KAPALI VW Polo 6C 1.2 TSI Akü Uyarı Sorunu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

bfyuksel

Burak Yüksel
Senkromeççi
18 Kas 2020
6
0
60
29
Elazığ
Marka
Volkswagen
Öncelikle herkese merhabalar. 2015 model 1.2 tsi manuel s&s aracım var. Ağustos ayında akü değişimi yaptım (benden önceki sahibi start stop a uygun olmayan bir akü takmış). Yeni aldığım akü varta marka ve 12v 60a efb olarak geçen akülerden. Aküyü aldıktan sonra araç 2-3 gün yatınca ve daha sonra kontak açıp çalıştırmak istediğimde 12v akünüz zayıf sürüş işletiminizde şarj edin şeklinde uyarı ile karşılaşıyorum. Araç günlük çalıştığında böyle bir uyarı vermezken bazen 36 saat çalışmadıktan sonra bile bu uyarıyı verebiliyor. Araçta herhangi açık bir sistem ışık far vs bırakmadım ve kontrolü sağladım.

Böyle bir sorunla karşılaştığımda akü bayisi elektrik kaçağı olabileceğini söyledi. Cihaz ile elektrik kaçağı olup olmadığını bir elektrikçide kontrol ettirdim ve kontrollerde kaçak olmadığını söylediler. Akü bayisi bu durumdan sonra aracın rölantide şarj değerlerini kontol edip 13.1 ve 13.3 arası gidip geliyordu şarj dinamosunun düzgün şarj etmediğini belirtti. Yetkili vw servisi ile de telefonla yaptığım görüşmede bu araçlar için normal olduğunu söylediler araçta arıza lambası yanmıyorsa sorun yoktur dediler (araçta hiç arıza ışığı yanmadı bununla ilgili bugüne kadar).

Akü bayisi bu durumla 2-3 kez karşılaşınca aküyü değiştirip yenisini taktılar sağolsunlar. Ama bugünlerde yukarıda belirttiğim sorun ile tekrar karşılaştım. Acaba bu durumla daha önce karşılaşan var mıdır? Tavsiyeleriniz nelerdir?

Son düzenleme:

aaygen

Profesör
Beta Programı
7 Eyl 2016
332
758
1,895
İstanbul
Marka
Ford
Bazı yeni nesil arabalarda (BMW'de olduğunu biliyorum) akü kalibrasyonu yapıp arabanın o aküyü tanımasını sağlamak gerekebiliyor, belki böyle bir durum vardır.

Bu linklerde de yapılması gereken prosedür anlatılmış, videodaki Q7'nin aküsü 2 aylıkken bitip çekiciyle gelmiş video açıklamasında yazdığınıa göre. Benim aklıma bu geldi sadece.

Son düzenleme:

mehmeetakiff

Profesör
5 Haz 2020
519
1
946
2,020
22
Bir Yerler
Marka
Volkswagen
Arkadaşların söylediğinden farklı bir şey söylemeyeceğim ben de :) Kaçak yoksa muhtemelen Aküyü Araca tanıtmadığınızda karşılaşılan bir problem olsa gerek

bfyuksel

Burak Yüksel
Senkromeççi
18 Kas 2020
6
0
60
29
Elazığ
Marka
Volkswagen
Yorumlarınız için teşekkür ederim yakın zamanda servise gidip gerekli kontrolleri yeniden yaptırmayı düşünüyorum bakalım neler olacak.

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,599
18,377
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Bu durumu sorduğumda böyle bir şey ile gelen (akü tanıtımı) ilk kişi olduğunu söyledi?
Acaba gizli özelliklerin açılması araçta aküde böyle bir sorun oluşturur mu?
Gizli özelliklerin etkisi olabilir ama ne açtığınıza bağlı tabi, gizli özelliklerden olacağını sanmam. Aküyü araca tanıtmayı nasıl ilk defa duymuş anlamadım açıkçası, attığım konuyu detaylıca okuyup vagcom ile aküyü araca tanıtırsanız yüksek ihtimal sorunlarınız çözülecektir.

bfyuksel

Burak Yüksel
Senkromeççi
18 Kas 2020
6
0
60
29
Elazığ
Marka
Volkswagen
Gizli özelliklerin etkisi olabilir ama ne açtığınıza bağlı tabi, gizli özelliklerden olacağını sanmam. Aküyü araca tanıtmayı nasıl ilk defa duymuş anlamadım açıkçası, attığım konuyu detaylıca okuyup vagcom ile aküyü araca tanıtırsanız yüksek ihtimal sorunlarınız çözülecektir.

Attığınız konuyu okudum bunu deneyeceğim. ( Konuda start stop çalışmadığı belirtilmiş. Benim araçta start stopta herhangi bir sıkıntı olmadı direk çalışmaya başladı).

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,599
18,377
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Attığınız konuyu okudum bunu deneyeceğim. ( Konuda start stop çalışmadığı belirtilmiş. Benim araçta start stopta herhangi bir sıkıntı olmadı direk çalışmaya başladı).
Sizin sorununuzun neden olduğu hakkında fikrim yok, aküyü kodlamak haricindeki her işlemi yapmışsınız. O yüzden aküyü kodlayın aklıma başka bir şey gelmiyor dedim. Kodladıktan sonra gene aynı sıkıntı devam ederse şarj dinamosuna vs baktırın.

bfyuksel

Burak Yüksel
Senkromeççi
18 Kas 2020
6
0
60
29
Elazığ
Marka
Volkswagen
Sizin sorununuzun neden olduğu hakkında fikrim yok, aküyü kodlamak haricindeki her işlemi yapmışsınız. O yüzden aküyü kodlayın aklıma başka bir şey gelmiyor dedim. Kodladıktan sonra gene aynı sıkıntı devam ederse şarj dinamosuna vs baktırın.
Dediğiniz gibi akü kodlaması yapıp o şekilde bekleyeceğim eğer olmazsa artık şarj dinamosu kontrolü yaptıracağım.
Sorun çözümlenirse durumla ilgili bilgi aktaracağım. Yorumlarınız için teşekkür ederim.

bfyuksel

Burak Yüksel
Senkromeççi
18 Kas 2020
6
0
60
29
Elazığ
Marka
Volkswagen
Sorun çözüldü. BCM ünitesi çökmüş. Sıfırlanıp yeniden ayarlar yüklendi ve şu ana kadar problem oluşturmadı. Önerileriniz için teşekkür ederim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım