Haberler

Dayanıklılık yarışlarında yeni çağ
Aston Martin, Vantage GTE modelinde güneş panelleri kullanma planını gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaştı. “Hanergy Thin Film Power” firması ile güneş panellerinin yarış araçlarındaki faydaları üzerinde ortaklaşa çalışan Aston Martin geçen haftasonu ilk testini gerçekleştirdi.

İki adet güneş paneli ile donatılan 97 numaralı Vantage GTE Sao Paulo pistinde ilk sınavını başarı ile geçti ve 221 turu 6 saat 1 dakika ve 46 saniyede tamamlayarak klasman birinciliğini elde etti.

Aston Martin güneş panelinden gelen enerji desteğinin nasıl kullanıldığına dair detaylı bilgi vermekten kaçınsa da kurallar gereği enerjin bir elektrik motoruna aktarılarak güç desteği sağlaması mümkün değil. Güneş panellerinden gelen desteğin temel amacı otomobildeki klima gibi motorun gücünden çalan ve yakıt tüketimini artıran etmenlerin etkisini azaltmak.

Aston Martin Teknik Direktörü Dan Sayers güneş panellerinin kullanımın arkasındaki ana fikrin bu panellerin hem yarış hem de yol otomobillerindeki potansiyelin gözler önüne serilmesi olduğunu belirtirken, sistemin ilk defa kullanıldığı ve başarı ile geçen bu ilk testin Hanergy ile ortaklıklarının başarısının kanıtı olduğunu sözlerine ekledi. Sayers ayrıca sistemin WEC 2015 (World Endurance Championship) sezonuna kadar tamamlanacağı bilgisini verdi.

Utku Ulaş Tekin

Dört yaşımdayken babamın aldığı benden bir kaç ay büyük olan 92 model Renault Spring ile başladı tüm bu macera. İnsanların kullandığı hareket eden nesnelerin keşfine başlıyordum. Yaşım ilerledikçe daha da artan bir heyecan oldu bu nesneler içimde. Sonradan bu nesnelerin aslında nesne olmadığını, sadece otomobil tutkunu olan insanlar tarafından görülebilen ruhları olduğunu keşfettim. Fakat sıkıntı bu ruhları görebilen diğer insanları bulmaktı. Arayışın son bulduğu durak ise Otopark.com oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu