Haberler

Avrupalı rakiplerini yemeye hazır!
Agresif ve özgün tasarımlarıyla rakiplerinden çok farklı tasarım denemeleri yapan Lexus; yeni küçük sınıf otomobili olacak LF-SA konseptini bu yıl Cenevre’de tanıttı. Audi A1, Mini gibi rakiplerle kozlarını paylaşacak LF-SA oldukça iddialı. Otomobile ilk baktığımızda 2+2 tipinde bir oturma sistemini görüyoruz. Tabii bu konseptteki keskin ve cesur hatların üretim modelinde olmayacağını biliyoruz ancak Lexus’un konseptlere oldukça yakın tasarıma sahip üretim modellerini de piyasaya sunduğu gerçek. Bu yüzden bu tasarım fikirler konusunda ciddi bir şekilde baz alınabilir.

“Gelecek Lexus’un Macera Küçüğün” sloganıyla standa çıkarılan otomobil Fransa, Nice’teki Toyota Tasarım Geliştirme stüdyosunda hazırlandı. Farklı açılardan otomobilin farklı bir havaya büründüğünü görebilmek rahatlıkla mümkün. Gölge oyunları üzerinde baya emek sarfedilmiş. Ön kısımda çok farklı bir ızgara tasarımı var. Birçok markada standartlaşan ızgara tasarımlarına kıyasla harika hatlara sahip bu tasarımın rakiplerine açık bir şekilde meydan okuduğunu anlıyoruz.

LF-SA konsepti 3450 mm uzunluğunda, 1700 mm iz genişliğinde ve 1430 mm yüksekliğinde. Değerlerine kıyasla oldukça büyük görünen otomobilin iç kısmı da yine boyutlarına göre başarılı bir iş çıkarmış. Genelde sürücü odaklı bir iç mekanın göze çarptığı araçta diğer bölgeler sürücüye göre biraz daha dar kalmış. Yine tüm kaymağı direksiyonun arkasındaki sürücü yiyecek gibi.

Kristal aksamlı konsoldaki HUD ekranlı ve hologramlı görüntü sistemleri ortada yer alan dokunmatik panelle çalışıyor. Güç üniteleri konusunda ise ne yazık ki Lexus bir açıklama yapmadı.

okan

1995 yılından doğdum. Ekonomi bölümü öğrencisiyim. Otopark ile ilk tanışmam 2013 yılına dayanmakta. Otomobil sevgimi ve bilgimi köklendiren bu oluşumda 2015 yılının başından beri aktif olarak çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu