VW'nin Yasaklanan Dizelleri Türkiye Yolunda

Amerika’nın dizel motorların yazılımlarıyla oynayıp düşük karbon monoksit değerleri gösterdiği için kestiği ağır cezalarla boğuşan Volkswagen, yasaklanan yüzbinlerce aracı Türkiye'ye getireceği iddia edildi.

Sözcü'den, Ali Gülen'in haberine göre, Volkswagen yönetimi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüştükten sonra “Türkiye'ye yatırım eğilimine” girerken, önceki gün cumhurbaşkanlığı kararıyla Volkswagen'e, kimsenin pek bir anlam veremediği özel teşvik geldi.

u teşvikle, Volkswagen sıfır gümrüklü Türkiye'ye araba sokacak ve bunları iç piyasada satacak, bu ülkelerdeki stoklar ise eriyecek. Volkswagen de, Kuzey ve Güney Amerika'daki otomobilleri çöpe atma zorunluluğundan kurtulacak. Böylece milyarlarca dolarını kurtaracak.
Gümrüksüz otomobil getirip Türkiye'de satma işlemi, yatırımın yüzde 20'sinin ödenmesinden başlayacak ve bitene kadar devam edecek. Böylece Volkswagen, ABD'deki ve Güney Amerika'daki stoklarını getirip Türkiye'de eritecek. Çevreyi kirleten ve halen ABD'deki bantlarda üretimi süren araçlar, Türkiye'de yollara çıkacak.

ABD piyasasından çekilen ya da banttan çıktıktan sonra satılmayan 102 bin yeni Volkswagen otomobil, Kaliforniya çölünde, Baltimore Limanı'nda, Detroit'teki Silverdome stadyumunda ve Seattle yakınlarındaki bir nükleer santralin yanındaki bir tarlada bulunuyor.

Kaynak : http://haber.sol.org.tr/turkiye/vol...klanan-yuzbinlerce-dizel-arac-turkiye-yolunda

malumunuz domates ihraç ederiz, x ülke kabul etmez, çürür, bozulur, tr'de ucuza satılır, üretilmiş kalitesiz mal ucuz şekilde tr'ye satılır yine.

vw, emisyon problemi yüzünden satamadığı, abd çöllerinde stokladığı arabalarını, şimdi türkiye'ye getirecekmiş. bu araçları getirirken de sıfır gümrük.

hatırlarsanız yakın zamanda vw 'nin sayın cb ile görüşmeleri vs ile türkiye'ye fabrika kurma kararı almıştı. bulgar ile türkiye arasında kalıp, son kararı tr olarak vermişlerdi. anlaşmada artık kamu araçlarının da vw olarak alım garantisi verilmişti. yüksek emisyon salgılayan araçların türkiye'ye itelenmesi de bu paketin içindeymiş anlaşılan.

amerika'nın zehirli gaz saldığı gerekçesiyle ülkesinden içeri sokmadığı arabaları, türkiye sınırlarına sokuyoruz.

Aylardır çöllerde, nükleer santral yanında yatan mallar, sıfır gümrük diye sokulacak, bizim millet de sıfır vw'i belki biraz daha ucuz diye alacak.

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,617
1
64,386
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Hi guys

Başka başlıkta devam etmesin. Konu kilit

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,617
1
64,386
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Evet, başlığı tekrar yazıma aktif hale getiriyorum.
Gereksiz tartışmalar yaşanması halinde farklı yaptırımlarla sizlerle olacağım.
Lütfen bir marka model siyasi parti spor kulübü vs görüşlerimizi belirtirken karşı görüşlere de saygılı olalım.
Bir yorumda bulunurken acaba bu yazdığım yoruma nasıl bir cevap gelir diye de düşünün.

Otopark.com forum sitesi yönetim kısmı olarak üyelerimizin görüşlerine her zaman saygı duymaya çalıştık.
Düşünce özgürlüğü konusunda kısıtlamalara gitmemeye özen gösterdik. Yalnız unutulmaması gereken bir husus var ki bizim özgürlüklerimizin bittiği yer başkalarının özgürlüklerinin başladığı yerdir. Kendi görüşümüzü dile getirirken başkalarının görüşüne saygısızlık edemeyiz, etmemeliyiz.

Bir konu hakkında görüş belirtmek ve o görüşü karşı görüşteki kişinin desteklememesi de fanboyluk demek değildir.

Lütfen kırıcı olmayalım, yapıcı olalım. Ve saygıyı asla unutmayalım.

Sevgiler

Otto Çevrimi

Panpa
Destekçi
3 Eki 2016
1,621
1
5,104
4,070
Kocaeli
Marka
Alfa Romeo
Valla gelir mi gelmez mi bilmem ama, Amerika'nın yasakladığı bir araç Türkiye'ye gelip de satılınca, bunu bilerek alan adam bana tek kelime etmesin, sülük veya solucan muamelesi yaparım. Başkasının "çöp yapıp attığı" araca atlayacak adam, her türlü ikinci sınıf vatandaş muamelesini hak eder şu dünyada.

Kişisel olarak da ekliyorum, beni tanıyanlar da var burada. Alenen "Amerika'nın ülkeye almadığı dieselgate'li araçları" ucuza alacağıma, doğan slx'e binerim daha iyi. En azından başım dik yürür, haysiyetimi korurum. Aksini yaparsam hatırlatın.

He bu dirayeti gösteremeyecek kamyonla insan var bu ülkede. Hepimiz de bunun farkındayız. Acı olan şeylerden birisi de bu işte.

tersiyer

Profesör
8 Eyl 2016
583
477
1,570
İstanbul
Şuanki yasalara göre bu ithalatın olması mümkün değil zira ilgili yasaya göre ancak mevcut model yılı içinde üretilmiş araçlar ithal edilebilir. Hepsi de 2015 ve öncesi olduğuna göre haberde bilgi yanlışı var.

dthhasan

Hasan H Ayan
Sanmıyorum :)
Beta Programı
23 Ara 2017
4,267
16,103
5,720
çanakkale
Marka
Renault
Benim bir arkadaşım yurtdışından ikinci el araç ithal ediyor.hiçbir jetta yada vw bu sıkıntıya değmez.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Reyting amaçlı konu tekrardan açılmıştır.

PCW3gvlB_400x400.jpg

ahmet.kocak

Profesör
18 Mar 2017
280
268
1,445
38
ankara
Marka
Kia
Valla gelir mi gelmez mi bilmem ama, Amerika'nın yasakladığı bir araç Türkiye'ye gelip de satılınca, bunu bilerek alan adam bana tek kelime etmesin, sülük veya solucan muamelesi yaparım. Başkasının "çöp yapıp attığı" araca atlayacak adam, her türlü ikinci sınıf vatandaş muamelesini hak eder şu dünyada.

Kişisel olarak da ekliyorum, beni tanıyanlar da var burada. Alenen "Amerika'nın ülkeye almadığı dieselgate'li araçları" ucuza alacağıma, doğan slx'e binerim daha iyi. En azından başım dik yürür, haysiyetimi korurum. Aksini yaparsam hatırlatın.

He bu dirayeti gösteremeyecek kamyonla insan var bu ülkede. Hepimiz de bunun farkındayız. Acı olan şeylerden birisi de bu işte.
Araçlar gelirse Amerika için üretilmiş özel araçlar diye daha pahalıya satar bayiler ve galericiler. Benim görüşüm ise karar o araçları getirmeye yönelikse VW yatırımının gelmesi için yapılan bir taviz olduğu yönünde. Bizim gibi gelişmiş olmayan ülkelerde çevre falan ikinci planda hep.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Ben vergisiz araç getirme haklarını yeni modeller için kullanacaklarını düşünüyorum. Sonuçta bikaç model dışında yine vag araçların birçoğu ithal olcak

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
önce klavyenin üstünden kalkın da ondan sonra konuşalım.
tanımadığım etmediğim bir insana ben sizli konuşurken, senli benli, b*klu laflarla konuşma cesaretini kim, nasıl veriyor onu da anlamış değilim.
Mesele dieselgate, ülkeye bu arabaların zaten sokulmuş olması, ve marka gelsin , yalayalım diye imtiyazlar tanınması ama hala saçma sapan detaylara takılmış durumdasın.
madem basit bu kadar press yapmak, o daha ekonomik bir tercih, neden bekliyor bunca zamandır :)
çölde yatanlar ikinci el de, gümrükte girememiş, gümrük bölgelerinde yatanları biliyor musun bilmiyorum.
galiba arabanızın gazı sizde de içeri falan sızıyor :) hitler gaz odalarına, yürüyen olarak devam ediyor, siz de bunu şakşaklamaya devam. duman etkisi bunlar hep :)

İlk kural saygi. Baskasinin tercigine saygi gostermezsen veya her konuda aklin sira asagilayici yorumlarda bulunursan karsiliginda saygi da bekleme.

Haberin bununla alakali olmamasini gectim ortamlarda dieselgate deyip dpf’si sokuk arabayla dolasip gaz odasi dersen “bu ne perhiz bu ne lahana tursusu” derler. Gaz odasi meraki default olarak geliyorsa ekstra bir cabaya gerek yok. Kara tren gibi dolas, etrafa nox salarak insanlara kufur et gunun sonunda cevremizi kirletecekler matmazel ! Yersen..

İmtiyazlara gelince, bu adamlarin dunyanin her yerinde imtiyazi var. Bu adamlar senin cokmus ekonomine, daralarak bitme noktasina gelmis otomotiv sektorune istihdam saglar da buraya gelmeseler de bir sey kaybetmezler. O imtiyazin Turkiye’den kat be kat fazlasini veren Suudiler vardi da Katar ortakligi oldugu icin gerceklesmedi.

Ha hobi olarak yine savun da sirf karalamak icin yazdigini bu kadar belli etme.

Neyin ne oldugu cok belli, atis da serbest. Konunun popularitesini devam ettirmek icin tekrar acilan bu baslikta bundan sonra konusmaya dahil olmayacagim.

Son düzenleme:

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Konu çok uzun herkes bir şeyler yazmış az buçuk okudum, yahu arkadaşlar kim ne getiriyorsa getirsin ülke olarak otomobile ihtiyacımız var mı?Evet var(İkinci el fiyatları malumunuz).Emisyonu çok önemsermiş gibi tavır takınmanın bir manası var mı?Bence yok, sen güzel güzel emisyonum az diye sevin(doğayı çok seviyorsun ya) yanından karaduman spec bir Corsa ya da fi tarihinden kalmış bir kamyon geçtikten sonra bir manası kalmıyor.Sabaha kadar tartışırız mesele VAG ya da başka marka değil.Aynısı Mercedes'e de olsaydı o da araçları TR'ye sürerdi.Burada mesele tamamen ve tamamen ülkemizin dünya piyasası üzerindeki göreceli konumu.Yani ''as expected'' beklenildiği gibi diyorum.

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,486
1
4,751
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Bazen insanları anlayamıyorum. Kararı desteklediğim sanılmasın ben zaten marka olarak sevmem vw i. Lakin bu araçlar zaten ülkemizde satıldı ve satılıyor. O haberler ilk çıktığında abd nin ticari oyunudur kesin, vw satışları zirve yaptığından abd önlem alıyor, orda çürütene kadar bize satsalar ucuz paraya diye yazan bir sürü forumdaşımız vardı burada. Pek ala çevre pek çok kişinin umrunda değil herkes geçim derdinde ve bu araçlar geldiğinde de ilk almaya gidenlerin pek çoğu hükümete sövenlerden çıkacak. Burası için değil sözüm genel durum böyle. Kimse kendini kandırmasın arkadaşlar gerçekler acıdır maalesef.

dthhasan

Hasan H Ayan
Sanmıyorum :)
Beta Programı
23 Ara 2017
4,267
16,103
5,720
çanakkale
Marka
Renault
Nasıl oluyor o? Yasak değil mi?
Abi kasko değeri minimum 25 bin dolar olmalı.onun üstünden %130 vergi ödeyip shippingi karşılayıp getiriyorsun.ayrıca ruhsat ve plaka masrafı çıkıyor.amerikada da plakayı iptal ettirmek için 2-3 bin dolarda masraf çıkıyor.
25 bin dolarlık bir araba aşağı yukarı 70 bin dolara denk geliyor

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,719
6,738
4,070
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Abi kasko değeri minimum 25 bin dolar olmalı.onun üstünden %130 vergi ödeyip shippingi karşılayıp getiriyorsun.ayrıca ruhsat ve plaka masrafı çıkıyor.amerikada da plakayı iptal ettirmek için 2-3 bin dolarda masraf çıkıyor.
25 bin dolarlık bir araba aşağı yukarı 70 bin dolara denk geliyor
Düz mantık o zaman Avrupa'dan bir yerden Lancia Delta Integrale HF bulduk aldık 40k$'a. Tüm bu zımbırtılardan sonra 100k$'a gelsin bize. Sonra onu 1 milyondan sahibinden'e koyalım? Bence iyi para.

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,713
1
6,421
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
Vag sevmeyen ben, o araba buraya ucuza gelsin, alırım.

Mevcut emisyon kanunlarının ne kadar çakma bir düzende işlediği, gerçekte her arabanın ne kadar çok emisyon saldığı az çok ortada. O sebeple gereksiz duyar kasmanın alemi yok.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,105
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Vag sevmeyen ben, o araba buraya ucuza gelsin, alırım.

Mevcut emisyon kanunlarının ne kadar çakma bir düzende işlediği, gerçekte her arabanın ne kadar çok emisyon saldığı az çok ortada. O sebeple gereksiz duyar kasmanın alemi yok.
Aslına bakarsan asıl sorun emisyon da değil hocam. Evet, emisyon bir problem ama bizim ülkemizin buna gelene kadar yaptığı ve düzeltmesi gereken daha neler neler var. Ormanları talan ediyoruz sonra emisyonmuş bilmem neymiş takılıp kalıyoruz. İstanbul'da ağaç bırakmadılar şehrin iklimi değişti. Biz zaten kendi ayağımıza sıkıyoruz başkasından gelen zarara ihtiyacımız yok. Bu araba mevzusunun hazmedemediğim noktası başkalarının burun kıvırdığı, köşeye ittiği, kullanmayız biz bunu dediği malları rahatça bize itekliyor oluşları. Üstelik ' biz bunları şu şu sebeplerden kullanamıyoruz. Eğer sizin için problem değilse alın kullanın ' mantığıyla değil, parasını verin size satalım mantığını kabullenerek almaya eyvallah diyoruz. Başkasının çöpe attığını eşeleyip biz alıyoruz. Elin yabancısı kendi ülkesine bu kadar ihtimam gösterirken, özenirken, zararına olacak bir şey yapmaya çekinirken biz niye kendi vatanımıza böyle eziyet etmeye bu kadar hevesli ve razı davranıyoruz onu sindiremiyorum.

Son düzenleme:
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım