Yaptıklarım doğrumudur arkadaşlar?

HakanYaprak

Düz Yol Gazcısı
9 Ara 2018
17
1
145
Arkadaşlar öncelikle merhaba geçen gün aracımı sürerken bu sekilde yaptığımı farkettim vites değiştireceğim zaman mesela 1den 2ye atarken kavramayı ayırdığım an vitesi 1'den çıkartıyorum tam bastığım anda ise 2ye takiyorum bu doğrumudur?
Bir zararı varmidir?
Birde sindiden söyleyeyim acemi değilim ama arabayi refleks olan süren biriyim.

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,278
3,898
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Vites yükseltirken değilde, düşürürken zarar verme riski daha yüksek bu hareketin.
Mesela 1 den 2 ye debriyaja basmadan bile geçer.(ama deneme zarar verebilirsin) Tam tersi olarak 2 den debriyaja basmadan boşa alıp ara gaz verip 1 e takabilirsin (bunu hiç deneme zararın kralını verirsin)
Ben megane'da da, focustada motorun hangi devirde nasıl tepki vereceğini dinleye dinleye kavradım ara sıra debriyajsız değiştirdiğim oluyor ama o da ayda yılda bir kere..

HakanYaprak

Düz Yol Gazcısı
9 Ara 2018
17
1
145
Debriyaja tam basmadan yaptığınız işlem aracınıza zarar verir. Debriyaj takımız biterse perişan olursunuz, maddi manevi yorulursunuz. Hele yaptığınız hareket volanda da sıkıntı yaratırsa Allah korusun düşünmek istemiyorum $£€ çok yükseldi
Peki debriyaja aşağı doğru iterken gazi kaldırmak doğrumudur?
Terazi misali ;);)

Son düzenleme:

HakanYaprak

Düz Yol Gazcısı
9 Ara 2018
17
1
145
Vites yükseltirken değilde, düşürürken zarar verme riski daha yüksek bu hareketin.
Mesela 1 den 2 ye debriyaja basmadan bile geçer.(ama deneme zarar verebilirsin) Tam tersi olarak 2 den debriyaja basmadan boşa alıp ara gaz verip 1 e takabilirsin (bunu hiç deneme zararın kralını verirsin)
Ama benim yazdığımı detaylı okursanız orada kavramayi ayırdığım zaman boşa geçirdiğimi tam bastığım da vitese taktığımı söyledim. Buda sakıncalımı?

furkankaya585597

Profesör
8 Eyl 2016
1,778
1,064
2,420
Vites değiştirirken debriyaja tam basman gerekir. Debriyajdan ayağını çekmen veya yarı debriyaj yapman için vitesi atmış olman gerekir. Vitesi atmadan yaparsan senkromeçlere ya da debriyaja zarar verirsin.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,849
26,158
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Hızlı olmak gerektiğinde bazen ben de yapıyorum istemeden ama bence yapmamakta fayda var. Zarar veriyormuyum tereddütüyle sürmekten daha kolay alışkanlığı değiştirmek :) Gazı da sormuşsunuz, ben debriaja bastığım anda gazı bırakıp eğer yol yokuş yukarı değilse debriajı bıraktıktan sonra gaza basıyorum yokuş yukarıysa veya hızlanmam gerekiyorsa debriaj kavramaya yaklaşınca basıyorum gaza

HakanYaprak

Düz Yol Gazcısı
9 Ara 2018
17
1
145
Hızlı olmak gerektiğinde bazen ben de yapıyorum istemeden ama bence yapmamakta fayda var. Zarar veriyormuyum tereddütüyle sürmekten daha kolay alışkanlığı değiştirmek :) Gazı da sormuşsunuz, ben debriaja bastığım anda gazı bırakıp eğer yol yokuş yukarı değilse debriajı bıraktıktan sonra gaza basıyorum yokuş yukarıysa veya hızlanmam gerekiyorsa debriaj kavramaya yaklaşınca basıyorum gaza
Debriyaji asagi iterken mi gazi birakiyorsunuz?
Yani debriyaji asagi iterken birakmaya başlayıp debriyaja tam bastığınızda gazida tam mi birakiyorsunuz?

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,278
3,898
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Ben gazliyorsam arada gazi hafif kesiyorum ama hala yüzde on basili duruyor zaten debriyaja basıp vites değiştirmek kaç saniye ki

babayimben

Enes
Panpa
4 Eki 2018
843
1,751
2,520
47
İstanbul
Marka
Mercedes
Vitesi boşa alıp diğer vitese atma süresi o kadar kısa ki, orada tam hareketinizi nasıl kavradınız bravo.
Gaz konusunda ise, performanslı kullanımda ayağımı gazdan kesmeden vites değişimi yapmayı tercih ediyordum ben genellikle

HakanYaprak

Düz Yol Gazcısı
9 Ara 2018
17
1
145
Vitesi boşa alıp diğer vitese atma süresi o kadar kısa ki, orada tam hareketinizi nasıl kavradınız bravo.
Gaz konusunda ise, performanslı kullanımda ayağımı gazdan kesmeden vites değişimi yapmayı tercih ediyordum ben genellikle
Normal kullanımda nasil yapiyorsunuz?
Kavramadan asagi inerken mi gazi kaldırıyorsunuz?

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,278
3,898
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Normal kullanımda nasil yapiyorsunuz?
Kavramadan asagi inerken mi gazi kaldırıyorsunuz?
Çok fazla kurcalamaya da gerek yok bence, iste debriyaja tam basmak önemli burada, istersen gaz verirsin istersen dip gaz yaparsın istersen yapmazsın zamanla kendi kendine oturacağın bir şekil.
Ben debriyaja basıyorum gazdan da genelde çekiyorum ama canım istemeyince de veya performanslı kullanırken de ayağımı çekmiyorum. Çekmemenin fazla yakıttan başka hic bir zararı yok. Çektiğinde de aynı şekilde bir zararı olduğunu düşünmüyorum.
Sadece yarım debriyajı çok kullanmayın baskı balataniz çabuk bitmesin yeter.
Bir de mesela vites küçültürken bütün yükü kut diye vermiyorum motora da hell and toe yada hafif gaz ile sarsıntısız daha az yüklenerek küçültüyorum. Zamanla oturacak bir konu çok kafanızda büyütmeyin derim...

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım