Yazılımlar Zarar Veriyor Mu ?

AlperErdem

Profesör
Beta Programı
10 Eyl 2016
508
572
1,770
Leon, Golf, Passat, Superb... gibi günümüz ideal araçlara yazılım atıp gücünü arttırmak araca zarar verir mi? 2.el satışında sorunlar yaratır mı? Garantiden çıkar mı?

kerpetenemir

Emir Kerpeten
Panpa
9 Eyl 2016
1,332
2,965
3,770
27
İstanbul
Marka
Opel
Uzun vadade zararlı olur , garantiden düşer , satarken sorun olmaz hatta ekstra deyip fiyatı yüksek tutabilirsiniz .

sdt

Profesör
8 Eyl 2016
108
116
1,185
Her ne kadar zararı yok deselerde daha fazla yük bineceği için uzun vadede zararlı olacaktır.. fabrikadaki mühendisten daha mı iyi bilyorlarmış..

kaanc5

Profesör
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
904
1,201
2,320
İstanbul/Lüksemburg
Marka
BMW
Yazılımla yapılan şey fabrikanın belirlediği toleransların dışına çıkılarak alınan gücün arttırılması. Bu sebeple yazılımlı araçlar arıza vermeye yatkın ve motor ömrü kısa olur (kullanma şekline göre değişebilir).

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Yani kullanıcıya kalmış, yazılım attırmayıp otomobilini daha kötü kullanan zilyon tane adam var, zararsız diyemem, hor kullanınca elbet ömründen yersin, ama ben bilinçli kullanırım, yormam arabamı dersen üzmez.

Kagan

Driver
Panpa
8 Eyl 2016
1,263
2,245
2,570
Ankara
Motora fazla yüklenmeyen yazılımlar var, devirli kullanmıyorsanız bariz zarar vereceğini düşünmüyorum ama ciddi güç artışı alıp bide üstüne devirli kullanıyorsan 100k km'yi göremezsin. O şekilde kullanıp 50bin'de motor bitirenler varmış bi cupra sahibi söylemişti.

sdt

Profesör
8 Eyl 2016
108
116
1,185
Modifiye açısından bakınca eskiden dünya kadar zaman emek para harcayıp 10 15 hp kazanıp hissedememek vardı şimdi al fundık turbolu aracını git yarım saatte çoştursunlar bi faydası o

Utku TEKIN

Profesör
8 Eyl 2016
129
89
1,035
O motor o kadar güce uygun olsa zaten fabrika çıkışı öyle yaparlardı. Bence yazılım olarak güçlendirilen bir aracı mekanik olarakta güçlendirmeli ki dengeli bir şekilde güç artımı olsun. Silindirler, pistonlar ve aktarma organları da o güce dayanıklı olmalı. Yoksa bi süre sonra illaki bir yerden sorun verir diye düşünüyorum.

fatih yavuz

Profesör
8 Eyl 2016
559
1,083
2,320
İstanbul
Marka
Saab
kullanmaya bağlı hocam. zararı vardır elbette çünkü mühendisliği ham gücüne göre yapılıyor. kullanılan malzemeler, çelik yani her parça ona göre yapılıyor. o nedenle de çabuk arıza yapar, aşınır, sorunlar çıkabilir.
asla yapılmaz diye bir şey yok bunları göze alıp dikkatli kullanırsan da bir şey olacağını sanmıyorum.

Kagan

Driver
Panpa
8 Eyl 2016
1,263
2,245
2,570
Ankara
Telefona root atmak gibi düşün işlemcinin ihtiyacın kadarını kullanınca sıkıntı olmuyor ama tam performansta uzun süre real racing 3 oynayınca plasik kokuları gelmeye başlıyo, sonrası dumanlar falan işte.

TSIDSG

Panpa
10 Eyl 2016
2,399
9,449
4,970
İstanbul
140 hp lik arabayı 200 yap sonra virajda gaza bas bakalım o arabanın tepkisi ne oluyor,
herifler lastik çapını bile motor gücüne göre ayarlıyor ama bizim apaçiler düz yolcu olduğu için ne ipler virajı.. zararlı değil diyen arkadaşların sırtına 50kg çimento yükleyim sonra 100kg yükleyim sonra anlarlar yazılımın zararını :D

duhan13

Profesör
10 Eyl 2016
190
271
1,335
27
adana
Yazılımsız olupta 100 binde heryerinden ses gelenn arabalar gördüm. arabaya bakarsanız yazılımın hiç bi zararı yok. Ben 1,6 doblo aracıma attırdım hafif dumanlı olsun istedim arabanın kaderi değişti. Kontrol amaçlı servste bilgisayara bağlattım aracı anormal bişe görünmüyo dediler usta bi tur attı araçla 1,6lıktan çıkmış bu araba dediler. tek dikkat edeceğiniz husus bakımlarını biraz erken yaptırmak. Bi abimiz 2007 doblosuyla hard yazılımlı halde 300.000 km yol yaptı tık yoktu sattı aracını şimdi yeni aracındada kullanıyor hard yazılım. bunu düşünecek olursak 300.000 az bi km değil o km ye gelene kadar yazılımsız araçların çoğu sorunlar açıyor ona göre siz düşünün. tabi yazılımı atan firmada bu konuda çok etkili ben o abimin tavsiyesiyle Megachip e attırdım yazılımı çokta memnunum. bayram sonu triger değişecez serviste yine kontrol ettirecem bilgisayarda.

iceman1546

Asfalt Kurutucu
8 Eyl 2016
21
10
595
yazılıma göre değişir yazılım var yazılım var yapan usta var eden usta var .

kaanc5

Profesör
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
904
1,201
2,320
İstanbul/Lüksemburg
Marka
BMW
140 hp lik arabayı 200 yap sonra virajda gaza bas bakalım o arabanın tepkisi ne oluyor,
herifler lastik çapını bile motor gücüne göre ayarlıyor ama bizim apaçiler düz yolcu olduğu için ne ipler virajı.. zararlı değil diyen arkadaşların sırtına 50kg çimento yükleyim sonra 100kg yükleyim sonra anlarlar yazılımın zararını :D
Düz yol gazcıları çok ya dimi corsa 1.7 yükleyenler falan var viraj dönemiyorlar:p

sunake

Profesör
8 Eyl 2016
269
371
1,445
Bu araçlar zaten fabrikadan minimum değerlere limitlendirilerek çıkarılıyor. Üç beş tweakle 20 beygir alma kafasındaysanız hiç uğraşmaya bile değmez. Yazılım dediğiniz şey mucize değil, ECU denilen ünite düzenlenerek kesiciden yakıt-hava karışımına kadar her şey ile oynanabiliyor.

Niyetiniz gazlamaysa olduğu gibi kalsın, öyle gazlayın. İsraf edeceğiniz paraya yazık.

Sencer

Asfalt Kurutucu
8 Eyl 2016
17
14
595
adam seneler harcasın ar-ge yapsın tonla para emek döksün gelsin X usta'nın yaptığı çok süper olsun...
Kişisel fikir/zevk bir yerde ,şahsi görüşüm orjinal olarak kullanmaktan yana...

kerpetenemir

Emir Kerpeten
Panpa
9 Eyl 2016
1,332
2,965
3,770
27
İstanbul
Marka
Opel

Hayırdır bilader banamı yürüyon :p
Bi kere benim pistonlarım forgedli tamammı .s

TSIDSG

Panpa
10 Eyl 2016
2,399
9,449
4,970
İstanbul
Hayırdır bilader banamı yürüyon :p
Bi kere benim pistonlarım forgedli tamammı .s
ahahah sana niye yürüyeyim kanka sen baştan girdin işe benim hedefimde pistonun nasıl bir şey olduğunu bilmediği halde yılların motorcusu gibi yazılım atıp triplere girenler var, sen yüklü 1.7 ye radyatör takıp roll a gönderen adamsın yerim seni

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım