Yeni Aracımız , Görev Adamı : FİAT Linea POP

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,267
1
9,392
4,970
kocaeli
Öncelikle herkese selamlar , hayırlı günler :)
Geçtiğimiz Ağustos ayında 11 yıllık yol arkadaşımızdan ayrıldıktan sonra yaklaşık 7 ay arabasız kaldık . Bu süreç arabasızlığa alışkın olmayan bireyler olarak bize çok zor geldi . Son zamanlarda düşük bütçeli araçlar bakmaya başlamıştık , ayağımızı yerden kessin - toplu taşımaya muhtaç etmesin diye . Skoda Favorit - Forman vesaire derken birçok modele daha baktık . En son Tempra ve R19'un hem ihtiyaçlarımızı karşılamada yeterli olacağından hemde parçalarının kolay bulunup yürütme maliyetinin düşük olacağı dolayı , onlara yoğunlaştık . İstanbul Kartal'da bir Tempra ile anlaşmış ve alım-satım işlemlerini yapmamıza 2 gün kalmışken , araç sahibi satmaktan vazgeçtiğini söyledi . Daha sonra yurdun çeşitli yerlerinde Tempralar baktık . İzmitten kalktık , Ankaraya gittik yine bir Tempra için... Hemde Ülkemizde ilk koronavirüs vakası ile karşılaşılmasını takip eden günlerde , tedirginlikle geçen zor bir yolculuktu . Baktığımız araç konusunda ise ; Fotoğraflar aldatıcıdır , gördüklerinize bile inanmayın diyorum ... Dönüşte birde Boluda araç baktık , o da beklediğimiz gibi çıkmayınca helal süt emmiş - iyi aile çocugu bir tempra 😃 bulabileceğimize dair ümitlerimizi neredeyse yitirmiş durumdaydık .
Ama ben yine de ümidimi kaybetmiyor , Mareadan sonra bir tempranın iyi gideceğini düşünüyordum .
Piyasanın da en yüksek zamanına denk geldik , 19.000 TL'ye sattığımız Marea'nın muadilleri 25 Bin TL'nin üzerindeydi ...
En sonunda , acaba daha yeni model bir araç mı alsak derken öyle de oldu . Aslında ben bütçemize uygun yeni araçların , maliyeti olabildiğinde düşük tutma kaygısıyla üretilip müşteri memnuniyetinden çok , uygun fiyat beklentisi piyasaya sunulan araçlar olduğunu söylerek bu fikre pek yanaşmıyordum . Ama sonunda öyle oldu , uzaktan araba bakmaya yorulmuşken yakınlarımızda yeni kasa bir Linea'nın ilana düştüğünü gördüm . Yeni kasa olması benim için önemli bir noktaydı 😃 Bakmaya gittik , beğendik . Ekspertiz işlemleri " Tarcanlar " da yapıldı . Ve Allah nasip etti aracı aldık .
Aracı satın almamız ve sonrası Koronavirüs sürecine geldiği için , zor bir süreç oldu .
El ele tutuşup pazarlık yapamadık bile :)
Ekspertize gidiyorsunuz , herkesle mesafeli duruyorsunuz . 24 Mart , henüz olayın vahametinin bu kadar kavranmadığı bir tarihti ...
Beyaz olması bizim gibi Detailing severler için olumsuz bir nokta ama yapacak birşey yok 😃
Aracımız , 1.3 Multijet 95 beygir E5 motora sahip ve şimdiye kadar 156.000 km yol kât etmiş .
Aracın Triger zincir değişim zamanı yaklaşmıştı , zaten ikinci el araç alınca gönül rahatlığıyla binebilmek için Servise girmek lazım diye düşünüyordum .
Aracı alır almaz ilk işimiz servise gitmek oldu , randevumuzu aldık .

Malum Koronavirüs nedeniyle ögrenci yurtları kapanınca , ablamın eşyalarını almak üzere İstanbul/Esenyurt'a gitmemiz gerekti , arabanın alınış zamanı da çok manidâr oldu :)
Forumlarda Triger zinciri ile ilgili korkunç hikayeler okuyunca , bu yolculuktada çok tedirgin olmuştum . Babama arabayı zorlamayıp , düşük devirlerde kullanmasını söyledim . Hiç tanımadığımız bir araçla ilk yolculuğumuz zarurî bir şekilde " Uzunyol " oluyordu . 5.5 L / 100km yakıt tüketimimiz oldu . Zaten bu günün ertesinde , şehirlerarası kontrol noktaları kuruldu ilk başta ateş ölçümü yapıyorlardı sadece sonrasında ise seyahat yasağı geldi .

Randevumuz gelince , parçaları temin edip Servise girdik .
•Triger zinciri , V Kayış ve Rulmanlar
•Devirdaim
• Yağ ve Filtreler
• Sağ ve Sol salıncak , Toz körükleri
• Şanzıman Kulağı
Ve kızdırma bujilerinin ikisi arızalıydı , değiştirildi .
Fiat 'ın avantajını burada gördük , ilk girdiğimiz parçacıda ihtiyacımız olan parçaların tamamını bulduk ve bu bakım 2.100 ₺ 'ye mâl oldu .

Aradan geçen yaklaşık 50 günde aracı yine pek kullanamadık , bugün yıkama fırsatım oldu . Yerleşmiş kirleri zor çıkarttık :)

OTOPARK.COM'un tüm üyelerine kazasız belasız yolculuklar dilerim , Aracı olmayan panpalarımıza en kısa zamanda gönlündekileri elde etmelerini ve özellikle de Koronavirüs'ten ve sonuçlarından ülkece hatta dünyaca en kısa zamanda kurtulmamızı diliyorum .

Sevgiler , saygılar ... :)

Son düzenleme:

2jzihtiyar

Reis
Beta Programı
23 Şub 2018
3,048
6,912
5,020
github.com
Marka
BMW
Hayırlı uğurlu olsun arabayı sattıktan sormaki o dönem cidden çok kötü oluyor 7 ay gibi bi uzun süre de ciddi anlamda zorlamıştır, kazasız belasız binmeniz dileğiyle

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Allah kaza bela göstermeden hayırlı, sağlıklı, mutlu günlerde kullanmanızı nasip etsin kardeşim.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,639
2
9,529
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Hayırlı uğurlu olsun , gönlümde her şeyin ekonomik arabası Linea olarak yatıyor kendisi , çokta güzelmiş iyi günlerde kullanın :)

Son düzenleme:

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,267
1
9,392
4,970
kocaeli
Hayırlı uğurlu olsun arabayı sattıktan sormaki o dönem cidden çok kötü oluyor 7 ay gibi bi uzun süre de ciddi anlamda zorlamıştır, kazasız belasız binmeniz dileğiyle
Allah kaza bela göstermeden hayırlı, sağlıklı, mutlu günlerde kullanmanızı nasip etsin kardeşim.
Hayırlı uğurlu olsun , gönlümde her şeyin ekonomik arabası Linea olarak hala yatıyor kendisi , çokta güzelmiş iyi günlerde kullanın :)
Hayırlı uğurlu olsun @kenblock , Allah kazasız belasız ağız tadıyla binmeyi nasip etsin.
Herkese iyi dilekleri için teşekkür ediyorum :)

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,267
1
9,392
4,970
kocaeli
Hayırlı olsun. Motor sesi yalıtım ne durumda?
Hocam açıkçası benim yorumum , nesnel olamaz çünkü diğer dizel motorlar ve dizel araçlar hakkında fazla bilgi sahibi değilim ama en son kullandığımız 206 1.4HDİ (ford motorlu) ona göre çok sessiz .

Toyota'nın D4-D motorları kadar sessiz olmasa da , sesi ve vibrasyonu çok değil diyebiliriz özellikle Euro 5 motorlar için .

Yalıtım maalesef iyi değil ama bu segmentte genelde böyle . Otoban sürüşlerinde Rüzgar sesi bariz şekilde geliyor .

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen
Hocam açıkçası benim yorumum , nesnel olamaz çünkü diğer dizel motorlar ve dizel araçlar hakkında fazla bilgi sahibi değilim ama en son kullandığımız 206 1.4HDİ (ford motorlu) ona göre çok sessiz .

Toyota'nın D4-D motorları kadar sessiz olmasa da , sesi ve vibrasyonu çok değil diyebiliriz özellikle Euro 5 motorlar için .

Yalıtım maalesef iyi değil ama bu segmentte genelde böyle . Otoban sürüşlerinde Rüzgar sesi bariz şekilde geliyor .
Eskiler daha iyi demişsiniz hocam temprayı bilemiyorum da r19dan 10 kat daha iyi olduğunu tahmin edebiliyorum. 90'dan sonra rüzgar sesi başlıyor 120den sonra rüzgar direkt içeri giriyor :) motor gibi tırın yanından geçerken ondan bile etkileniyor rüzgarlı havalarda yatıp kalkıyor tekne gibi. Durumunuz varken böyle bir araç tercih etmediğiniz gayet güzel olmuş. Rüzgar motor sesi radyoyu açınca gidiyorda, savrulmasını halletmek daha zor iş

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,267
1
9,392
4,970
kocaeli
Eskiler daha iyi demişsiniz hocam temprayı bilemiyorum da r19dan 10 kat daha iyi olduğunu tahmin edebiliyorum. 90'dan sonra rüzgar sesi başlıyor 120den sonra rüzgar direkt içeri giriyor :) motor gibi tırın yanından geçerken ondan bile etkileniyor rüzgarlı havalarda yatıp kalkıyor tekne gibi. Durumunuz varken böyle bir araç tercih etmediğiniz gayet güzel olmuş. Rüzgar motor sesi radyoyu açınca gidiyorda, savrulmasını halletmek daha zor iş
Mareadan önce Broadway'imiz vardı , sonrasında yine ailede başka Renaultlar da oldu . Savrulma sorununu biliyorum maalesef var öyle bir durum .
Dayım otobanda giderken iki tırın arasında kaldığında yaşadığı gerilimli anları anlatıyordu :)
Onları da öyle kabul etmek lazım .

Linea'nın böyle durumlarda tepkisi nasıl olur deneyimim yok ama aklımda kalan bir olay var . Bursa yolunda Lineanın birisi bizi solladığında " Çiyyyuuuuvv " diye rüzgar sesi geliyordu . Aracın rüzgar direncinden midir yoksa zeminle bağlantısının azalıp neredeyse kanatlanacakmışçasına gitmesinden midir (bu durumda broadwayde olurdu) bilmem ama dikkatli olmak lazım :)

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,617
1
64,386
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
tekrardan hayırlı olsun adamım. Kararsız kalmak ve boşlukta kalmak en sinir bozucu şey. alfayı almadan önce krediyi çektim cebime koydum ben arabayı bulana kadar araba piyasası yükselecek para yetmeyecek diye korktum. defalarca vazgeçip parayı bankaya geri götürmek istedim :)

Kazasız belasız binmek nasip olsun inşallah :)

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,267
1
9,392
4,970
kocaeli
Herkese teşekkür ediyorum , hepimiz için inşallah :)

@alfhonso evet müdürüm kesinlikle , piyasanın ve otomobil fiyatlarının gün gün yükselişine şahit olmak çok kötü bir his :(
Bununla birlikte araba alamama korkusu da :)

Samed M.

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
1,347
3,278
3,770
24
Antalya
Marka
Hyundai
Hayırlı olsun. Mantık arabası, severim.

5.5 çok değil mi ya uzun yol için ? Araç 6 ileri mi ?

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,267
1
9,392
4,970
kocaeli
Hayırlı olsun. Mantık arabası, severim.

5.5 çok değil mi ya uzun yol için ? Araç 6 ileri mi ?
Hocam aracı aldığımızda tüketim ortalaması 7.5L idi , karma sayılır trafiksiz çünkü . Araç sahibi Shell mazotu kullandığını söyledi , bende biraz araştırınca Shell kullanıcılarında tüketimin biraz fazla olduğunu gözlemledim . Yakıt ince , yanması kolay ama tüketim fazla diyorlar .

Henüz yağı da değişmemişti İstanbul'a giderken .

Şuan bakımları tam ama deneme fırsatı yok :)

Araç 5 ileri , Linea'larda 6 ileri gelmedi diye biliyorum .

tyln

Profesör
10 Eki 2016
351
689
1,845
Marka
Renault
Hayırlı olsun, allah kaza bela göstermesin. linea benimde düşündüğüm araçlardandır buarada

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım