Haberler

Daha kaliteli bir hava için yeni XC90
Volvo, kabin içerisindeki hava kalitesini artiran yeni geliştirmiş olduğu multi-filtre teknolojisini tanıttı.

Sektördeki muadillerine göre daha geniş ölçüleri ve daha verimli sonuçlara sahip olan filtre sayesinde, ikinci nesil XC90`ın kullanıcılarına sunmuş olduğu hava kalitesi artık daha yüksek. Volvo`nun SPA platformu için özel olarak geliştirdiği, türevlerine göre çok daha fazla polen ve partikülü yakalayabilen bu filtre ilk kez XC90`da kullanılacak.

İsveçli otomobil firması yapmış olduğu çalışmalar sonrasında 0.4 μm`ye kadar olan “ince tozların” multi-filtre sayesinde %70 oranında azaltıldığını açıkladı. Ayrıca bu filtrenin Interior Air Quality System adlı düzende sadece bir eleman olduğunu, sağlığa zararlı bir madde farkedildiği anda hava girişlerinin otomatik olarak kapatıldığını belirtti.

Biraz daha konuyu detaylandırmak gerekirse, 2015 model XC90`larda sürücü uzaktan kumanda kullanarak 60 saniye içerisinde arabasını havalandırabilme imkanina sahip. Bütün bunlara ek olarak, Volvo Cars Nose Team bünyelerinde bulunan modellerin iç kabin malzemelerine ait olan her bir parçayı daha az toksik özellik gösterecek şekilde tasarladıklarını ve mevcut kokularının normal yada sert olup olmadığına dikkat ettiklerini söyledi.

Son olarak, yeni XC90 güneş simulasyon testine tabi tutularak kabin ısısının 65°C`ye ulaştığı sıralarda oluşması beklenen “toplam uçuçu organik bileşen” emisyonları ve aldehit değerleri tespit edilecek.

 

Emre Berk Simsek

İTÜ Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği mezunuyum. Sıkı bir otomobil tutkunuyum. Çocukluğum onların içinde geçti, üniversite yıllarımda ise birçoğunu test ettim. Ve yine aynı yıllarda Otopark ailesine dahil oldum. Direksiyonda olmak benim için bir çocuğun oyuncağıyla oynaması gibidir; bazen huzur dolu, kimi zaman ise adrenalinin doruklarında.

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Volvo gözünü en tepeye dikmiş durumda ve yapıcak hiç bir şey yok , ey alman teknolojileri korkma titre …

    1. Birader ne bu Alman düşmanlığı, ben koyu Volvo ve Saab aşığıyım. Fakat Alman araçları olmasa Volvo’da dahil neredeyse tüm markalarda olmazdı. Unutma arabayı Almanlar yapar diğerleri taklit eder.

  2. Volvo, tüm premium markaları ele aldığımızda fayda-maliyet oranı ve kalite homojenliği olarak ilk sıradadır. Arabalarında eksiklik yok,fazlalık var.

  3. Sinancım. 1. dünya savaşından sonra Alman’lar olmasaydı teknolojide bu kadar ilerleyemezdik. Adamlar “Olmaz”ı düşünmüşler. 2. dünya savaşından sonra tüm bilim adamlarını ABD ve Rusya kaptı. 10 yılda uzaya çıkacak güce eriştiler. Konu çooook uzar gider. Sonuçta birileri daha iyi olacak ki yetersiz olanlar eksikliklerini tamamlasınlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu