Yeni 308 Alıyorum Sizce Doğru mu?

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Arkadaşlar selamlar,

Konu başlığından da anlayacağınız üzere yeni 308 GT line kırmızı olanı için yarın kapora yatıracağım(birisi vazgeçerse yeşile kayacağım) cumaya kadar da paranın tamamını yatıracağım. 150 bin lira 12 ay, 0,84 den kredi kullanacağım ayrıca, aylık ödemesi 13 bin lira olacak. Alma sebebime gelirsek, ev sattık bir tane, onun parasını değerlendirmek için hem de şu dönemde borçlanmak istediğim için almak istiyorum. Aracın fiyatı 930 bin lira, siz olsaydınız alır mıydınız?

Elimizdeki passatı da 1-2 ay içinde satılığa koyup satacağım birkaç eksiğini giderip. Ülkenin ve hatta dünyanın durumu hiç belli olmadığı için böyle bir hamle yapıyorum, siz olsanız ne yapardınız? Paralelde 10 yıl 500 bin kredi çekip ev alma fikri de var ama 10 yıl borçlanmak mevcut durumda çok mantıklı olsa da o kadar uzun süreli borçlanmak istemiyorum. Her türlü öneriye açığım!

MehmetAydin

Mehmet AYDIN
Panpa
10 Haz 2019
1,802
2,076
2,570
31
Niğde
Marka
Chevrolet
Arkadaşlar selamlar,

Konu başlığından da anlayacağınız üzere yeni 308 GT line kırmızı olanı için yarın kapora yatıracağım(birisi vazgeçerse yeşile kayacağım) cumaya kadar da paranın tamamını yatıracağım. 150 bin lira 12 ay, 0,84 den kredi kullanacağım ayrıca, aylık ödemesi 13 bin lira olacak. Alma sebebime gelirsek, ev sattık bir tane, onun parasını değerlendirmek için hem de şu dönemde borçlanmak istediğim için almak istiyorum. Aracın fiyatı 930 bin lira, siz olsaydınız alır mıydınız?

Elimizdeki passatı da 1-2 ay içinde satılığa koyup satacağım birkaç eksiğini giderip. Ülkenin ve hatta dünyanın durumu hiç belli olmadığı için böyle bir hamle yapıyorum, siz olsanız ne yapardınız? Paralelde 10 yıl 500 bin kredi çekip ev alma fikri de var ama 10 yıl borçlanmak mevcut durumda çok mantıklı olsa da o kadar uzun süreli borçlanmak istemiyorum. Her türlü öneriye açığım!
Şahsen 1 milyon TL bir arabaya vermek yerine mantıklı bir yerden kira getirisi yüksek ve sıfır veya birkaç yaşında 1+1 de olsa ev almaya çalışırdım.Hem eviniz değer kazanır hem de aylık kredi taksidinin bir kısmını kiradan karşılarsınız.

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,027
3
4,912
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Şahsen 1 milyon TL bir arabaya vermek yerine mantıklı bir yerden kira getirisi yüksek ve sıfır veya birkaç yaşında 1+1 de olsa ev almaya çalışırdım.Hem eviniz değer kazanır hem de aylık kredi taksidinin bir kısmını kiradan karşılarsınız.
++++ Buna ben de katılıyorum,daha üst segment mevcut bir araç varken bu işe girmek mantıklı mı açıkçası bilemedim.1 Milyon civarı bir para varken benim tercihim 308 olmazdı muhtemelen,ancak yeni bir model yeni bir soluk,elbette tercih edilebilir.Sonuçta araca yapılan yatırım bu devirde kolay kolay değer kaybetmiyor.

nıneleven

Profesör
9 Nis 2021
593
717
1,820
Tekirdağ
Marka
Porsche
Büyük ihtimal VAG grubunda bayiilerde araba bulunmadığı için 308 ve Astra arasında seçim yapıp , 308 GTLine'ı seçmek zorunda hissediyorsunuz.
Otomobil seçiminin bu hale gelmesi gerçekten iğrenç...

Neyse konumuza dönersek ben yatırım amaçlı araç almam. Yani peşin parayla almaya çalıştım bu zamana kadar.
Alırsam da o araba sadece BMW - Mercedes - Audi - VW olur. Seat / Skoda'ya bile güvenemem.

Passsat'ı satıp , 308 almış gibi birşey olacak sanırım. Vallahi B5 passat vs. PUG 307 yaparsanız bir tahmininiz olur diyeyim.

10 yıl borçlanıp ev almak her zaman mantıklıdır. 2-3 seneye kalmaz , kiradan ucuz kredi ödersiniz.

Son düzenleme:

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Kiracılardan çok çektim açıkçası, en son eşyalı evimi soymalarıyla noktayı koydum. 10 yıl borçlanıp alacağım evi kendim oturmak için alacaktım ama son durumda çok mantıklı gelmedi. Sebebi 10 yıl içinde yurt dışına gitmiş olma ihtimalinin yüksek olması. 2015 model 70 bindeki passatı satıp 2022 model en full c segment aracı almak mantıksız gelmiyor, hem de sıfır faizle bir yıl borç ödemek işime geliyor açıkçası, maaşı çar çur ediyorum. Bu sırada passat 800-850 arası ediyor anladığım kadarıyla, paramı arabada tutup sattıktan sonra altın almak(önümüzde ciddi bir savaş olabilir ve altın en güvenli liman olabilir) veya parayı BES e aktarabilirim(babamın BES i, mart ayında 10 yıl doluyor), açıkçası paramı değerlendirmeye bakıyorum, bi yandan da arabayı yenilemek işime geliyor, çip krizi yine kapıda çünkü. Eğer gerçekten stokta oldupunu bildiğiniz, yine böyle borçlanabilecepim alternatif marka öneriniz varsa değerlendirebilirim. Normal bir dönemde değiliz çünkü, c segmenti araca bu kadar para vermek akıl karı değil ama gt line puglar cidden iyi para ediyor 2. elde, gerçi en az 3-5 sene satmam sıfır aldığım için.

nıneleven

Profesör
9 Nis 2021
593
717
1,820
Tekirdağ
Marka
Porsche
2015 model 70 bindeki passatı satıp 2022 model en full c segment aracı almak mantıksız gelmiyor,

Hatta 2023 bile diyebiliriz. Arada 8 sene var. 8 sene daha genç orta donanım D segment almış hesabına geliyor. Böyle deyince de haklısın.
Savaş - yurtdışı konusunda da haklısın malesef. 5 sene sonra Türkiye kalacak mı onu bile bilemezken 10 sene bağlanmaktan bahsediyoruz.

Ne kadar tarla - temel varsa hepsini altın yapıp , poşete koyup gitmek istiyor insan 😅

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,181
45,744
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Şuna yatırım yap, buna yapma gibi bir öneri veremeyeceğim açıkçası. Zira bu ülkede hangi mala yatırım yapsan karlı çıkıyorsun. Araba konusunda bir şey sormak istiyorum; pug 508'ler allure ve gt selection modelleri 900 bin ile 1 milyon arasında fiyatlarda değişebiliyor sıfır olarak. Sen hiç bayilerde soruşturdun mu 508'ler kaç para, elde var mı, liste fiyatından daha uygunları denk gelir mi diye ? Hiç olmadı D segment bir otomobil almış olursun üç aşağı beş yukarı benzer paralara.

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Pug un sitesinde 915 yazıyor lansmana özel, sinir oldum şu an, resmen adam kandırıyolar, acayip soğudum.
Pardon yanlış alarm :)

metalik ve visio opsiyonum var

Ekli dosyalar

• EDADC446-12AC-45ED-A4C0-97DBFC8616FE.jpeg
    EDADC446-12AC-45ED-A4C0-97DBFC8616FE.jpeg
    152.4 KB · Görüntüleme: 0
Son düzenleme:

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Şuna yatırım yap, buna yapma gibi bir öneri veremeyeceğim açıkçası. Zira bu ülkede hangi mala yatırım yapsan karlı çıkıyorsun. Araba konusunda bir şey sormak istiyorum; pug 508'ler allure ve gt selection modelleri 900 bin ile 1 milyon arasında fiyatlarda değişebiliyor sıfır olarak. Sen hiç bayilerde soruşturdun mu 508'ler kaç para, elde var mı, liste fiyatından daha uygunları denk gelir mi diye ? Hiç olmadı D segment bir otomobil almış olursun üç aşağı beş yukarı benzer paralara.
Abi C hb bizim kullanımımıza daha uygun, d segmenti zor oluyor.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,181
45,744
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Abi C hb bizim kullanımımıza daha uygun, d segmenti zor oluyor.
Madem C hb sizin için uygun, o zaman premiumlara baktın mı hiç ? A 200 amg+ da mesela 1 milyon civarında seyir ediyor. Bayilerde, stoklarda kalmış araçlarda fiyatlar çok fazla oynayabiliyor diye söylüyorum.

nıneleven

Profesör
9 Nis 2021
593
717
1,820
Tekirdağ
Marka
Porsche
A3'le Astra aynı para diye demedikleri kalmadı 🤣 A3 bulursan boşu-dolusu farketmeksizin yapıştır madem.

508 için de 1.6 Puretech alırsan avantaj olur sanki 1.2 308'e göre.

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Madem C hb sizin için uygun, o zaman premiumlara baktın mı hiç ? A 200 amg+ da mesela 1 milyon civarında seyir ediyor. Bayilerde, stoklarda kalmış araçlarda fiyatlar çok fazla oynayabiliyor diye söylüyorum.

abi valla yol üstü pug a girdim, araba almak kafamda yoktu, hiç araştırmadım :D yarın sorcam bayileri arayıp

nıneleven

Profesör
9 Nis 2021
593
717
1,820
Tekirdağ
Marka
Porsche
Evet beyler E60 M5 alıp , çekme belgeli olarak garaja kilitledim. 10 seneye 150.000€. Hadi eyvallah 😜 Konu kilit 😁

Son düzenleme:

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Bence 308 bu fiyata cok satmaz. Dedigim sadece pejo oznelinde degil yollarda artik bu sekilde peynir ekmek gibi yeni araclari cok goremiyorum. Cunku 3 ay sonra liste fiyati isterse 1.2 ye ciksin yine durum degismez. Ben kimsenin bu paralari premium olmayan bir markaya baglayacagini sanmiyorum. Piyasa cok sisti. Istedikleri kadar fiyatlar artsin artik cok gec acikcasi. Ha 900 ha 1.2 farkeden birsey yok .

ben ev derdim acikcasi ama tabi su an eli yuzu duzgun evler istanbulda 6 -10 araliginda kapi aciyor. Boyle istanbulda tuzlaya dogru evler 1 - 2 civarina bulunuyor . Evler cok zipladi artik artmaz denirse kiralar hic yerinde durmuyor :)

Son düzenleme:

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
308 in daha artacagini veya astra vs dusunmuyorum. Liste fiyati artabilir artmaz demiyorum ama yine satislarda degisiklik olmaz. Tepe noktasi fiyatlar c segment icin.

muhammed37

Panpa
17 Haz 2018
2,643
2,893
4,020
İstanbul
Marka
Volkswagen
Benim tavsiyem diğer forumdaşlar gibi ev olurdu ancak madem olumsuz tecrübe yaşadınız o zaman otomobil yatırımını premium ya da prim yapan markalardan(VW gibi) yana yapmak daha mantıklı geliyor

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Vw de şu an sadece manuel impression golf var ama o prim yapmadığı gibi manuel de alamam :)

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Kiracılardan çok çektim açıkçası, en son eşyalı evimi soymalarıyla noktayı koydum. 10 yıl borçlanıp alacağım evi kendim oturmak için alacaktım ama son durumda çok mantıklı gelmedi. Sebebi 10 yıl içinde yurt dışına gitmiş olma ihtimalinin yüksek olması. 2015 model 70 bindeki passatı satıp 2022 model en full c segment aracı almak mantıksız gelmiyor, hem de sıfır faizle bir yıl borç ödemek işime geliyor açıkçası, maaşı çar çur ediyorum. Bu sırada passat 800-850 arası ediyor anladığım kadarıyla, paramı arabada tutup sattıktan sonra altın almak(önümüzde ciddi bir savaş olabilir ve altın en güvenli liman olabilir) veya parayı BES e aktarabilirim(babamın BES i, mart ayında 10 yıl doluyor), açıkçası paramı değerlendirmeye bakıyorum, bi yandan da arabayı yenilemek işime geliyor, çip krizi yine kapıda çünkü. Eğer gerçekten stokta oldupunu bildiğiniz, yine böyle borçlanabilecepim alternatif marka öneriniz varsa değerlendirebilirim. Normal bir dönemde değiliz çünkü, c segmenti araca bu kadar para vermek akıl karı değil ama gt line puglar cidden iyi para ediyor 2. elde, gerçi en az 3-5 sene satmam sıfır aldığım için.
Boyle durumlar icin demirbaslari belirleyip ona gore depozit almani tavsiye edebilirim anca.
Arabalar icin birsey diyemem ama 2019 larda 4 milyara verdigim ev su an 16. Dolayisi ile ben gene eve yatir derdim.ustune deger kazanmasina daha girmedim. Tepe noktadan araba almak pek mantikli gelmedi.

Son düzenleme:

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,629
1
64,437
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
@Ozgur Gunes hacı sana kendimize göre mantıklı olanı söylesek sen yine de mantıksız olanı seçersin zaten ya :D

Ama astra daha ucuz sanırım. kıyaslama yapacaksan astra daha alınası sanırım

yatırım aracı vs kısmına yatırım tavsiyesi değildir diyebiliyorm :D

yarın bi ötv indirimi gelir işler değişir :D

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım