Yıllık Araç Kiralama

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,133
1
3,133
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Merhaba.

Yine bir vergi dönemi, yine süresi dolan kaskolar, yine bana hüsran, bana yine yangın var.
Oturduğum apartmanda bi arkadaşın uzun süredir kiralık otomobile bindiğini görüyordum ama bireysel olarak kiraladığını öğrenince ben neden yapmayayım diye bir soru geldi aklıma.

Bu işin ayrıntısını bilen var mı? Mesela burada dizel otomatik Elantra'ya yıllık 2015 TL'ye binebileceğimi söylemişler. Koşarak kiralamaya gidiyordum ama önce durup bir de başlık açayım dedim. Nedir yani?

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Merhaba.

Yine bir vergi dönemi, yine süresi dolan kaskolar, yine bana hüsran, bana yine yangın var.
Oturduğum apartmanda bi arkadaşın uzun süredir kiralık otomobile bindiğini görüyordum ama bireysel olarak kiraladığını öğrenince ben neden yapmayayım diye bir soru geldi aklıma.

Bu işin ayrıntısını bilen var mı? Mesela burada dizel otomatik Elantra'ya yıllık 2015 TL'ye binebileceğimi söylemişler. Koşarak kiralamaya gidiyordum ama önce durup bir de başlık açayım dedim. Nedir yani?

Yalan ben avis biliyorum. En dandik arabası bile ayda 1450 tl. Sen yıllık 2015 diyorsun.

Bedirhan

Reis
Yönetici
Admin
Destekçi
8 Eyl 2016
6,278
21,696
5,320
26
Avcılar-Darıca
24 ay kiralarsan aylık fiyatı 2015'tir.
Aynen dediğiniz gibi.

Şirketler daha çok kiralıyor uzun dönem. Faturasını falan gider mi gösteriyorlar birşeyler oluyor birde arabanın pulu vergisi sigortası vs uğraşmıyorlar diye kurumsallar için mantıklı geliyor sanırım.
Babamın çalıştığı yere 2 araç kiraladık 3er yıllık yılda 35K km olmak üzere fiyatlar baya uygun ama km sınırını aşınca ekstra ücret oluyor. Bu işlerde Garenta Pro iyidir.

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,133
1
3,133
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Aynen dediğiniz gibi.

Şirketler daha çok kiralıyor uzun dönem. Faturasını falan gider mi gösteriyorlar birşeyler oluyor birde arabanın pulu vergisi sigortası vs uğraşmıyorlar diye kurumsallar için mantıklı geliyor sanırım.
Babamın çalıştığı yere 2 araç kiraladık 3er yıllık yılda 35K km olmak üzere fiyatlar baya uygun ama km sınırını aşınca ekstra ücret oluyor. Bu işlerde Garenta Pro iyidir.
Ben bahsettiğim arkadaş üzerinden akıl yürüttüm. Çocuğun öyle aman aman bir kazancı olduğunu sanmıyorum, a180'e biniyor. Eğer aylık maliyetleri bu kadar fazlaysa sırf vergisini ödemeyeyim, bakımla uğraşmayayım diye bireysel uzun dönem kiralama mantıklı bir iş değil?

Bedirhan

Reis
Yönetici
Admin
Destekçi
8 Eyl 2016
6,278
21,696
5,320
26
Avcılar-Darıca
Ben bahsettiğim arkadaş üzerinden akıl yürüttüm. Çocuğun öyle aman aman bir kazancı olduğunu sanmıyorum, a180'e biniyor. Eğer aylık maliyetleri bu kadar fazlaysa sırf vergisini ödemeyeyim, bakımla uğraşmayayım diye bireysel uzun dönem kiralama mantıklı bir iş değil?
Bireysel olarak bende mantıklı bulmuyorum. Sonuçta artık ikinciel araçlar özellikle değer kaybetmiyor, kullanırsınız gene aldığınız fiyata satarsınız. Diğer masraflarla da düşünürsek bence bireysel olarak uzun dönem kiralama mantıklı değil, he çok istiyordur alacak parası yoktur ama maaşının bir kısmını verecek kadar takıntısı vardır bilemem :D

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Avis, her 15 bin km bitiren arabayı satıyor.
Sallıyorum arabanın değeri 50 bin tl. Avis o arabadan 20 tane alıyor. tanesi 45000 tl maliyet ediyor
Arabayı yıllık 15 bin km kiralıyorsun, yılı dolunca o arabayı senden alıp sana yenisini veriyor. piyasada ikinci elden 44000 tl satıyor.
Arabadan 1000 tl zarar ediyor gözüksede, ayda 1450 liradan kiralandı desek, 17400 gelir kazanıyor. 1000 tl arabanın maliyeti var.
Sigortası bakımları lastikleri hep aynı mantık. 5 lastiğin birini bedava alıyordur. bakımları zaten 20 arabayı alırken , satan firmayla anlaşıyordur. bakım parası bile vermiyordur. Mesela Garenta Doğuştan polo Golf alımları yaparken doğuş ile bakım anlaşması sözleşmeye dahil alıyordu.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Hatta mercedes araba kiralama firmalarına araclarını verirken 13000 km sözü var. Yani arabamı bana 13000 km dolunca geri getir şeklinde. Böylece mercedes yılı ve km dolmadan daha servise girmeden ikinci elde arabasını karlı ve ucuza satabiliyordu.

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,133
1
3,133
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Avis, her 15 bin km bitiren arabayı satıyor.
Sallıyorum arabanın değeri 50 bin tl. Avis o arabadan 20 tane alıyor. tanesi 45000 tl maliyet ediyor
Arabayı yıllık 15 bin km kiralıyorsun, yılı dolunca o arabayı senden alıp sana yenisini veriyor. piyasada ikinci elden 44000 tl satıyor.
Arabadan 1000 tl zarar ediyor gözüksede, ayda 1450 liradan kiralandı desek, 17400 gelir kazanıyor. 1000 tl arabanın maliyeti var.
Sigortası bakımları lastikleri hep aynı mantık. 5 lastiğin birini bedava alıyordur. bakımları zaten 20 arabayı alırken , satan firmayla anlaşıyordur. bakım parası bile vermiyordur. Mesela Garenta Doğuştan polo Golf alımları yaparken doğuş ile bakım anlaşması sözleşmeye dahil alıyordu.
ikinciyeni.com bu araçları satıyor zaten. garenta'dan çıkan araçlar. O zaman bizim apartmandaki arkadaşın sağlam bi gelir kaynağı var :D

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
ikinciyeni.com bu araçları satıyor zaten. garenta'dan çıkan araçlar. O zaman bizim apartmandaki arkadaşın sağlam bi gelir kaynağı var :D

Valla, kimde ne para var bilemezsin. Dandik bir notebook için şirkete 10 defa gelen sakallı bilgisiz cahil bir amca vardı. Sürekli bilgisayardan şikayet eden. 200 mhz hız eksik işlemce görünüyormuş . Bir gün o amca altında Porsche cayman ile gelince dumur olduyduk :(

kansuvargun

Profesör
8 Eyl 2016
237
259
1,385
34
İstanbul
Bence gayet mantıklı.

2.el artık değer kaybetmiyor diyen arkadaşlar sıfır otomobil fiyatları yerinde mi sayıyor yıllardır? 2.elde aldığın fiyata satsan bile aynı arabayı almak için daha fazla üstüne koyman gerekiyor sürekli, böyle mi değer kaybetmiyor?

Neyse konuya dönecek olursak, bugün güzel bir indirim ya da 0 faiz kampanyasına denk gelmesseniz ( genelde 0 faiz kampanyaların vadeleri 12-15 ay oluyor) araba almak için ciddi miktarda nakiti gömüyorsunuz, üstüne bir de kredi çekiyorsunuz. Krediye ödediğiniz faizin tutarı ise nakit verdiğiniz paranın aynı süre boyunca vadeli mevduat kazancından yüksek oluyor. Yani 2. elde siz değer kaybetmiyor diye bir kenara koyun, kredi ile araba aldığınız zaman zarar etmeye başlıyorsunuz :)

Şurası da var, 12-24 ay çektiğiniz kredilerin taksitleri eğer yüksek bir peşinat vermediyseniz, yaklaşık 2000TL civarında oluyor. Buradan bile elindeki anaparayı kaybetmeyip, aylık kendini biraz zorlayarak 2500TL'ye kiralık arabaya binmek daha makul geliyor. Üstüne bir de lastiği, bakımı, sigortası, kaskosu herşeyi paketin içerisinde. Sırf bunlara ödeyeceğin para neredeyse 2 kredi taksiti yapıyor.

Sanırsınız reklam yapıyorum ama hayır, uzun bir süredir araştırıyorum ve 0 otomobil fiyatlarının seyri bu şekilde devam ettikçe bir çok insan buraya kayacak. Avrupa'da alım gücü yüksek olduğu için pek yaygın değil, ama özellikle ABD'de insanlar genelde araba satın almıyor, uzun dönem kiralıyor.

Kullanıcı için dezavantajı ise, kişiselleştirmeye pek mümkünat yok. Sonuçta kiralayacağın yer filo siparişiyle geldiği için 2000TL daha verip cam tavan alayım, 1500TL'ye güzel multimedya sistemi ya da güvenlik donanımı gibi opsiyonları eklettirme şansınız yok. Araçların geneli de beyaz renkli :)

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,307
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Merhaba.

Bireysel kullanımda kâr-zarar durumu tartışmaya açık ama eğer ortada para döndüren aktif bir şirket varsa (anonim şirket veya şahıs firması fark etmez) ve sürekli kullanılacak bir araç ihtiyacı varsa, kişinin her türlü cebinden çıkacak parayı şirket gideri olarak çıkarmak daha mantıklı oluyor. Vergilendirmeye girmemiş oluyor ve bu şekilde nihai hesap sonucu kâr ettirebiliyor. Şirket batarsa ederse de haczedilerek iyice zarara sokacak şirket malı bir araç olmuyor, bu da bonusu :)
Yine de her senaryoda oturup 2 seçenek üzerine de etraflıca hesap kitap yapmak lazım. Araç alıp kiralama düşünülen süre boyunca yapılacak masrafları ve bu süre bitimindeki olası değerini mutlaka karşılaştırmaya almak gerekir.

Son düzenleme:

LvntDmr67

Levo
Panpa
Beta Programı
27 Eki 2016
1,693
5,498
4,070
38
Ankara
Marka
Peugeot
onecar.png

yıllık 2015 TL'ye
Hocam o tutar aylık, kdvsiz tutarmış. :oops:

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,808
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
Uygun fiyattan veren uygun araçlar var aslında. Bi ara bir arkadaşım için bakmıştık. 1500 tl civarında dizel araçlar bulunabiliyor. elde peşinat yoksa ve kredi ile araba alınacaksa kiralamak mantıklı diye düşünüyorum. Şu zamanda en baz model bi dizel araç alınsa 60-70 bin tl. 20-30 peşinat verip bir de aylık en az 1500-2000 kredi taksidi ödemektense kiralamak mantıklı.
sigorta, kasko, lastik ,bakım, mtv derdi yok. arabaya vursalar değer kaybetti derdi yok.
Ama bizim gibi petrolheadlere uymuyor. Kendi araban olmayınca bir yerine dokunamıyorsun :)

At

Takipçi
Beta Programı
29 Eki 2016
6,487
16,238
5,020
Antalya
Marka
Aston Martin
En iyisi 5 yaşından büyük arabaya binmek bence. Yeni arabaya binmek aşırı masraflı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım