaaydı fabrikadan gelen demiyor değil insan, napalım ...

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,307
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
o titreme özellikle dizel motorda hem motor kulaklarına yüklenir, hem de şanzımana uzun vadede hasar verir. Genelde volanla birlikte baskı balata da değişse iyi olur. İkisi beraber eskirse daha iyi olur.

Benzer durum bende de var. Baskı balata değişirken volana dokunmamışlar, inanılmaz konforsuz oldu kavramam. Ha, motor 1.2 benzinli ve şanzımanım manuel. Titreşim olmaması işin rölantide değil de biraz gaz vererek ve ayağımın ayarını dikkatlice tutturarak yürütüyorum artık. Öyle idare ediyorum. Ama otm. şanzımanım olsa (hele de dsg filan olsa) kesinlikle aksatmam.

Garantisi iyi niyette filan da kalmadıysa özel servise gidin, yoksa götürün yetkili serviste iyi niyet garantisi bozulmadan devam edin.

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Garantisi yok aracın, 2017 yazında bitti... volant ta iyi niyete girmiyormuş. İyi niyetten yaklaşık 30k km önce , dişli dalmasından, tüm şanzıman değişti. Yani baskı balata nispeten yeni.

Özel servis de zaten baskı balata ile birlikte fiyat verdi ama ben baskı balatayı düşürttüm bu durumdan dolayı. He bu arada dsg için güncel baskı balata fiyatı 2.2k veriliyor.

Yetkili servis o zaman gerek görmediği için volant haricinde ki kısmı iyi niyetten yaptı, ama bu volant iyi niyete girmezmiş oldum olası..

Bu arada kronik bir problemmiş bu konu. Dsg den bağımsız, düz vites araçlarda da erken bitiyormuş.

Ben önümüzdeki ay yaptırayım o zaman özel serviste, bildiğim düzgün bir yer

Son düzenleme:

TSIDSG

Panpa
10 Eyl 2016
2,399
9,449
4,970
İstanbul
yarın bir gün şanzımanınızın başka bir parçasında bir arıza meydana geldiğinde dışarıda şanzıman işlem görmüş olduğu için servis hiç destek vermeyecektir.
şuan mekatronik 8-9 bin lira.
kavrama da 6-7 bin lira civarında serviste, bu volan değişiminde serviste yaptırmayarak tasarruf etmiş olmazsınız :)
he dersiniz ki param çok arabam yether qi hızlı fides adsın o zaman istediğiniz gibi yaptırabilirsiniz :)

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
yarın bir gün şanzımanınızın başka bir parçasında bir arıza meydana geldiğinde dışarıda şanzıman işlem görmüş olduğu için servis hiç destek vermeyecektir.
şuan mekatronik 8-9 bin lira.
kavrama da 6-7 bin lira civarında serviste, bu volan değişiminde serviste yaptırmayarak tasarruf etmiş olmazsınız :)
he dersiniz ki param çok arabam yether qi hızlı fides adsın o zaman istediğiniz gibi yaptırabilirsiniz :)

Üstat mesajını nedense şimdi gördüm, ümidi kesmiş bizi sallamadın diye sitem yazmaya girmiştim :)

Son kısmı çözemedim pek ama sanırım sen “servise git, en azından iki yıl şanzıman garantin var, bu da garantili olur, aklın kalmaz” diyorsun :)

TSIDSG

Panpa
10 Eyl 2016
2,399
9,449
4,970
İstanbul
Üstat mesajını nedense şimdi gördüm, ümidi kesmiş bizi sallamadın diye sitem yazmaya girmiştim :)

Son kısmı çözemedim pek ama sanırım sen “servise git, en azından iki yıl şanzıman garantin var, bu da garantili olur, aklın kalmaz” diyorsun :)
aynen öyle, ocak ayında triger kayış değiştiğim araç bugün geldi servise, mazot pompası dağıtmış kendini ve iyi niyet sorgusu yapılacak, trigerli bakımı dışarıda yaptırsaydı her şekilde 0 iyi niyet çıkacaktı! bu size bir örnek olsun :) servise devam

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
aynen öyle, ocak ayında triger kayış değiştiğim araç bugün geldi servise, mazot pompası dağıtmış kendini ve iyi niyet sorgusu yapılacak, trigerli bakımı dışarıda yaptırsaydı her şekilde 0 iyi niyet çıkacaktı! bu size bir örnek olsun :) servise devam

Üstat,

İnce yerden dokundun şimdi...
Triger seti de değişecek bir kaç ay sonra.
Onu dışarda yaptırmam, kapı gibi 2 yıl parça garantim olan komple şanzıman ve volan(serviste değiştiğimizi kabul edersek) garatilerini geçersiz mi yapar ?

ali_tremonti

Panpa
8 Eyl 2016
1,610
1,940
2,570
26
üstünden çıkan volanın aynısını takacakları için yakıta yada performansa hiç bi etkisi olmaz ( sana bi çip lazım) :D onun dışında idare ediyim dersen de bişey olacağını sanmıyorum en son kurulur araba yürümez çekici çağırırsın bilzat volan kırmış biri olarak söylüyorum :)

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,307
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Muazzam mahkumiyet muazzam... :D Tehdit var ısrar yok :p

TSIDSG

Panpa
10 Eyl 2016
2,399
9,449
4,970
İstanbul
Üstat,

İnce yerden dokundun şimdi...
Triger seti de değişecek bir kaç ay sonra.
Onu dışarda yaptırmam, kapı gibi 2 yıl parça garantim olan komple şanzıman ve volan(serviste değiştiğimizi kabul edersek) garatilerini geçersiz mi yapar ?
serviste şanzımana veya başka bir aksama yapılan işleminde parça garantisi var, dışarıda şanzımana veya x bir aksama yapılan bir müdahale o aksamın garanti dışı kalmasına sebebiyet verir

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım