orcnd

Asfalt Kurutucu
4 Şub 2017
11
4
595
istanbul
Merhaba
Babamın eski full orjinal 2006 dizel Corolla'sını satıp 1.6 benzinli Vision Corolla almayı düşünüyorum.

Araç çok yeni olduğu için pek bir kaynak bulamıyorum. Bu aracın nasıl bilirsiniz.
Öneriniz var mı? Sinan Koç Hibrid'i beğenmişti fakat benzinlinin hiç testi yok.
Özellikle yakıt konusunu merak ediyorum. Araç 1200 kilo motor bir önceki 1.6 ile aynı gibi görünüyor fakat katalogda 0-100 9.7 saniye görünüyor. Yani eskisinden hızlı gibi.
Testlerde de fabrika verisine çok yakın veriler elde edenler var.
Sizlerin fikri nedir İstanbul trafiğinde tahminen ne yakar bu araç ?

İyi forumlar

Bedirhan

Reis
Yönetici
Admin
Destekçi
8 Eyl 2016
6,278
21,696
5,320
26
Avcılar-Darıca
Otomatik mi manuel mi düşünüyorsunuz?
Yakıt tüketimi kişinin kullanımı ile doğru orantılıdır, özellikle dizel araçtan sonra da onun etkisiyle kullanırsanız katalog verilerini aşmanız kaçınılmaz olacaktır. Sakin kullanımda karma kullanımda 7 civarı yakacağını düşünüyorum.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Yakıt tüketimi tahmini söylemek çok zor.
Sürüş karakteri etkiler, sürülen rota etkiler. İstanbul içi ama neresi? Beylikdüzü'de İstanbul, Levent'te. Levent'te sert kullanan biriyle Beylikdüzü'nde sakin kullanan birinin tüketimi arasında ciddi bir fark olacaktır. Kağıt üstünde ikisi de İstanbul'da kullanıyorum aracı diyecektir.

0-100 9.7sn dediğiniz için manuel olduğunu varsayıyorum (şehir içi fabrika verisi 8.0 lt).
Ben kendi kullanımımla İstanbul şartlarında 8.4-8.7 lt yakacağını tahmin ediyorum (tamamen şehir içi kullanımda). Kullanılan bölgeye, kullanım tarzına göre azalacak veya artacaktır. Fabrika verisi yakıt tüketimi şehir içi 8.0lt, şehir dışı 4.9lt, karma 6.0lt.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,307
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Ben henüz kullanmadım ama aynı motoru eski kasalarında kullanmışlığım var. Şiddetle öneririm. İstanbul'da yoğun şehir içi trafiğine de girerse muhtemelen 8.5-9.0 civarı yakar. Böyle ölümcül şehir içi trafiğine girecekse de direk olarak hybrid almanızı öneririm.

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Normal şartlarda o ağırlıkta 1-2 sene önceki herhangi bir 1.6 Atmosferik 132 bg bir araç şehir içinde trafikte yokuşlarda 9.5-10.5 gibi bir ortalaması olur ama Toyota ekonomik güncellemeler yapmış olabilir ama bu ihtimal dahilinde dahi 8.5-9.5 arası yakacağını düşünüyorum.

Yine de test etmek gerekir.

Tamgazdebriyaj

Elit Apaçi
26 Şub 2017
62
44
970
Toyota fanboyu oldugumdan surekli gittigim bayii ile aram cok iyi rahat bi 40 dk 1.6 atmosferik Corolla kullanimimin sonucunda; performansi tatminkar ama CVT'den mi kaynaklaniyor bilmiyorum dipgaz koyuyorsunuz devir yukseliyor motor bagiriyor sonra gitmeye basliyor, biraz gecikme var. Biraz keyifsiz gelse de gunluk kullanimda etki etmez sadece bu durum dip gazda karsilasiliyor.

Surus dinamikleri acisindan 3 jenerasyon 40k km+ Corolla tecrubelerimden sonra kesinlikle gelisme var ama anlamadigim bir sey aracta cok fazla arkayi birakma egilimi var bende once gidip kullanan arkadaslarim arkayi cok birakiyor vs dedikleri icin ona cok odaklandim keskin viraja girdim viraj sonunda dista kalip iceri kirdigimda kafa cok guzel tuttugundan dolayi arka ona yetisemiyip arkayi birakiyor. Aslinda bir yandan keyifli keske yanlamaya odaklanacagima optimum viraj kabiliyetlerine de baksaydim, optimum gazda duzgun direksiyon acisinda limitlerde nasil tepki verir bilmiyorum ama limitler yuksek.
Hybird ilede kendimi eve biraktim boyle bir kiyak gectiler ACC+ serit takip Yenibosna'dan Cevizlibag'a 0 sikintisiz geldim, gaza frene mumkun oldukca da direksiyona dokunmadan.

Aktarabilicegim tecrubelerim bunlar atmosferik test aracinda kesik kesik gazlamama ragmen inerken 11 lt diyordu ama kac km ort vs detayli bakmadim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Emrullahbozkurt

Takipçi
27 Nis 2019
2
1
20
32
Marka
Toyota
Merhaba
Babamın eski full orjinal 2006 dizel Corolla'sını satıp 1.6 benzinli Vision Corolla almayı düşünüyorum.

Araç çok yeni olduğu için pek bir kaynak bulamıyorum. Bu aracın nasıl bilirsiniz.
Öneriniz var mı? Sinan Koç Hibrid'i beğenmişti fakat benzinlinin hiç testi yok.
Özellikle yakıt konusunu merak ediyorum. Araç 1200 kilo motor bir önceki 1.6 ile aynı gibi görünüyor fakat katalogda 0-100 9.7 saniye görünüyor. Yani eskisinden hızlı gibi.
Testlerde de fabrika verisine çok yakın veriler elde edenler var.
Sizlerin fikri nedir İstanbul trafiğinde tahminen ne yakar bu araç ?

İyi forumlar
Araba 1200 değil 1379 kg ruhsatta yazan bende birkaç gün önce aldım. Katalogta 7 hava yastığı yazıyor ancak sürücü ve arkasındaki perde hava yastıklarını 1 sayıyor aslında iki tane. Aynı şekilde yolcu tarafı ve arkası içinde geçerli. Bu şekilde 9 hava yastığı oluyor. 100 km Lik testte (50si ş. Dışı) ortalama 7 litre yaktı ancak dikkatli kullanmaya çalıştım. Direksiyonu hıza duyarlı sertleşiyor çok aşırı yumuşak çk güzel bi direksiyon. Araca binen çoğu kişi arabayı neden çalıştırmıyorsun diyor o derece sessiz bir motora sahip. Yol sesini içeri çok alıyor gibi geldi ama kullanılan malzeme gerçekten bir arabaya bindiğinizi hissettiriyor. Bayiler hurdayı biz verirsek 4-5 milyar para isteriz diyor. Bulabilirseniz siz götürün ben 3 milyara hallettim. Linea ful paket aracım vardı bu baz paket ama baz paketi bile çoğu arabanın full paketinden daha fazla özellikli. Bluetooth telefonla konuşma araçla sesli komut konuşma direksiyondan multimedya kontrolü hız sabitlemesi, yokuş kalış desteği, anti patinaj özelliği, arabayı virajda savurmama özelliği, 9 hava yastığı bir sürü özelliği var. Ama dizel den inip benzine geçen biri için o gaza basınca geriye yapışma işini unut :) dizelim gerçekten masrafı çok ben artık benzin tüp tercih ederim. Sormak istediğiniz şeyler olursa cevaplarım

Emrullahbozkurt

Takipçi
27 Nis 2019
2
1
20
32
Marka
Toyota
Araba 1200 değil 1379 kg ruhsatta yazan bende birkaç gün önce aldım. Katalogta 7 hava yastığı yazıyor ancak sürücü ve arkasındaki perde hava yastıklarını 1 sayıyor aslında iki tane. Aynı şekilde yolcu tarafı ve arkası içinde geçerli. Bu şekilde 9 hava yastığı oluyor. 100 km Lik testte (50si ş. Dışı) ortalama 7 litre yaktı ancak dikkatli kullanmaya çalıştım. Direksiyonu hıza duyarlı sertleşiyor çok aşırı yumuşak çk güzel bi direksiyon. Araca binen çoğu kişi arabayı neden çalıştırmıyorsun diyor o derece sessiz bir motora sahip. Yol sesini içeri çok alıyor gibi geldi ama kullanılan malzeme gerçekten bir arabaya bindiğinizi hissettiriyor. Bayiler hurdayı biz verirsek 4-5 milyar para isteriz diyor. Bulabilirseniz siz götürün ben 3 milyara hallettim. Linea ful paket aracım vardı bu baz paket ama baz paketi bile çoğu arabanın full paketinden daha fazla özellikli. Bluetooth telefonla konuşma araçla sesli komut konuşma direksiyondan multimedya kontrolü hız sabitlemesi, yokuş kalış desteği, anti patinaj özelliği, arabayı virajda savurmama özelliği, 9 hava yastığı bir sürü özelliği var. Ama dizel den inip benzine geçen biri için o gaza basınca geriye yapışma işini unut :) dizelim gerçekten masrafı çok ben artık benzin tüp tercih ederim. Sormak istediğiniz şeyler olursa cevaplarım
yanlış yazmışım 200 km lik testti o. Birde araçta konsollar rugan kaplama çok şık duruyor. Araçta iki adet usb girişi bir adet aux girişi var çok güzel monte edilmiş hiç rahatsız etmiyor ve en önemli özelliği araç içi yuları aydınlatma tuşlarını oldupu yerde kapalı kutuda SOS Tuşu var herhangi bir Allah korusun kaza durumunda o tuşa basarak acil 112 çağırabiliyorsun mükemmel bir özellik. Almaya değer bence ama diğer corolladan biraz daha dar bi araba. Arka taraf için kafanız tavana değmek üzere gibi oluyor o da sıkıntılı biraz :)

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım