Zincir, palet ya da kar çorabı hangisini seçmeliyim?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

furkan duman

Profesör
8 Eyl 2016
144
242
1,235
Ankara
Marka
Volvo
Herkese merhabalar. Öncelikle konuyu yanlış yere açmışsam affola, biraz bakındım ama en uygun burası geldi. İşim ve üniversitemin farklı şehirlerde olmasından dolayı her hafta 2 gün ankara-bursa arasında gidip geliyorum. Genellikle otobüsle gelip gitsem de yoğunluktan dolayı bazen aracımı kullanmam gerekiyor. Aralık ve ocakta araçla gitmem gerekecek ancak malum kış şartları beni korkutmakta. Bilen bilir bozüyük-inegöl-bursa arası hava koşulları biraz sert. Bende hazırlıksız yakalanmak istemiyorum. Aracımda 205/55 R16 goodyear ultragrip9 var ancak ekstrem bir koşulla karşılaşırsam beni yolda bırakacaklarını düşünüyorum. Çok da bakamadım ancak biraz araştırdığımda kar çorabı, zincir (takmatik, plastik vs. bir çok çeşidi) ve kar paleti (zincirdeki gibi birçok çeşitte) gibi bir sürü farklı ürün gördüm. Sizlerden bu ürünleri kullananlar var mı, hangisi daha güvenilir ve hangi marka daha iyi? Tavsiyelerinize ihtiyacım var:)

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,307
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
İnternette şöyle bir video gördüm. Kar çoraplı ön lastikler nasıl tutuyorsa, arkasının ciddi şekilde geldiği gözüküyor. Benim içime sindi.

Kar zincirini sadece çevirme için bagajda bulunduruyorum. Hiçbir zaman kullanmayı düşünmüyorum. En başta arabanın kendisine zarar bir ürün. Ancak paletli araçların ilerleyebildiği çok ağır kar koşullarında belki daha medeni bir ürün olan olan palet düşünülebilir. Ama bahsettiğiniz güzergahlar için kar lastik çorabı çok mantıklı duruyor. İhtiyaç duyulursa sizi yolda bırakmaz diye düşünüyorum.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,307
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Az önce de önüme şöyle bir şey düştü. Belki iş görür.

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
En iyisi çivili lastiktir. Araç kara oturmadığı sürece maksimum yol tutuşu çivili lastik sağlar.

Ancak çivili lastik alma şansımız yoksa zincir takmak ve ne olur ne olmaz diye çekme halatı bulundurmak en iyi çözümdür.

Bu tip çoraptı, paletti birçok video var ama pratikte (uzun yolda) kullanan görmedim.

Çorap için diyeceğim tek şey şu. Evet belliki işe yaradığı yerler var ama mantık olarak bir şekilde deforme olursa ya da çorap donarsa yine tutunma sağlayamaz.

Paletlerinde çok sağlam olduğunu düşünmüyorum. Sonuçta güçlendirilmiş plastikten ibaret. Çukura vs girse kırılmayacağı ya da parçalanmayacağının bir garantisi yok.

Zincirde bile aşırı soğuklardan donup kopma sorunu olabiliyor.

Benim tavsiyem zincir. Bütçe müsait ise çivili lastik.

furkan duman

Profesör
8 Eyl 2016
144
242
1,235
Ankara
Marka
Volvo
@berkertekin hocam ilginiz ve yardımlarınız için teşekkür ediyorum. İlk başta kar çorabı ban da mantıklı gelmişti sizin attığınız videoyu da görünce am almaya cesaret edemedim yine de. Sonra erciyes çekimindeki bir fotoğrafta sinan abinin arabasında kar çorabını görünce videoyu bekleyim belki vardır dedim. Videoyu izleyemeden yola çıkmak zorunda kaldım dün ve koşullar bahsettiğim kadar olmasa da yolun belli bölgelerinde kar ve buz vardı.Yola atılan tam olarak içeriğini bilmesemde küçük kumlardan oluşan tuzumsu bir karışımı görünce iyiki almamışım dedim. Çünkü kar çorabı için karın üstünde taş kum vb varsa çoraba zarar vereceği yazıyordu. Bende dün yaklaşık 500 km boyunca bu karışımın üstünde geldim. Kar olmayan asfalta da tutan karın üstüne de bunu dökmüşler. @AlkanExclusive evet galiba dediğiniz gibi zincir en mantıklı seçenek oluyor bu durumda. Çivili lastiklerin küçükten beri sesine bayılsam da şu durumda en fazla 8 kere gidip geleceğim için de o kadar para verip lastik almak beni bütçe olarak sıkıntıya sokacak ayrıca şehir içinde de bu kadar ağır koşullarla karşılaşmayacağım için yazık olacak o lastiklere. Peki @AlkanExclusive hocam bildiğiniz iyi bir zincir markası var mıdır yada zincir alırken nelere dikkat etmeliyim kalite, özellik vs bildiren bir kod kısaltma vs var mıdır? Araç otomatik vites herhangi bir zarar verme durumu olur mu şanzımana. Bazı arkadaşlar ön takımlara zarar verdiğini söylemişti ancak karlı yolda kullanırsam da zarar verir mi?

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
@furkan duman

İlginçtir, nickimi doğru yazmana rağmen bana bir bildirim gelmedi. Konuya tesadüfen bakıp yazını okumasam soru sorduğunu göremeyecektim. @Berkinka neden böyle oldu yahu?

Neyse ben cevaba geçeyim.

Atlı Zincir adında bir marka var. Birçok kullanıcının ortak görüşü bu markanın kaliteli ürün ürettiği yönünde. Ben hiç alıp denemedim. Yani yolda kalacak kadar bir kar ile karşılaşmadım hiç.

Bu zincirden 2 adet almanızı önerebilirim. Geldiğinde pratik yapmak adına takıp çıkartarak yolculuk esnasında gerektiği yerde 1 - 2 dakika içinde takarak yolunuza devam etmeniz gerekir.

Zincirin sürekli kullanımı aracın rotlarına, amortisörüne, lastiklere vs elbette zarar verecektir. Sadece işe yarayacağı yerde kullanımalı ve iş bitince sökülmelidir. Yani ben takayım ve öyle gezeyim derseniz elbette sıkıntı çıkartır. Ancak yola çıktınız karlı zeminde ilerliyorsunuz dikkatli bir şekilde ve kış lastiği olmasına rağmen ileryememe durumunuz olacak kadar ciddi bir yağış ya da yol şartı var ise hemen kenara çekip zincirleri takıp yola devam etmeli ve yolun durumuna göre işi bittiği zaman çıkartırsanız hiçbir zararı olmayacaktır.

Zaten yolda ciddi kar olduğu zaman zincir sadece kara gömülerek tutunma sağlar ve bu aşamada titreşim vs zaten hissetmezsiniz. Ancak kardan sonra ıslak & kuru asfalta çıktığınızda titreşim hissedersiniz.

Atlı'nın 205 55 16 ebatına uygun zincir modeli Super X 8 modelidir. Denemenizi tavsiye ederim.

Son düzenleme:

mecagil

Profesör
9 Eki 2016
670
1,139
2,320
Ankara
Marka
Ford
hiç kullanmadım ama bagajda bi paket bundan taşıyorum. ne olur ne olmaz. 10 tane çıkıyor bir paketten. 5 bi tekere 5 bi tekere kurtarır heralde

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,307
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
hiç kullanmadım ama bagajda bi paket bundan taşıyorum. ne olur ne olmaz. 10 tane çıkıyor bir paketten. 5 bi tekere 5 bi tekere kurtarır heralde

Bugün yeni lastiklerimi denemek için Kartepe'ye tırmandım. (tırmanabildiğim kadar) Bu plastik kelepçe gibi aksesuarlardan yol üzerinde bolca vardı. Hepsi farklı renkti, teker teker kopmuş milletin tekerleklerinden. Dayanıklı olmadıklarını anladım. Aklınızda bulunsun.

ibougur

Reis
8 Eyl 2016
2,257
4,523
5,020
29
İstanbul
Bugün yeni lastiklerimi denemek için Kartepe'ye tırmandım. (tırmanabildiğim kadar) Bu plastik kelepçe gibi aksesuarlardan yol üzerinde bolca vardı. Hepsi farklı renkti, teker teker kopmuş milletin tekerleklerinden. Dayanıklı olmadıklarını anladım. Aklınızda bulunsun.
Kartepenin yolları çok açıktı geçen cumartesi bizde gittik yaz lastiği ile zirveye çıkanlar bile vardı

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,307
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Kartepenin yolları çok açıktı geçen cumartesi bizde gittik yaz lastiği ile zirveye çıkanlar bile vardı
Bugün yağış nedeniyle kayak pistleri kapalı. Yollar da haliyle berbat. Lastikten ötürü de değil, araba karın üstüne tamamen oturduğu için kaldım. :)

mecagil

Profesör
9 Eki 2016
670
1,139
2,320
Ankara
Marka
Ford
Bunu takıp yol yapilmaz zaten. Öyle daga falan cikacaksan zincir şart. Bunlar sehiricinde sagda solda kalirsan diye acil çözüm

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım