Yağ değişimi hakkında

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,027
3
4,918
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Merhabalar,son yağ değişiminden bu yana yaklaşık 15 bin km geçti ve artık yıldan da dolduğu için değişim vakti geldi.Hyundai yetkili servisi 10w 30 bir yağ kullanıyor diye biliyorum ve şimdiki bakımda bu yağı koydurmak istemiyorum,gerek kullanımım gerekse isteklerimi bu yağ karşılamıyor.Kitapçığına bakarken,orta doğuda kullanmayınız ibaresi haricinde bir manisi bulunmayan 5w-20 yağın kullanılabilir olduğunu görünce araştırmaya başladım lakin 5w-20 maalesef yaygın bir yağ değil.Bunun yerine 0w-20 bir yağ kullanayım diyorum.Özellikle kışın hep kısa mesafe gidildiği için,yakıt ekonomisinin maksimum olması ve aracın çabuk ısınması önem taşıyor benim için,öte yandan daha sessiz ve daha performanslı bir motor olma ihtimali de beni cezbetmiyor değil hatatat Yani sorum kabaca şu,10w-30 dan 0w-20 yağa geçilir mi,geçilirse bir sıkıntı oluşur mu,kullanım şartlarında ne gibi değişiklik olur ? Araç 1.4 D-CVVT motora sahip,2014 model ve daha 55 bin km'de.Kesinlikle yağ yakmıyor hatta öyle ki,yağ 15 bin km geçmesine rağmen full'de,ayda 1 kere muhakkak kontrol ediyorum.İkinci seçenek olarak 5w-30 yağı tutuyorum,Liqui Moly'den devam edeceğim.Önerilerinizi bekliyorum :)

Kitapçıkta yazan bilgiler;
20200818_134840.jpg

Edit: Istanbuldayım,bulunduğum konum yazın max. 30-35 derece,kışın min. -5 derece oluyor.

Son düzenleme:

Başal Metin

Başal Metin
Taklacı Güvercin
21 Tem 2019
15
8
345
İstanbul
Bence denemeye ve risk almaya gerek yok.2.nci seçeneğiniz olan Liqui molly 5w30 kullanın.Öncesinde engine flush yaptıktan sonra yağı koyarken ceratec koyarsanız miss gibi olur.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,307
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
10w30 İstanbul koşulları için gayet makul bir yağ. Yağdan memnun değilseniz viskozitesini değil markasını modelini değiştirin derim. Kaliteli iyi bir yağda da memnuniyetsizlik yaşarsanız ondan sonra diğerlerini düşünün bence.

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,027
3
4,918
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
10w30 İstanbul koşulları için gayet makul bir yağ. Yağdan memnun değilseniz viskozitesini değil markasını modelini değiştirin derim. Kaliteli iyi bir yağda da memnuniyetsizlik yaşarsanız ondan sonra diğerlerini düşünün bence.

Servis Shell Helix kullanıyor,bu yağı aslında f/p olarak tutuyorum ancak daha iyi yağlar var malum.Viskotize olarak bakarsak istanbul için 20w-50 de kullanılabilir iklimimiz ona uygun ancak amacımız yağdan yana oluşan ekstra tüketimi minimize ederken motor performansını arttırmak,sesi azaltmak ve daha hızlı ısınmasını özellikle sağlamak.Geçen kış çünkü 10 km her gün gidip geldim,motor ilk 5 km ısınmak bilmiyordu,sabahları çalışırken ilk saniyeler biraz devri bulması zor oluyordu vs.Bu yüzden viskozite değişmek istedim açıkçası.

Bence denemeye ve risk almaya gerek yok.2.nci seçeneğiniz olan Liqui molly 5w30 kullanın.Öncesinde engine flush yaptıktan sonra yağı koyarken ceratec koyarsanız miss gibi olur.

Onlar aklımda,bu değişimde yapacağım.Yağın winterini 5 e çeksem yeter zaten,ama ülkede 5w 20 olmadığı için 0w 20 ye yöneldim.Bütçe bakımından sorun yok ama göz göre göre de motora zararlı bir şey yapmayalım.

VectraGt28

Halil İbrahim MIDIK
Profesör
25 Ocak 2020
136
303
1,585
Trabzon
Marka
Opel
Amaç hem kışın motorun daha rahat çalışması hem de ekonomi ise Motul'un eco ön adlı yağlarına bakabilirsiniz bu arada yağ seçici de 1.4 d-cvvt için 5w-30 öneriyor ama siz yine de kendiniz bir kontrol edin belki modele göre önerilen yağ değişiyordur.

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,027
3
4,918
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Amaç hem kışın motorun daha rahat çalışması hem de ekonomi ise Motul'un eco ön adlı yağlarına bakabilirsiniz bu arada yağ seçici de 1.4 d-cvvt için 5w-30 öneriyor ama siz yine de kendiniz bir kontrol edin belki modele göre önerilen yağ değişiyordur.

İlginize teşekkür ederim,aynen 5w-30 da bu motor için gayet uygun bir yağ zaten kitapçıkta da bunu görüyoruz.Dediğim gibi motorun rahat çalışması esas olan yağ alırken,motula da bakacağım.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım