KAPALI Yağmur sensörü çalışmıyor.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

kalender195

Mehmet Emin Kalender
Panpa
25 May 2017
896
1
1,710
2,520
27
İzmir
Marka
Volkswagen
Herkese merhaba arkadaşlar.Aracımda birkaç yıldır kullandığım yağmur sensörü birkaç gündür çalışmıyor.Bunu nasıl düzeltebilirim?Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,307
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Kontrollere akünüzü ölçtürmekle başlayın. Akü zayıflamaya başladıysa sensörlerde tutukluğa ve çalışmamaya sebep olabiliyor.
Sonrasında kontrol edilmesi gereken yer silecek kolu. Sensörün devrede olacağı kademe bozulmuş olabilir. En temiz yolu, sanayide geçici olarak yeni kol takılarak kontrol edilmesidir.
Bir de ön camınızda en ufak bir çatlak varsa yağmur sensörüne garip şekilde etkisi oluyor.
Genelde yağmur sensörü dikiz aynasıyla ön cam arasına konumlandırılır. Ön camınız değişmişse, sonrasında iyi montaj yapılmadıysa zamanla böyle sorunlar olabilir. Çok km yaptıysanız ve dikiz aynasının orası zamanla esneyip camla arasında açıklık oluştuysa yine aynı şekilde sorun çıkarır.
Dikiz aynasına asılan bir süsün veya araç kokusunun ipiyle sensöre giden kablo bir şekilde yolları kesişip zamanla deformasyona sebep olduysa o da temassızlık yaratabilir.
Arabanızın markasını bilmiyorum ama bazı arabaların GEM modulünün yeri çok korunaklı tasarlanmıyor veya modülün kendisi dayanıksız oluyor, bir süre sonra arıza yapabiliyor. Kimisinde göstergelere vuruyor, kimisinde farlara vuruyor, kimisinde kontağa immobilizer'a vuruyor, kimisinde de sileceklere vuruyor. İnsan beyninde damar tıkanıklığı gibi birşey, nereye vuracağı belli değil. Bu maliyet olarak en kötü ihtimaldir.
En düşük ihtimal sensörün kendisinin bozulmasıdır. :)

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
Kontrollere akünüzü ölçtürmekle başlayın. Akü zayıflamaya başladıysa sensörlerde tutukluğa ve çalışmamaya sebep olabiliyor.
Sonrasında kontrol edilmesi gereken yer silecek kolu. Sensörün devrede olacağı kademe bozulmuş olabilir. En temiz yolu, sanayide geçici olarak yeni kol takılarak kontrol edilmesidir.
Bir de ön camınızda en ufak bir çatlak varsa yağmur sensörüne garip şekilde etkisi oluyor.
Genelde yağmur sensörü dikiz aynasıyla ön cam arasına konumlandırılır. Ön camınız değişmişse, sonrasında iyi montaj yapılmadıysa zamanla böyle sorunlar olabilir. Çok km yaptıysanız ve dikiz aynasının orası zamanla esneyip camla arasında açıklık oluştuysa yine aynı şekilde sorun çıkarır.
Dikiz aynasına asılan bir süsün veya araç kokusunun ipiyle sensöre giden kablo bir şekilde yolları kesişip zamanla deformasyona sebep olduysa o da temassızlık yaratabilir.
Arabanızın markasını bilmiyorum ama bazı arabaların GEM modulünün yeri çok korunaklı tasarlanmıyor veya modülün kendisi dayanıksız oluyor, bir süre sonra arıza yapabiliyor. Kimisinde göstergelere vuruyor, kimisinde farlara vuruyor, kimisinde kontağa immobilizer'a vuruyor, kimisinde de sileceklere vuruyor. İnsan beyninde damar tıkanıklığı gibi birşey, nereye vuracağı belli değil. Bu maliyet olarak en kötü ihtimaldir.
En düşük ihtimal sensörün kendisinin bozulmasıdır. :)
Bizde de cam çatlak olduğu için ilk çalışmayı bazen kendisi yapmıyor, bazen de hantal çalışıyor.

kalender195

Mehmet Emin Kalender
Panpa
25 May 2017
896
1
1,710
2,520
27
İzmir
Marka
Volkswagen
İlginiz için teşekkür ederim yaklaşık 1 sene kadar önce ön camı değişti aracın.Sensörün olduğu yer böyle görünüyor.Acaba dediğiniz gibi cam değişiminden kaynaklı olarak mı böyle oldu?Akü 2 ay önce değişti ayrıca.

Ekli dosyalar

• IMG_3844.JPG
    IMG_3844.JPG
    467 KB · Görüntüleme: 1,399
Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,307
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Akünün kutup başını söküp 5 dk bekleyip tekrar takın ve otomobili çalıştırın. Aracın sistemleri bir sıfırlansın bakalım belki kendine gelir.
Bu da mantıklı bir hareket.

İlginiz için teşekkür ederim yaklaşık 1 sene kadar önce ön camı değişti aracın.Sensörün olduğu yer böyle görünüyor.Acaba dediğiniz gibi cam değişiminden kaynaklı olarak mı böyle oldu?Akü 2 ay önce değişti ayrıca.
1 yıl önce değişmişse direk olarak cam değişiminden demek yanlış olur, şimdiye kadar çoktan sorun çıkardı. Ama işlem yetkili serviste yapılmadıysa (gerçi yetkili servislere de çok güvenim yok ama en azından yol yordam bilirler) cam değişimi sırasında sensörün olduğu ünitenin montajını hatalı bir şekilde yapmışlarsa, zamanla esneme yapıp camla arası açılmış olabilir. Aynı sebepten yukarıda yazdığım veya benim de aklıma gelmeyen türlü türlü deformasyonlar olabilir.
Belki camla arasında açıklık olunca cam buharı, sensörü bozacak bir etken olabiliyordur. Bu tamamen kafadan attığım bir sebep :) Bunun gibi bilmediğimiz ve aklımıza dahi gelmeyecek şeyler de olabilir.

Bu arada aracınızda yağmur sensörünün ayrı bir sigortası var mıdır bilmiyorum. Var mı yok mu, varsa sağlam mı diye ona da bakabilirsiniz.

Bence siz kontrollere aküden sonra silecek koluyla başlayın yine de. İlk mesajda kontrol edeceğim/ettireceğim sırayla yazmıştım :)

kalender195

Mehmet Emin Kalender
Panpa
25 May 2017
896
1
1,710
2,520
27
İzmir
Marka
Volkswagen
Çok teşekkür ediyorum tekrar.Kendi yapabildiklerimi denetikten sonra müsait zamanda oto camcıya gideceğim.Neticeyi buraya yazarım tekrar.İyi günler.

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Sensörlerin çalışmama sebebi genelde kirdir. Far sensörü, park, yağmur sensörü temiz tutulmalıdır
Arkadaşların dediği gibi cama tam temas etmemesi, çatlak, kir, kireç gibi şeyler ilk olarak kontrol edilmeli. Sonraki ihtimaller yazılmış zaten :)

emreozukan

Panpa
22 Kas 2016
1,905
4,561
3,720
yağmur sensörlü araçların sensör ile cam arasında jelimsi bir katman oluyor ve bu zamanla özelliğni yitiriyor, eğer cam değişirse bu katmanın/jelinde değişmesi gerekiyor genelde, fakat camcıların %90 bunu sallamıyor aradaki katman özelliğini yitirmiş olabilir artık

Son düzenleme:

Melih Eksi

Profesör
9 Eyl 2016
154
109
1,085
aynen öyle hocam. sıfır aldığımız superbin camını patlatmışlardı namusuzlar. serviste değiştirdik. lakin serviste dikkat etmemiş jele. ve ilk değiştiğinde çalışmıyordu. tekrar servise götürüp durumu izah ettim. jeli değiştirdiler. baya oldu sıkıntısız çalışıyor.

kalender195

Mehmet Emin Kalender
Panpa
25 May 2017
896
1
1,710
2,520
27
İzmir
Marka
Volkswagen
İşlerim dolayısıyla uzun süredir foruma giremiyordum.Sensör camdan ayrıldığı için çalışmıyordu.Camcı 15 dakikada tamir etti.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım