Yerli otomobilin fizibilite çalışmaları tüm hızıyla devam ederken otomobilin üretim yeri olarak Gebze’de bulunan Bilişim Vadisi’nde karar kılındı. Fabrika yatırımı için bölgedeki arazilerin kamulaştırma çalışmaları devam ediyor.

yerli-otomobil.jpg

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun (TOGG) üretim üssünün adresi belli oldu. TOGG, yerli otomobili Gebze- Kocaeli'nde bulunan Bilişim Vadisi'nde kuracağı fabrikada üretecek. Fabrika yatırımı için bir süredir Bilişim Vadisi'nin yanındaki arazilerde kamulaştırma çalışmaları sürüyor.
Fabrika için Bilişim Vadisi'nin seçilmesinin en önemli nedeni olarak yan sanayi firmalarına yakınlık gösteriliyor. Yan sanayi firmalarını bir arada toplayan TOSB Otomotiv Yan Sanayi bölgesi Gebze-Şekerpınar'da Bilişim Vadisi'nin yanı başında bulunuyor. Türkiye otomotiv sanayisinin kalbinin attığı Bursa ise Osmangazi Köprüsü ile Bilişim Vadisi'ne bağlanıyor. Ayrıca denize kıyısı ve limanı var.

İSTEĞİ GERÇEK OLDU

Sabah Gazetesi'nden Ufuk Sandık'ın köşesinde bugün kaleme aldığı yazısına göre TOGG Başkanı Gürcan Karakaş daha önce yaptığı bir açıklamada fabrika yeri için yan sanayiye yakın olmak istediklerini söylemişti. "Her otomobil üreticisinin gönlünde yan sanayinin en yakınında olmak yatar. Bu nedenle Bursa yakınları dahil birçok alternatif üzerinde teknik ekibimiz çalışıyor" diyen Karakaş'ın isteği gerçek oldu. Bu arada TOGG, yönetim ofisini 7 Ekim'de TOBB'un Levent'teki binasından Bilişim Vadisi'ne taşıdı. 2018 Eylül'ünde hizmete açılan Bilişim Vadisi, bilişim teknolojileri, elektronik, yazılım ve robotik vb sektörlerde Ar-Ge yapan firmalarına ev sahipliği yapıyor.

yerli-otomobil-otv-siz-geliyor.jpg

2022'İN İLK YARISINDA YOLLARA ÇIKARMAYI HEDEFLİYOR

TOGG, 2021'de seri üretime başlamayı ve yerli otomobili 2022'in ilk yarısında yollara çıkarmayı hedefliyor. Satışa sunulacak ilk araç yüzde 100 elektrikli C-SUV olacak. Programa göre 2030'a kadar model sayısı 5'i bulacak. Bunun yanı sıra o tarihe kadar geçen süre içinde mevcut 3 modelin face-lift'i (yenileme) gerçekleşecek

BAŞKAN ERDOĞAN KULLANACAK

Yerli otomobilin Türkiye'nin beğenisine sunulmasına sayılı günler kaldı. TOGG, yerli aracın yürüyen prototipini aralıkta düzenlenecek bir toplantıda gösterecek. Tanıtım toplantısına yerli otomobilin fikir babası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılması ve prototip modeli kullanması bekleniyor.

TOGG'A YURT DIŞINDAN YÖNETİCİ TRANSFERİ

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), endüstrinin önde gelen isimlerinden Sergio Rocha'yı Operasyonlardan Sorumlu Üst Düzey Yönetici olarak bünyesine kattı. Rocha, TOGG'da ürün planlama, program yönetimi, satın alma, tedarik zinciri, üretim mühendisliği ve üretim operasyonlarında liderlik edecek. Rocha Türkiye'ye gelmeden önce Hindistan'daki bir elektrikli araç girişiminde çalışıyordu.

2 BİN KİŞİYLE ANKET YAPILDI

TOGG, yerli otomobil projesine başladığında Türkiye genelinde 2 binin üzerinde kişiyle araştırma yaptı. Araştırma sonucunda C segmentinde bir SUV araca talebin yüksek olduğu anlaşıldı. Bu yüzden üretilecek ilk modelin C-SUV olmasına karar verildi. Bu arada otomobilin tasarımında Türk tüketicilerin söz sahibi olduğu ortaya çıktı. Yapılan klinik çalışmalarda müşterilere ihtiyaç ve beklentileri soruldu. İç ve dış tasarımda bunlar dikkate alındı.

KAYNAK

Son düzenleme:

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
C-SUV anketi bana yapmadıkları kesin. 😃 Hayırlısı olsun umarım yollarda görürüz.

BARIŞ ESENER

Taklacı Güvercin
3 Kas 2019
50
23
445
34
KARTAL/İSTANBUL
Marka
Volkswagen
ben şunu anlamıyorum 3 seneye kadar fosil yakıt bitmiyor neden ilk otomobil elektrikli oluyor .ilk aracın bana göre benzinli olması gerekiyor belli satış adetlerine ulaşılır marka tanınır insanlar benimser servis ağı oluşur ve artık bir marka olma yolunda ilerler .Bizimkilerin yaptığı emeklemeden koşmaya çalışmak .Bazen bu baştaki adamları anlamakta gerçekten güçlük çekiyorum .

• Haha
Tepkiler: Bilal

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,849
26,158
5,720
Ankara
Marka
Skoda
ben şunu anlamıyorum 3 seneye kadar fosil yakıt bitmiyor neden ilk otomobil elektrikli oluyor .ilk aracın bana göre benzinli olması gerekiyor belli satış adetlerine ulaşılır marka tanınır insanlar benimser servis ağı oluşur ve artık bir marka olma yolunda ilerler .Bizimkilerin yaptığı emeklemeden koşmaya çalışmak .Bazen bu baştaki adamları anlamakta gerçekten güçlük çekiyorum .
onu bi 15-20 sene önce yapmaları lazımdı hiç sanmıyorum da hadi üretildi diyelim, ondan sonra da elektrikli için çok geç kalınırdı. Yapabiliyolarsa yapsınlar bişeyler

BARIŞ ESENER

Taklacı Güvercin
3 Kas 2019
50
23
445
34
KARTAL/İSTANBUL
Marka
Volkswagen
onu bi 15-20 sene önce yapmaları lazımdı hiç sanmıyorum da hadi üretildi diyelim, ondan sonra da elektrikli için çok geç kalınırdı. Yapabiliyolarsa yapsınlar bişeyler

ülkemiz açısından ekonomik açıdan kendi adıma konuşayım çıkan elektrikli araç bence 170 200 bin bandında çıkar oda en az kim binebilir bu araca çok zor .Birde benzinli otomobili düşünelim orta seviye bir araç olsa mesela bir hyundai accent blue tadında bir toyota corolla tadında mishal 70 80 lerden başlasa devlet bankaları 0 faizli krediler verse bi ilk 25.000 araç için tadından yenmez idi .Hani evet eleştirmek çok basit ama mantıklı olan bu idi . elektrik konusu şuanki koşullar için fantezi çok marie antoinette kalıyor bana göre . Bizim ülkede ihtiyacımız olan şey basit yerli bir halk arabası Rusya=Lada G.kore=hyundai Amerika=ford Japonya=toyota gibi Almanya=vw gibi gibi .

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım