KAPALI yağ seçimi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

emreozukan

Panpa
22 Kas 2016
1,905
4,561
3,720
Abilerim, kardeşlerim ve panpalarım yakın zaman içinde aracımın bakım zamanı gelicek ve bende hangi yağ koysam diye düşünüyorum gene yağı babamın elinde olanlardan kullanıcam alltaki üç seçenek arasında kaldım siz hangisini önerirsiniz
1) şuan da kullandığım GULF FORMULA GVT 5W-30
2) motul 8100 eco-clean+5w-30
3)
Petronas Syntium 5000 XS 5w-30

bu üçü içinden birini koyucam sizce 1.4 16v opel corsa c aracım için en iyisi hangisi olur ? bu arada araba 140 bin km de

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Abilerim, kardeşlerim ve panpalarım yakın zaman içinde aracımın bakım zamanı gelicek ve bende hangi yağ koysam diye düşünüyorum gene yağı babamın elinde olanlardan kullanıcam alltaki üç seçenek arasında kaldım siz hangisini önerirsiniz
1) şuan da kullandığım GULF FORMULA GVT 5W-30
2) motul 8100 eco-clean+5w-30
3)
Petronas Syntium 5000 XS 5w-30

bu üçü içinden birini koyucam sizce 1.4 16v opel corsa c aracım için en iyisi hangisi olur ? bu arada araba 140 bin km de
Hocam bu üç ayrı marka yağ da çok çok kaliteli yağlardır. Türkiyede gulf ve petronas neredeyse hiç bilinmiyor. Motul da son bir kaç senede düz yol gazcıları sayesinde sanayi ortamında yaygınlaşmaya başladı.
Petronas, çok kaliteli diğer iki yağ da öyle tabi. Castrolmüş opetmiş shellmiş bunların hepsini tokatlarlar.
Marka ve viskozite değişimine gitmenizi önermem eğer araç yağ eksiltmiyorsa 5w30 a devam edilebilir. Gulf kullanıyosanız değiştirmeye gerek yok gulfle devam edin

emreozukan

Panpa
22 Kas 2016
1,905
4,561
3,720
B
Hocam bu üç ayrı marka yağ da çok çok kaliteli yağlardır. Türkiyede gulf ve petronas neredeyse hiç bilinmiyor. Motul da son bir kaç senede düz yol gazcıları sayesinde sanayi ortamında yaygınlaşmaya başladı.
Petronas, çok kaliteli diğer iki yağ da öyle tabi. Castrolmüş opetmiş shellmiş bunların hepsini tokatlarlar.
Marka ve viskozite değişimine gitmenizi önermem eğer araç yağ eksiltmiyorsa 5w30 a devam edilebilir. Gulf kullanıyosanız değiştirmeye gerek yok gulfle devam edin
Biz şirkette yıllardır kullanuyoruz bu üç markayı gulfun istediğim serisi yok sanırım ama elimizde petronası deneme ihtimalim daha yuksek bu sefer

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Soğuk bir yerde mı yaşıyorsunuz neden 10 40 değil de 5 30 bakıyorsunuz
10w40 motora tam bir eziyet. Yağ yakması eksiltmesi olmadığı sürece yarı sentetik yağ kullanmayın. Yağ eksiltmiyorsa 0w40 eksiltiyorsa 5w40 motor revizyon istiyorsa fakat viskoziteyle geçiştirmek için 10w40 ve üzeri yağ kullanılabilir

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Kalitelerini biliyorum zaten satışınu yapıyor babam ama hangi seri ürğn daha iyidir pnu bilmiyorum :D
Hocam üç aşağı beş yukarı aynıdır, fakat motul ve gulfun bahsi geçen yağ modellerinde en düşük akma noktası -42 derece petronasda -36 derece. Parlama noktası motulde 232 derece, gulfde 210 derece, petronasta 200 derece. Motor ideal sıcaklığındaki viskozite indeksleri motul 10.4 mm2/s, gulf 11.8 mm2/s, petronas 11.6 mm2/s.
Bahsi geçen yağlar
Gulf formula gvt 5w30
Motul 8100 eco clean 5w30
Petronas syntium 5000 xs 5w30
Teknik verilerle en kaliteli yağ sıralaması
1)gulf
2)motul
3)petronas

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,307
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Bir süre sonra benim de açmayı düşündüğüm başlıktı, iyi denk geldi. O yüzden ben de sahipleneyim şu konuyu :D

Son bakımda GM'den Castrol'e geçtim, hiçbir fark göremedim. Bir sonrakinde Mobil veya Motul düşünüyordum. Şimdi Gulf markasını da listeye ekleyeceğim.

10w40 motora tam bir eziyet. Yağ yakması eksiltmesi olmadığı sürece yarı sentetik yağ kullanmayın. Yağ eksiltmiyorsa 0w40 eksiltiyorsa 5w40 motor revizyon istiyorsa fakat viskoziteyle geçiştirmek için 10w40 ve üzeri yağ kullanılabilir
Hocam 10w40 eziyet demişsin de neden ki? Benim 1.2 motora varsayılan olarak bunu veriyorlar :)
İstanbulda yaşıyorum aracın yağ cinsş 5_30w ondan
Benim bildiğim (ve bu mesajı yazarken kontrol ettiğim) kadarıyla senin motora da standart olarak 10w40 öneriliyor, aklında olsun. Yine bir kontrol et. 90°C üstü çalışan hararete meyilli motor malum, ömründen yemeyesin. :)

@Yasin Aygun 10w40 kullanıyorum. Kartepe'de kış bazen abartıyor :) Araba 127binde, motorumda yağ eksiltme de hiç yok. 0w40 1.2 benzinli motoruma uyar mı? Çok gerekli midir? Sakıncası olur mu?

emreozukan

Panpa
22 Kas 2016
1,905
4,561
3,720
Bir süre sonra benim de açmayı düşündüğüm başlıktı, iyi denk geldi. O yüzden ben de sahipleneyim şu konuyu :D

Son bakımda GM'den Castrol'e geçtim, hiçbir fark göremedim. Bir sonrakinde Mobil veya Motul düşünüyordum. Şimdi Gulf markasını da listeye ekleyeceğim.

Hocam 10w40 eziyet demişsin de neden ki? Benim 1.2 motora varsayılan olarak bunu veriyorlar :)

Benim bildiğim (ve bu mesajı yazarken kontrol ettiğim) kadarıyla senin motora da standart olarak 10w40 öneriliyor, aklında olsun. Yine bir kontrol et. 90°C üstü çalışan hararete meyilli motor malum, ömründen yemeyesin. :)

@Yasin Aygun 10w40 kullanıyorum. Kartepe'de kış bazen abartıyor :) Araba 127binde, motorumda yağ eksiltme de hiç yok. 0w40 1.2 benzinli motoruma uyar mı? Çok gerekli midir? Sakıncası olur mu?
abi 2001 yılında 10-40 dışında yağ bulnmuyordu ki adam akıllı, ondan bizim v8 motorlara da 10-40 kullanın diyor benim motorada, ben 5-30 yağ koyalı 9bin km oldu 1 gram yağ eksiltmedi bir kez bile de hararet yükseltmedi arabam abi maşallah diyeyimde :Dhemde yağ halen kendi rengini tamamen kaybetmedi bu arada 5-30 koyduktan sonra motor bariz rahatladı az yakmaya başladı ve sessizleşti

Son düzenleme:

emreozukan

Panpa
22 Kas 2016
1,905
4,561
3,720
Hocam üç aşağı beş yukarı aynıdır, fakat motul ve gulfun bahsi geçen yağ modellerinde en düşük akma noktası -42 derece petronasda -36 derece. Parlama noktası motulde 232 derece, gulfde 210 derece, petronasta 200 derece. Motor ideal sıcaklığındaki viskozite indeksleri motul 10.4 mm2/s, gulf 11.8 mm2/s, petronas 11.6 mm2/s.
Bahsi geçen yağlar
Gulf formula gvt 5w30
Motul 8100 eco clean 5w30
Petronas syntium 5000 xs 5w30
Teknik verilerle en kaliteli yağ sıralaması
1)gulf
2)motul
3)petronas
ben en iyisi babama gulf sipariş ettiriyim :D

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford

Abi bana Yasin diye hitap edebilirsin :)
O yıllarda @emreozukan arkadaşımızın dediği gibi Türkiyede fazla yağ çeşidi yokmuş. Yıl olmuş 2017 hala daha çoğu kaliteli yağ markaları ve viskozitelerini ülkede bulmak çok zor. Diğer bir çok konuda olduğu gibi malesef ülkemizde bu konuda da yelpaze küçük.
Yağ seçimi konusuna gelirsek senin araban 127k kmde ve yağ eksiltmesi yok. 10w40 yağa devam edersen aracın bir süre sonra soğuk havada sabah marşa bastığın zaman supap sesi çıkaracaktır. Çünkü 10w40 yağın ilk marştaki yağlama becerisi düşük ve zamanla eksantrik milleri ve supap iticileri yıpranma ihtimali yüksek. Ben olsam 0w40 kullanırdım fakat 5w40 da kullanılabilir. Yani 5w40 her türlü 10w40 dan daha iyi yağlama yapar. Mobil olabilir, gulf olabilir, motul olabilir, ben mobilciyim. Viskozite değişimine giderken yağ değişiminden önce motor iç temizleyici kattıktan sonra değişim yapmanı öneririm, ürün kutusu üzerinde nasıl uygulanacağı yazıyor 400ml olan paketi yeter o da 30-35 tl civarında. Viskozite değiştikten sonra bir süre yağ eksiltebilir korkma bir süre sonra normal haline dönecektir. Ama mutlaka 10w40 dan vazgeç

Son düzenleme:

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,279
1
9,427
4,970
kocaeli
Araç subap ayarini yağa gore yapmıyor mu ? Bu nedenle sadece fabrikanın tavsiye ettiği vizikozite de yağ kullanmak daha doğru olmayacak midir ?

Sadece bir düşünce , bilgim olduğundan değil :)

Lenovo A7000-a cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,307
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Abi bana Yasin diye hitap edebilirsin :)
O yıllarda @emreozukan arkadaşımızın dediği gibi Türkiyede fazla yağ çeşidi yokmuş. Yıl olmuş 2017 hala daha çoğu kaliteli yağ markaları ve viskozitelerini ülkede bulmak çok zor. Diğer bir çok konuda olduğu gibi malesef ülkemizde bu konuda da yelpaze küçük.
Yağ seçimi konusuna gelirsek senin araban 127k kmde ve yağ eksiltmesi yok. 10w40 yağa devam edersen aracın bir süre sonra soğuk havada sabah marşa bastığın zaman supap sesi çıkaracaktır. Çünkü 10w40 yağın ilk marştaki yağlama becerisi düşük ve zamanla eksantrik milleri ve supap iticileri yıpranma ihtimali yüksek. Ben olsam 0w40 kullanırdım fakat 5w40 da kullanılabilir. Yani 5w40 her türlü 10w40 dan daha iyi yağlama yapar. Mobil olabilir, gulf olabilir, motul olabilir, ben mobilciyim. Viskozite değişimine giderken yağ değişiminden önce motor iç temizleyici kattıktan sonra değişim yapmanı öneririm, ürün kutusu üzerinde nasıl uygulanacağı yazıyor 400ml olan paketi yeter o da 30-35 tl civarında. Viskozite değiştikten sonra bir süre yağ eksiltebilir korkma bir süre sonra normal haline dönecektir. Ama mutlaka 10w40 dan vazgeç
Güzel diyorsun da benim yağ değiştirebileceğim bir tesisatım yok, mekanım da yok. Mecburen özel servise filan götürüyorum. Bu durumda elde 0w40 yağ ile gidip öncesinde de daha önce hiç kullanmadığım motor temizleyici katkıyı ellerine tutuşturup bunu yapın dersem yapabilirler değil mi? Yanlış uygulayabilecekleri kadar karmaşık birşey değildir ha? :)
5w40 mantıklı geliyor kulağıma. Kışın soğuk havada biraz içim cızlıyordu arabayı ilk çalıştırırken, motorun o ilk deformasyonunu hissediyordum. Garibim bir gün de ses etmedi sen ne yapıyorsun demedi, en kötü 2-3 sn marşla çalıştı hep. -20'ye kadar filan işini sorunsuz yapsın bana yeter.
Bu arada şanzıman yağım da ayrı bir günün hikayesi. Ona da bakım zamanı geleceğim :)

Öneriler için çok teşekkür.

emreozukan

Panpa
22 Kas 2016
1,905
4,561
3,720
Abi tüm parçalarını kendin al her zaman, mutlaka kar edersin iyi bir usta bul gerisini o halleder. Bu arada benşmde şanzuman yağımı değiştirmem lazım

E5803 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Araç subap ayarini yağa gore yapmıyor mu ? Bu nedenle sadece fabrikanın tavsiye ettiği vizikozite de yağ kullanmak daha doğru olmayacak midir ?

Sadece bir düşünce , bilgim olduğundan değil :)

Lenovo A7000-a cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Supap ayarının motor yağıyla alakası yok :) Değişken supap zamanlamasından bahsediyorsanız o sistem de bazı motorlarda (honda v-tec, toyota vvt-i, ford ti-vct, bmw vanos, nissan vvl ) mevcut olup motor devri yükseldikçe emme ve egzoz supaplarının normalinden farklı supap zamanlamalarıyla çalışması yani motor yağıyla alakasız bir durum :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım