Haberler

Vaatlerini yerine getirdi mi?
18 ay gibi kısa sürede dizel motor portföyünü tamamen yenileyen Opel, 1.6 litre dizel Astra, 1.3 litre “eco şampiyonu” dizel Corsa ve 2.0 litre dizel Insignia ile yeni yıla tasarruflu girdi.

Kompakt segmentinin en çok tercih edilen otomobillerinden Astra, “Sınıfının en sessiz ve en kuvvetli” dizel motoru ile Almanya’nın A+ enerji verimliliği etiketini almaya hak kazandı. Yeni nesil 1.6 CDTI motorun Astra’da sunulmasından kısa süre sonra, Opel mühendisleri performans ve konforu muhafaza ederek yüzde beşe kadar daha düşük emisyon ve tüketim sağlamayı başardı. 110 beygirlik dizel Astra’da kilometre başına 3 gram azalarak 94, 136 beygirlik dizel Astra’da 5 gram azalarak 99 CO2 emisyon değerine ulaştı.

Yakın zamanda Avrupa piyasasına sunulması planlanan ‘eco’ Astra 1.6 CDTI ise Opel’in tarihindeki en verimli kompakt sınıf olması bekleniliyor.

82 g/km CO2’li 95 beygir gücündeki Yeni Corsa, 100 km’de 3.1 litre yakıt tüketimine sahip. 114 g/km CO2’li 170 beygir gücündeki Insignia ise 100 km’de 4.3 litre yakıt tüketimine sahip.

Insignia modeli 100 km/s hıza ulaşmak için 9 saniyeye ihtiyaç duyarken 225 km/s maksimum hıza erişebiliyor.

Emre Berk Simsek

İTÜ Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği mezunuyum. Sıkı bir otomobil tutkunuyum. Çocukluğum onların içinde geçti, üniversite yıllarımda ise birçoğunu test ettim. Ve yine aynı yıllarda Otopark ailesine dahil oldum. Direksiyonda olmak benim için bir çocuğun oyuncağıyla oynaması gibidir; bazen huzur dolu, kimi zaman ise adrenalinin doruklarında.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu