Yazılım işi öğrenmek istiyorum

serdargzd

Serdar Güzeldemirci
Takipçi
13 Haz 2020
3
0
10
23
Ordu
Marka
Renault
Merhabalar 20 Yaşındaki bir Üniversite Öğrencisiyim ve ilgim olmayan bi üniversitenin ilgim olmayan bir bölümünde okuyorum. Yıllardır süren araba sevgim ve yazılıma olan meraklılığımı bi konuda birleştirmek istedim. Yapmak istediğim meslek araç yazılımları ve chip tuning üzerine ancak herhangi bir eğitimim yok. Araç yazılımları konusunda nerelerden eğitim alabilirim? Öğrenci olduğum için maddi durumum pek yok bu nedenle binlerce tl istenen kurslara da katılma imkanım olmuyor. Hepinizin konu hakkındaki tavsiyelerinize açığım. saygılar...

2jzihtiyar

Reis
Beta Programı
23 Şub 2018
3,048
6,912
5,020
github.com
Marka
BMW
Bahsettiğin mesleği yapabilmek için öncelikle elindeki malzemenin max dayanımını hesaplayabiyor olman gerekir. Bunu piyasadaki çoğu yazılımcı gibi kötü deneyimlerle kazanabilir ya da ilgi alanda makaleler okuyup hesaplama tekniklerini öğrenerek yapabilirsin. Malzeme dayanımının yanı sıra motora giren hava yakıt, gerektiğinde etanol vs gibi parametrelerin ne işe yaradığını ve kendi içlerindeki hesaplamalarını iyi yapabiliyor olman lazım. Bunları yapabilmek için pahalı kurslardan üyelik almak veya herhangi şekilde para ödemek zorunda değilsin. Eğer az biraz İngilizceye hakimsen biraz merak ve biraz da motivasyon ile elindeki cihazla öprenemeyeceğin şey yok. Özellikle otomobil forumlarını karıştırsan kendi yazılımını yazmaya çalışan bizim gibi kafayı kırmış insanlara eminim rastlayacaksındır, bizim forumda da accent erasıyla uğraşan bir üyemiz vardı sağolsun bu konularda oldukça verimli bilgiler bıraktı. Arkadaşlar yazılım öğrenmen gerek demiş ama benim bakış açım göre herhangi bir nesne tabanlı programlama veya makine dili esaslı yazılım dilini öğrenmen şu aşamada gerekli değil. Çünkü esas olan motora giren hava, yakıt gerekiyorsa etanol gibi parametrelerin oranını ayarlamak ve bu hesaplamalrın sonunda dayanımı öngörebilmek. Sıfır programlama bilgisi ile iyi seviyede Excel kullanabilirsiniz ben ona benzettim fakat yanlış düşündüğümü düşünen varsa onun görüşlerimi de dinlemeye hazırım.

Bedirhan

Reis
Yönetici
Admin
Destekçi
8 Eyl 2016
6,276
21,695
5,320
26
Avcılar-Darıca
Bu konuda tanıdığım en iyi örnek @Iskender™ dir. O da araçlarla ve yazılımla pek alakası olmayan bir bölümde okumuş birisi.

Ancak yazılım işinde kendini çok geliştirdi. Gelişme sürecinin çoğu aşamasına tanık olduğum için biliyorum, sürekli yabancı forumlarda araştırma yaparak, farklı firmaların yazılımlarını inceleyip hesaplara kafa patlatarak çok vakit geçirirdi. Sürekli araştırıp yeni şeyler gösterirdi bize :D
Kendi Accent Era'sı ile güzel işler yapmıştı ve iyi yaptığı için artık insanlar ona ulaşmaya bile başlamıştı :D

Örnek konu : https://otopark.com/forum/threads/accent-era-1-5-crdi-yazilim-gelistirme-suereci.5987/

Temel yazılım bilgisine sahip olmak, yazanları anlayacak kadar İngilizce ve en önemlisi sağlam merakla girmek lazım bu işlere biraz da sabır tabii. Yani çok ileri seviye uzmanlık kursları olmadığı sürece Youtube de onlarca ücretsiz eğitim videosu bulabilirsin.

Berkin

Reis
Yönetici
Admin
7 Eyl 2016
4,055
3
15,290
5,720
26
Istanbul
Marka
Honda
Bir yazılım dili öğrenebilmek için mutlaka uygulamalı bir çalışma yapılması lazım.

Yani ben bugün Python öğreniyorum deyip python videolarını ard arda izleyip adamın yaptıklarını sizde kendi derleyicinizde yaparak python öğrenemezsiniz. Öğretenden farklı şekilde yaratıcı kullanım methodları bulup, öğrendiğiniz şeyleri pekiştirmeniz gerekir.

O yüzden yazılım dili öğrenmeye başlanıp, öğrenilmiş şekilde son bulacak bir etkinlik değil. En güzeli öğrendikçe bir uygulama üzerinde pekiştirmek. Sizin pekiştireceğiniz ortamda araç yazılımı üzerine oluyor.

Araç yazılımları çok geniş bir terim. ECU'da bir araç yazılımı içeriyor, iDrive veya MBLUX gibi medya sistemleri de araç yazılımı içeriyor, dijital göstergeler de araç yazılımı içeriyor. Siz chip tuning dediğiniz için, ECU dediğinizi farz ediyorum.

Olay sadece chip tuning ise, zaten benim bildiğim kadarıyla bir araca sıfırdan yazılım yazamazsınız. Çoğunlukla mevcut yazılım modifiye ediliyor ki bunu yapabilmek için yazılan dilde biraz aşinalık yeterli oluyor. Bu da açıkçası kolay.

Asıl zor olan şey yukarıda da belirtildiği şekilde elinizdeki değişkenleri en iyi şekliyle tanıyıp, ona göre bir kombinasyon içerisinde bir yazılım yapmanız. Bu da tahmin edebileceğiniz üzere kod ile alakalı değil :)

Eğer dijital gösterge, orta ekran gibi araç yazılımlarına meraklıysanız, C++ ve Qt öğrenmeniz gerekecek. Araçlarımızda kullanılan dijital ekranlar genellikle bunlarla yazılır.

Bu konu ile ilgili en iyi bilgi verecek, kafayı kırmış kişi @Iskender™ . O yanıt verse güzel olur.

serdargzd

Serdar Güzeldemirci
Takipçi
13 Haz 2020
3
0
10
23
Ordu
Marka
Renault
Bahsettiğin mesleği yapabilmek için öncelikle elindeki malzemenin max dayanımını hesaplayabiyor olman gerekir. Bunu piyasadaki çoğu yazılımcı gibi kötü deneyimlerle kazanabilir ya da ilgi alanda makaleler okuyup hesaplama tekniklerini öğrenerek yapabilirsin. Malzeme dayanımının yanı sıra motora giren hava yakıt, gerektiğinde etanol vs gibi parametrelerin ne işe yaradığını ve kendi içlerindeki hesaplamalarını iyi yapabiliyor olman lazım. Bunları yapabilmek için pahalı kurslardan üyelik almak veya herhangi şekilde para ödemek zorunda değilsin. Eğer az biraz İngilizceye hakimsen biraz merak ve biraz da motivasyon ile elindeki cihazla öprenemeyeceğin şey yok. Özellikle otomobil forumlarını karıştırsan kendi yazılımını yazmaya çalışan bizim gibi kafayı kırmış insanlara eminim rastlayacaksındır, bizim forumda da accent erasıyla uğraşan bir üyemiz vardı sağolsun bu konularda oldukça verimli bilgiler bıraktı. Arkadaşlar yazılım öğrenmen gerek demiş ama benim bakış açım göre herhangi bir nesne tabanlı programlama veya makine dili esaslı yazılım dilini öğrenmen şu aşamada gerekli değil. Çünkü esas olan motora giren hava, yakıt gerekiyorsa etanol gibi parametrelerin oranını ayarlamak ve bu hesaplamalrın sonunda dayanımı öngörebilmek. Sıfır programlama bilgisi ile iyi seviyede Excel kullanabilirsiniz ben ona benzettim fakat yanlış düşündüğümü düşünen varsa onun görüşlerimi de dinlemeye hazırım.
Yorum için çok teşekkür ederim, okumayı severim ve kötü sonuçlar doğuracak işler yapmaktansa makaleleri okuyup öğrenmeyi tercih ederim. Ortalama duzeyde ingilizcem var çok ağır olmadığı sürece makaleleri anlayabilirim. Nasıl bir yol izlemem gerektiği hakkında, makaleleri nereden bulabileceğim, ne tarz makaleler okumam gerektiğini falan yazarsanız benim için gerçekten çok faydalı olur.

serdargzd

Serdar Güzeldemirci
Takipçi
13 Haz 2020
3
0
10
23
Ordu
Marka
Renault
Bir yazılım dili öğrenebilmek için mutlaka uygulamalı bir çalışma yapılması lazım.

Yani ben bugün Python öğreniyorum deyip python videolarını ard arda izleyip adamın yaptıklarını sizde kendi derleyicinizde yaparak python öğrenemezsiniz. Öğretenden farklı şekilde yaratıcı kullanım methodları bulup, öğrendiğiniz şeyleri pekiştirmeniz gerekir.

O yüzden yazılım dili öğrenmeye başlanıp, öğrenilmiş şekilde son bulacak bir etkinlik değil. En güzeli öğrendikçe bir uygulama üzerinde pekiştirmek. Sizin pekiştireceğiniz ortamda araç yazılımı üzerine oluyor.

Araç yazılımları çok geniş bir terim. ECU'da bir araç yazılımı içeriyor, iDrive veya MBLUX gibi medya sistemleri de araç yazılımı içeriyor, dijital göstergeler de araç yazılımı içeriyor. Siz chip tuning dediğiniz için, ECU dediğinizi farz ediyorum.

Olay sadece chip tuning ise, zaten benim bildiğim kadarıyla bir araca sıfırdan yazılım yazamazsınız. Çoğunlukla mevcut yazılım modifiye ediliyor ki bunu yapabilmek için yazılan dilde biraz aşinalık yeterli oluyor. Bu da açıkçası kolay.

Asıl zor olan şey yukarıda da belirtildiği şekilde elinizdeki değişkenleri en iyi şekliyle tanıyıp, ona göre bir kombinasyon içerisinde bir yazılım yapmanız. Bu da tahmin edebileceğiniz üzere kod ile alakalı değil :)

Eğer dijital gösterge, orta ekran gibi araç yazılımlarına meraklıysanız, C++ ve Qt öğrenmeniz gerekecek. Araçlarımızda kullanılan dijital ekranlar genellikle bunlarla yazılır.

Bu konu ile ilgili en iyi bilgi verecek, kafayı kırmış kişi @Iskender™ . O yanıt verse güzel olur.
Aslında yazılım öğrenmek istiyorum derken arac yazılımlarıyla alakalı bahsetmiştim. Orta seviyelerde Python, C++, C#, Java ve PHP deneyimlerim ve bilgim var ancak arac yazılımlarının modifikasyonu nasıl yapılır, hangi programlar kullanılır, kodlama mantığı mı ilerler yoksa bir arayüz üzerinden mi ayarlanır tam olarak bu tarz bilgilere ihtiyacım var aslında. Yorumunuz için cok teşekkür ederim saygilar...

Otto Çevrimi

Panpa
Destekçi
3 Eki 2016
1,621
1
5,104
4,070
Kocaeli
Marka
Alfa Romeo
Selamlar.

Araç beyni yazmanın, maalesef ki bilinen hiçbir yazılım diliyle bağlantısı yok :) Yani ne java, ne python, ne C++ vs kullanılmıyor. Araç beynini okuyan ve bundaki verileri işleyen programlar var. Ecm titanium vs. En babası da winols. Winols'da sadece sayılar var. Çoğu zaman, haritadaki değerlere bakarak onun ne haritası olduğunu çözmeye çalışıyorsun. Tersten yani. O da sonraki paragrafa tekabül ediyor:

Buradaki asıl olay, değer değiştirmek değil. Piyasadaki hiçbir şey bilmeyen yazılımcı da "değer değiştiriyor". Okumayı ve veriyi geri yazmayı öğreniyorlar sadece. Asıl olay, değiştirdiğin değerin motorun üzerinde nasıl bir etki yapacağını A'dan Z'ye bilmek. O yüzden, motor bilmeyen hakkıyla yazılım yapamaz. Bu da ülkedeki "remapci" lerin %5'ine falan tekabül ediyor.

Birinden almış bir harita, forumdan bulmuş bir setup. "xxxx garage" diye bir yer açıyor. Parçaların aynılarını alıp takıyor. Neyi niye neye göre taktın sorularının cevabı yok. Hangi değeri neden değiştirdin sorusunun cevabı yok. Yapamadıkları yerde de zaten eski lpg'ci yalanı devreye giriyor. "Bu araçlara olmuyor ağbi"

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım