Yeni 2008'lerin karaborsaya düşmesi

BoraA.

Elit Apaçi
25 Şub 2019
63
1
14
970
Marka
Chevrolet
Yeni 2008 bayilerde satışa çıktığı gün (29 Ocak) tükendi ve çalışanlar nisana kadar araç veremeyeceklerini söylüyorlar ayrıca yüzlerce insan kuyrukta bekliyor. Lasman fiyatı GT Line'da 209.000 TL idi ve şu an sahibinden.com da 250.000 TL'ye satan bile var. Bunun sebebi aracın çok abartılmış olmasından mıdır anlamadım. Sizler ne düşünüyorsunuz bu konuda?

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,636
1
64,453
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Adsız.png

valla buraya bakınca da 229,500

focal opsiyonu 6 bin de . haadi nappa ekle 16 olsun gene 250 yapmıyor. ki dediğiniz gibi lansman fiyatı varsa aman aman :)

At

Takipçi
Beta Programı
29 Eki 2016
6,487
16,238
5,020
Antalya
Marka
Aston Martin
Meyvede sebzede de bu oluyo işte, bir alıyor 1 liradan diğerine 2 ye sayıyor diğeri bize pzarda 3 e satıyor malı asıl üreten çok az kazanıyor. Burda peugeot devletten az kazanıyor, muhtemelen araba başına 20 den de az kazanıyodur galeri de daha çok kazanıyor.

BoraA.

Elit Apaçi
25 Şub 2019
63
1
14
970
Marka
Chevrolet
Ekli dosyayı görüntüle 23618

valla buraya bakınca da 229,500

focal opsiyonu 6 bin de . haadi nappa ekle 16 olsun gene 250 yapmıyor. ki dediğiniz gibi lansman fiyatı varsa aman aman :)

Site de öyle yazıyor ama bayide 209'a bırakıyorlar. Focal opsiyonuyla 213 oluyor.

Tb96

Profesör
8 Ağu 2019
850
1,208
1,870
27
Malatya
Marka
Opel
Bunlar tamamen 2. el oluşturma taktikleri. Şuana kadar gözlemlediğim kadarıyla bayilerin 2 taktiği var.
1. Doğuş yıllar önce yaptığı gibi sıraya sokmak.
2. Stok yapıp piyasaya geç sürmek.

Bu gördüğünüz 1. Taktiğe giriyor. Yıllar önce Doğuş vag grubu arabalarında bunu çok yaptı. Arabalar ilk galericilere satılıyor ve sen bayiye arabaya gittiğinde araba yok sıraya gir deniliyor. Bu sefer arabayı almak isteyen vatandaş 2. el 1000 km deki arabaya 0 ından bile daha fazla fiyat veriyor. Sonra 1000 km buysa benim 5000 km deki arabam da budur deyip fiyatlar biraz daha yükseliyor ve 2. el piyasasında değer kaybetmeyen oluyor ama aslında olan bizlere oluyor kısaca kendi ayağımıza sıkıyoruz.

Buna yapılabilecek en bariz örnek Skoda Kodiaq. Doğuş Kodiaq intibasını arttırmak için ilk geldiğinde elimizde 2500 kota var ve bütün arabalar satıldı diyordu. Bizzat bayi de bu bana da denildi. Aracın bir çok test videosunda da bu olaydan bahsedildi. Tabii sonra bu sözleri ellerinde patladı çünkü o sene kodiaq 1944 tane satmıştı.
kodiaq.PNG

Excel den yazılmış demeyin. Odb nin resmi verisi bu. İsteyene komple dosyayı yollayabilirim :)

2. taktikte özellikle stok yapma taktiği.Bu taktiği amcası Opel-Honda bayisi sahibi olan arkadaşım anlattı. Aracı satışa çıkmadan erken sipariş veriyorlar. Sonra yapılan stokları yıl boyu gelen zamlardan etkilenmeden hatta o zamları ceplerine doldurarak satıyorlar. Yıl sonunda da istenilen kazanç sağlandığında yıl sonu kelepir fiyata satıyorlar. Bu taktiği ülkemizde fabrikası olan bütün markalar yapıyor.

Şimdi şu altta Corsa fotoğrafları Ocak ilk haftasında çekilmiş. Ama arabanın şuanda bile resmi bir fiyat listesi yok. Eminim bayiler filan çoktan böyle stok yapmıştır.

Yıllar önce Cosmo dizel oto insignia lar bu taktik ile patlamıştı. Çünkü yeni insignia gelecekti ve bayinin acil stok eritmesi gerekiyordu. Bu yüzden o dönem 120k tl olan araçları 100k civarında vermek zorunda kaldılar. Hatta bu yüzden bu arabanın 2. el fiyatları rakiplerine göre biraz daha ucuz çünkü araç ucuza satıldı :D

WhatsApp Image 2020-02-05 at 21.58.40 (1).jpegWhatsApp Image 2020-02-05 at 21.58.40.jpegWhatsApp Image 2020-02-05 at 21.58.41 (1).jpeg

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2020-02-05 at 21.58.41 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2020-02-05 at 21.58.41 (2).jpeg
    539 KB · Görüntüleme: 0
  • WhatsApp Image 2020-02-05 at 21.58.41.jpeg
    WhatsApp Image 2020-02-05 at 21.58.41.jpeg
    538.5 KB · Görüntüleme: 0

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,808
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
Bi arkadaş için bayiye gittik, 2 bayi gezdik, Allure ve GT Line için Nisan Mayıs'dan önce araba teslim edemiyoruz diyor. Suzuki'ye gittik aynı şey.
Herkes Doğuş taktiğine döndü herhalde, vermeyelim, müşterinin ağzına edelim, hor görelim, araba yok gardaşım bekle sırada diyelim de kıymete binsin kafası herhalde.

Suzuki'de ön ödeme yaptığınızda Nisan veya Mayıs'da fiyat ne olursa olsun sabitliyor ancak diğer markalar bu dönemde zam gelirse onları da size iteleriz diyor.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,193
45,772
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
ancak diğer markalar bu dönemde zam gelirse onları da size iteleriz diyor.
Focus'u almaya gitmeden evvel Golf bakmaya gittiğimde bu konuda önce satış temsilcisiyle, sonra satış müdürüyle tartışmıştım. Ben sizinle el sıkışıp fiyatta anlaşmışım. Aracın geç gelecek olması benden kaynaklı bir durum olmadığı halde zam gelirse maliyeti bana yüklüyorsunuz ama indirim gelirse fiyata yansıtmıyorsunuz. O zaman biz en başında fiyatta niye el sıkışıyoruz ? Böyle ticaret yaptıktan sonra size ne gerek var. Aynı ticareti ben de yaparım diye yüklenmiştim adama. Bunların alayı aynı davranıyor. Bu ülkede ticaretin çoğu şark kurnazlığı ile dönüyor.

Samed M.

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
1,347
3,278
3,770
24
Antalya
Marka
Hyundai
Otomatikle manuel arasında 20 bin lira mı oynuyor ? Bu makas bu kadar açılmış mıydı yav ?

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Ülkede herkes uyanık ya, herkes birbirini tokatlama derdinde olduğu için gelişemiyoruz, 2008'den nasıl bi prim kasılacaksa kafam almıyor.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Bi arkadaş için bayiye gittik, 2 bayi gezdik, Allure ve GT Line için Nisan Mayıs'dan önce araba teslim edemiyoruz diyor. Suzuki'ye gittik aynı şey.
Herkes Doğuş taktiğine döndü herhalde, vermeyelim, müşterinin ağzına edelim, hor görelim, araba yok gardaşım bekle sırada diyelim de kıymete binsin kafası herhalde.

Suzuki'de ön ödeme yaptığınızda Nisan veya Mayıs'da fiyat ne olursa olsun sabitliyor ancak diğer markalar bu dönemde zam gelirse onları da size iteleriz diyor.

Suzuki malum çok satan bir marka değil, parti parti getiriyor. Ancak şu an elinde araç olan bayiler var, minoto da bile bunu görebilirsiniz. Hatta elinde kalmış 2018 modelleri bile hâlen satanlar var. Suzuki, Toyota vs. gibi "şu bayide istediğiniz var getirelim" şeklinde yaklaşan bir marka değil, gittiğiniz bayide istediğiniz araç kalmamış olabilir, başka bayilere bakmanızı öneririm.

Kimi markalar uyanıklık yapıyordur, kimi markalar büyük stoklarla çalışmamak için bu yolu seçiyordur diye düşünüyorum. Piyasa eskisi gibi değil, araç fiyatları arttı, ekonomi iyi değil. Eskisi gibi bir araç talebi yok, VW ve yan markaları satışlar çok iyiyken bu taktiği yapıyordu, şu an ortam aynı değil. O zamanlarda bile tam olarak istenen araçlar bulunamıyordu. Şimdiki durumda bulunamaması sürpriz değil. Bir de 0 alıp da satan çakal takımı çok arttı, sırf galeri değil bireysel de çok var. Bunlar için tacir tanımının uyduğunu düşünmüyorum, öyleyse açsınlar bir yer yapsınlar yasal başvurularını bu işi yapsınlar.

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,133
1
3,133
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Meyvede sebzede de bu oluyo işte, bir alıyor 1 liradan diğerine 2 ye sayıyor diğeri bize pzarda 3 e satıyor malı asıl üreten çok az kazanıyor. Burda peugeot devletten az kazanıyor, muhtemelen araba başına 20 den de az kazanıyodur galeri de daha çok kazanıyor.
Hakikaten, aslında bu devlet işinde iyi para var. Kredi çekip bi devlet kursak, 2 liraya aldığımız arabayı marabalara 5 liraya satarık

lmter224

Asfalt Kurutucu
13 Eyl 2019
121
90
510
İstanbul
Burası nasıl bir ülke ya valla çıldırmamak elde değil. Galericilerin hepsi bayilerde ki araçları topluyor vatandaş araç alacak bulamıyor. Buna bende dahilim. Aylar öncesinden bütün passatları galericiler toplamış şimdi aldıkları fiyatın 20 bin üstüne 2019 sıfır araçları satıyorlar kapış kapışta gidiyor. Devletin bu işe el atması lazım galeri dediğinde ikinci el araç olur adamlar sıfır araçları toplayıp satıyorlar bu nasıl iş anlamadım.

BoraA.

Elit Apaçi
25 Şub 2019
63
1
14
970
Marka
Chevrolet
Burası nasıl bir ülke ya valla çıldırmamak elde değil. Galericilerin hepsi bayilerde ki araçları topluyor vatandaş araç alacak bulamıyor. Buna bende dahilim. Aylar öncesinden bütün passatları galericiler toplamış şimdi aldıkları fiyatın 20 bin üstüne 2019 sıfır araçları satıyorlar kapış kapışta gidiyor. Devletin bu işe el atması lazım galeri dediğinde ikinci el araç olur adamlar sıfır araçları toplayıp satıyorlar bu nasıl iş anlamadım.
+1

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım