VW Polo 6N The German Red 1997 Red 1.6 8V

BavarianEngineer

Alperen Ç.
Panpa
30 Nis 2018
452
1,061
2,695
Ankara
Marka
BMW
Böyle yazınca kulağa heybetli bir şeyler geliyor, ancak aracımız şirin mi şirin otomatik bir şehir içi faresi diyebiliriz. :)
Öncelikle gelelim ufak bir hikaye kısmına. Aslında amacım kendi aracımı (E46 Manuel 2.0 atmosferik Benzinli) değiştirmekti. Yine Bmw olmak kaydı ile otomatik ve daha güçlü bir motora sahip E46, E90 veya temiz olmak kaydı ile bir E60 kafamdaki planlar arasındaydı. 2.0 atmosferik 4 silindir aracımı, 3.0 atmosferik 6 silindir bir araç ile değiştirmek istiyordum aslında. Burada kararlarımızı etkileyen eşimin iş değişikliği oldu. Ben otomatik bir Bmw alıp yavaş yavaş araba sürmeyi öğretmeyi planlarken, bir anda ona başka araç bakarken buldum kendimi. Tabi ki önümüzdeki süreçte işe arabayla gitmesi gerekeceği için başımıza bunlar geldi.
Şimdi de gelelim aracımıza ve durumuna. '97 model Polo Mk3 1.6 8v 75hp 135nm değerlerine sahip, tam otomatik, tek nokta enjeksiyonlu ve 990kg'lık bir fare. Kendileri şu anda 181.000km'de ve benzinli. Aslında araştırmalarım arasında daha düşük km'lerde ve daha iyi kondisyona sahip araçlar olsa da kırmızı rengi ve bu zamana kadar benzinli olarak tek elden kullanılmış olması beni cezbetti ve yeni sahibi olduk.

IMG_6904.JPG

IMG_7199.JPG

Biraz da eksiklerinden, yaptıklarımızdan ve yapacaklarımızdan bahsedelim. Zira sıfır araç almıyoruz biraz bakım, biraz da aracı size ait hissettirecek ufak dokunuşlar yapılması şart.
Öncelikle yağ, yağ filtresi, hava filtresi, polen filtresi değişimlerini yaptık. Bu sırada fark ettik ki motor su dağıtıcı flanşı kaçırma yapıyor. Flanş, boru ve motor suyu değişimlerini yaptık. Hemen ardından yürüyene geçtik, ön fren balataları, arka kampana balataları değişimi yaptık ve hidrolik yağını tamamladık. Bir tespitimiz de arka amortisörler emiş yapmıyordu. Arka iki amortisör tamiri ve ön amortisörlerin kontrolünden sonra rot ayarı yaptırarak yürüyen motor olarak standart aklımızda kalmayacak bakımlarını yaptırdık.
Ne yazık ki aracımızın muayenesi bitmek üzere ve kullanırken fark ettim ki arka silecek çalışmıyor, yanmayan stop ampullerimiz ve sinyal lambalarımız mevcut. Bir günümüzü de onlara ayırarak tamir ve değişimlerini yaptırdık. Ve yine bu değişimler sırasında fark ettik ki sağ ve sol stop'umuz farklı renklerde. :D
0bf8e718-5ce4-4cd0-9d19-657be1691ab6.JPGbfcced7b-183c-4607-b222-b07a9b9cd8fe.JPG

Tabi ki hiç beklemeden sağ tarafa orjinal çıkma Hella marka stop teminini yaptık ve taktık. :) Çıkan depo marka sağ stop elimizde kaldı ihtiyacı olana cüzi bir ücret karşılığında gönderirim. :)
IMG_7125.PNG

Bundan sonraki yapacaklarımız ise tamamı ile iç ve dış kozmetik dokunuşlardan ibaret olacak.
Direksiyon deri kaplama, tavan döşemesinin yeniden kaplanması, kare ön sis farları ve montajı ve son olarak komple pasta cila bu renk için şart oldu.
Bir de aracın lastik ebatları fabrika verilerine göre 175/65/R13 iken, aldığım kişi araç üstüne 175/70/R13 lastik takmış bence gereksiz büyük duruyorlar. Eğer uygun lastik bulabilirsem en azından kışlıklar için doğru ölçülere geçmek istiyorum.

IMG_7200.JPG

Herkese iyi forumlar dilerim.

BavarianEngineer

Alperen Ç.
Panpa
30 Nis 2018
452
1,061
2,695
Ankara
Marka
BMW

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,006
3
4,827
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Teşekkür ederiz.

Evet motor kodu dediğiniz gibi aea motor diye geçiyormuş öğrenmiş olduk teşekkür ederiz. Başka ne gibi özellikleri vardır bilgilendirebilir misiniz?

Rica ederim ne demek,zamanında bizde de bir 2001 Polo Classic olduğu için çok yakından ilgilendim bu motorlarla,bizdeki de ALM kodlu 1.6 75 beygirdi.Sizin motorun son revizeli ve en güncel hali yani,çok nokta enjeksiyonlu o :) Hangi konuda bilgi almak istiyorsanız bilgimin yettiğince seve seve cevaplarım :)

BavarianEngineer

Alperen Ç.
Panpa
30 Nis 2018
452
1,061
2,695
Ankara
Marka
BMW
ALM motor ile AEA motorun güç olarak bir farkı yok o zaman bir yanlışlık olabilir mi. Çünkü ben çok nokta enjeksiyonlu poloların 101 hp olduğunu biliyorum.

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,898
2
24,175
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Selamlar kardeşi de bizdeydi kısa süreliğine:D

BavarianEngineer

Alperen Ç.
Panpa
30 Nis 2018
452
1,061
2,695
Ankara
Marka
BMW
Herkese tekrardan iyi haftalar dilerim. Bayram sonrası inceden bir paklansın dedik.
Detaylı iç dış temizliğin ardından otoparkımıza çektik. İyi seyirler. Bir sonraki paylaşımlar pasta-cila operasyonu sonrası olacak inşallah.
Ayrıca arkadaşlar araca çok koyu olmayan film çekmeyi düşünüyorum. Marka model ve ton olarak önerileriniz nedir? Şu anda kafamdaki ön cam hariç komple aynalı tip cam filmi.

IMG_9192.JPG
IMG_9194.JPG
IMG_9196.JPG
IMG_9199.JPG
IMG_9201.JPG
IMG_9191.JPG

mrtkap

Profesör
8 Ara 2017
889
1,615
2,320
İst.
Marka
Ford
VW'in orjinal renkli yeşil camlarının tonundan olan bi film bence çok hoş durur.

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,006
3
4,827
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
ALM motor ile AEA motorun güç olarak bir farkı yok o zaman bir yanlışlık olabilir mi. Çünkü ben çok nokta enjeksiyonlu poloların 101 hp olduğunu biliyorum.

İkisininde gücü bloğu aynı sadece enjeksiyon sistemi ve distribütörü farklı.ALM motor Polo Classiclerde 98-02 arası kullanıldı.1.6 ABU motor ALM ve AEE nin atası olur.Bu motorlar ABU motordan beri 75 beygir,gücü hiç değişmedi.Tork eğrileri ve torkları değişti,verimlilikleri değişti.Mesela AEE motorda tork 2800-3400 de 136 nm gelirken ALM motorda 2800-3800 arası 145nm geliyor,gücünü de 4800-5200 devirde veriyor.Böyle ufak tefek farklılıkları var.Birde bu motorlar 8 valf ve OHC sistem egzantrikli.

Sizin 101 hp bildiğiniz motorlar 1.4 16v DOHC motorlar,onlar zaten MPI motor direk.1.6 larda ise motor kodu,motor şekli ve en bariz hava filtresi kabını kaldırınca anlaşılıyor sistemi.Birde Tek nokta ya da karbüratör enjeksiyon sistemi olduğunu en bariz gaz telinin nereden geldiğine bakarak anlayabilirsiniz.

Örnek,bu ALM motor,ben çektim zamanında bizim Polo Classic :) Motorun derli toplu oluşundan zaten belli oluyor.Söylediğim gibi çok nokta enjeksiyon olduğu için boğaz kelebeği farklı,bu yüzden gaz telini göremiyoruz.
images (19).jpeg

Bu da tek nokta enjeksiyon AEA veya 1.3 motor.Gördüğünüz gibi gaz teli kablosu külbütörün üstünden geçiyor ve motor kapağı yok,muhtemelen German Red'in motoru da bu şekilde göründüğü gibi.Motorların bir çok şeyi ortak dediğim gibi ayırt etmesi zor olabilir başta,ama ufak taktikleri var enjeksiyon sistemlerini farketmek için :)
images (21).jpeg

Sonuç olarak 1.4 101 hp harici Polo 6N lerde bir sürü daha MPI motor var :)

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,006
3
4,827
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Herkese tekrardan iyi haftalar dilerim. Bayram sonrası inceden bir paklansın dedik.
Detaylı iç dış temizliğin ardından otoparkımıza çektik. İyi seyirler. Bir sonraki paylaşımlar pasta-cila operasyonu sonrası olacak inşallah.
Ayrıca arkadaşlar araca çok koyu olmayan film çekmeyi düşünüyorum. Marka model ve ton olarak önerileriniz nedir? Şu anda kafamdaki ön cam hariç komple aynalı tip cam filmi.

Ekli dosyayı görüntüle 19098Ekli dosyayı görüntüle 19100Ekli dosyayı görüntüle 19101Ekli dosyayı görüntüle 19103Ekli dosyayı görüntüle 19104Ekli dosyayı görüntüle 19097

Araba muhteşem görünüyor,orjinalliği de hala üzerinde.Apaçi modifiyeli görmediğim için çok mutlu oldum böyle bir arabayı,tekrardan güle güle kullanın.

Cam filmi olarakta aynalı biraz sırıtabilir,çok koyu filmlerde çevirmelerde problem olabilir.Kalitesiz koyu filmler hepten berbat,gece görüşü de zulüme dönüyor,yağmurlu havalarda özellikle park ederken çok sıkıntı yaşarsınız.En kalitelisi hangisi bilmiyorum ama bu hususlara dikkat etmekte ve işçiliği iyi olan bir yerde cam filmi yaptırmakta fayda var.

BavarianEngineer

Alperen Ç.
Panpa
30 Nis 2018
452
1,061
2,695
Ankara
Marka
BMW
İkisininde gücü bloğu aynı sadece enjeksiyon sistemi ve distribütörü farklı.ALM motor Polo Classiclerde 98-02 arası kullanıldı.1.6 ABU motor ALM ve AEE nin atası olur.Bu motorlar ABU motordan beri 75 beygir,gücü hiç değişmedi.Tork eğrileri ve torkları değişti,verimlilikleri değişti.Mesela AEE motorda tork 2800-3400 de 136 nm gelirken ALM motorda 2800-3800 arası 145nm geliyor,gücünü de 4800-5200 devirde veriyor.Böyle ufak tefek farklılıkları var.Birde bu motorlar 8 valf ve OHC sistem egzantrikli.

Sizin 101 hp bildiğiniz motorlar 1.4 16v DOHC motorlar,onlar zaten MPI motor direk.1.6 larda ise motor kodu,motor şekli ve en bariz hava filtresi kabını kaldırınca anlaşılıyor sistemi.Birde Tek nokta ya da karbüratör enjeksiyon sistemi olduğunu en bariz gaz telinin nereden geldiğine bakarak anlayabilirsiniz.

Örnek,bu ALM motor,ben çektim zamanında bizim Polo Classic :) Motorun derli toplu oluşundan zaten belli oluyor.Söylediğim gibi çok nokta enjeksiyon olduğu için boğaz kelebeği farklı,bu yüzden gaz telini göremiyoruz.
Ekli dosyayı görüntüle 19112

Bu da tek nokta enjeksiyon AEA veya 1.3 motor.Gördüğünüz gibi gaz teli kablosu külbütörün üstünden geçiyor ve motor kapağı yok,muhtemelen German Red'in motoru da bu şekilde göründüğü gibi.Motorların bir çok şeyi ortak dediğim gibi ayırt etmesi zor olabilir başta,ama ufak taktikleri var enjeksiyon sistemlerini farketmek için :)
Ekli dosyayı görüntüle 19113

Sonuç olarak 1.4 101 hp harici Polo 6N lerde bir sürü daha MPI motor var :)

O zaman benim araçta bu çok nokta enjeksiyonlu olandan. İlk attığınız fotoğrafdaki gibi motor. Çekmedim resmî yok ancak gaz teli ortadan geçmiyor ve ortadaki kapak mevcut. Şu flanşını değiştirirken oldukça haşır neşir olduk. 😃
Bilgiler için ayrıca teşekkür ederim.

BavarianEngineer

Alperen Ç.
Panpa
30 Nis 2018
452
1,061
2,695
Ankara
Marka
BMW
Araba muhteşem görünüyor,orjinalliği de hala üzerinde.Apaçi modifiyeli görmediğim için çok mutlu oldum böyle bir arabayı,tekrardan güle güle kullanın.

Cam filmi olarakta aynalı biraz sırıtabilir,çok koyu filmlerde çevirmelerde problem olabilir.Kalitesiz koyu filmler hepten berbat,gece görüşü de zulüme dönüyor,yağmurlu havalarda özellikle park ederken çok sıkıntı yaşarsınız.En kalitelisi hangisi bilmiyorum ama bu hususlara dikkat etmekte ve işçiliği iyi olan bir yerde cam filmi yaptırmakta fayda var.

Ben de bu orijinalliğine kanarak aldım biraz da zaten aracı. Aldığım Sahibi 12 yıldır kullanan bir bayandı. Her ben kadar bu laf bir klişe olsa da bir evin ikinci arabası olarak ve bir bayanda kalması bazı basit modifiyelerden uzak tutuyor. Tabi yine bu durum bazı basit şeylerin bakımsız kalmasına sebeb oluyor. Yavaş yavaş bunlara da müdahale ederek derli toplu hale getireceğim.
Güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim.
Şimdi sıra klima kompresörü değişimi, pasta cila ve cam filmi işlemlerinde.
Cam filmi konusunda belirsizlik sürüyor, renkli yeşil cam filmi güzel durur düşüncesindeyim ama içerinin görünmesini azaltmayacağı için pek işe yaramayacak. Orta seviye siyah filmin de basit yani sıradan bir modifiye görüntüsünde olmasından endişeliyim.
Aslında çektirmemek en iyisi ancak bayan kullanıyor olması biraz düşündürüyor.

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,006
3
4,827
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
O zaman benim araçta bu çok nokta enjeksiyonlu olandan. İlk attığınız fotoğrafdaki gibi motor. Çekmedim resmî yok ancak gaz teli ortadan geçmiyor ve ortadaki kapak mevcut. Şu flanşını değiştirirken oldukça haşır neşir olduk. 😃
Bilgiler için ayrıca teşekkür ederim.

Üstteki gibiyse AEE dir hocam muhtemelen,çok nokta enjeksiyonlu :) Hatta motor kapağındaki logo sizde daha kabartmalı ve daha koyu mavidir,bizim araçtaki açık mavi kabartmasız vw logoluydu,bunun sebebi de 2000 li yıllarda vw nin logoyu bu şekilde değiştirmesi.Oradan bile motor kodunu anlayabilirsiniz aslında :D

Ben de bu orijinalliğine kanarak aldım biraz da zaten aracı. Aldığım Sahibi 12 yıldır kullanan bir bayandı. Her ben kadar bu laf bir klişe olsa da bir evin ikinci arabası olarak ve bir bayanda kalması bazı basit modifiyelerden uzak tutuyor. Tabi yine bu durum bazı basit şeylerin bakımsız kalmasına sebeb oluyor. Yavaş yavaş bunlara da müdahale ederek derli toplu hale getireceğim.
Güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim.
Şimdi sıra klima kompresörü değişimi, pasta cila ve cam filmi işlemlerinde.
Cam filmi konusunda belirsizlik sürüyor, renkli yeşil cam filmi güzel durur düşüncesindeyim ama içerinin görünmesini azaltmayacağı için pek işe yaramayacak. Orta seviye siyah filmin de basit yani sıradan bir modifiye görüntüsünde olmasından endişeliyim.
Aslında çektirmemek en iyisi ancak bayan kullanıyor olması biraz düşündürüyor.

Bence en iyisi orta karar kaliteli bir siyah cam filmi olur gibi hocam,araç bu kadar orjinal ve müstesna görünürken cam filmi bence pek modifiyeye kaçmaz diye düşünüyorum.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Ruhsatta motor numarasının başında yazar motor kodu. İlk 3 harf o dediğiniz kodları ifade ediyor. Bizim passatta ADR motor vardı ADR diye başlıyodu motor numarası Pololarda yok mu niye düşünüyosunuz :D

BavarianEngineer

Alperen Ç.
Panpa
30 Nis 2018
452
1,061
2,695
Ankara
Marka
BMW
Üstteki gibiyse AEE dir hocam muhtemelen,çok nokta enjeksiyonlu :) Hatta motor kapağındaki logo sizde daha kabartmalı ve daha koyu mavidir,bizim araçtaki açık mavi kabartmasız vw logoluydu,bunun sebebi de 2000 li yıllarda vw nin logoyu bu şekilde değiştirmesi.Oradan bile motor kodunu anlayabilirsiniz aslında :D
Bence en iyisi orta karar kaliteli bir siyah cam filmi olur gibi hocam,araç bu kadar orjinal ve müstesna görünürken cam filmi bence pek modifiyeye kaçmaz diye düşünüyorum.
Bir başka şeyi daha öğrenmiş olduk. Hatta yanlış bildiğimiz bir şeyi öğrenmiş olduk. Ben aracı tek nokta enjeksiyonlu sanıyordum. 🤔
Ruhsatta motor numarasının başında yazar motor kodu. İlk 3 harf o dediğiniz kodları ifade ediyor. Bizim passatta ADR motor vardı ADR diye başlıyodu motor numarası Pololarda yok mu niye düşünüyosunuz :D
Bilmiyordum, daha önce vw sahibi olmadım. Ben Bmw’ciyim son 7 hane ile vin decoder de arattırdık mı tamamdı. 😀
Şaka bir yana şimdi baktım ruhsata araç AEE motorluymuş. Ayrıca 920 kg boş ağırlık, muhtemelen yanlış ama 73,5 kW olarak da motor gücü girişmiş.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Bir başka şeyi daha öğrenmiş olduk. Hatta yanlış bildiğimiz bir şeyi öğrenmiş olduk. Ben aracı tek nokta enjeksiyonlu sanıyordum. 🤔

Bilmiyordum, daha önce vw sahibi olmadım. Ben Bmw’ciyim son 7 hane ile vin decoder de arattırdık mı tamamdı. 😀
Şaka bir yana şimdi baktım ruhsata araç AEE motorluymuş. Ayrıca 920 kg boş ağırlık, muhtemelen yanlış ama 73,5 kW olarak da motor gücü girişmiş.
Vw de var o sıkıntı. 1.8 125hp passatımız vardı onda da 125kw girilmişti. İtibar etmemek lazım ruhsatın o kısmına :D

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,006
3
4,827
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai

hep yaptığı hatalar hocam,oraya ne yazdığını kendi bile bilmeyen insanları koydukları için oluyor öyle hatalar.Orada 55kw yazması lazım normalde.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım