Haberler

Milano yolcusu
Mazda, bu yıl 14-19 Nisan tarihleri arasında yapılacak Milano Tasarım Haftası için İtalyan moda başkentine geri dönüyor. Diğer etkinliklerin yanı sıra Japon şirket, şehrin moda ve tasarım merkezi Brera’nın kalbinde yer alan Mazda Tasarım Alanı’nda “Mazda Tasarımı: Bir sanat olarak otomobil” adı altında özel bir sergi düzenleyecek.

Markanın en yeni iki modeli olan Yepyeni Mazda CX-3 küçük SUV ve ikonik Mazda MX-5 roadsterin en son versiyonuna ek olarak sergide, şirket tasarımcılarının Mazda tasarım teması olan KODO – Hareketin Ruhu felsefesinden ilham alarak yaptıkları bazı çalışmalar yer alacak.  Mazda Avrupa tasarım direktörü Kevin Rice, tasarımcıların tekniklerini ve anlatım güçlerini geliştirdiği için, KODO’nun sunduğu artistik özgürlükle otomotiv dünyasının ötesine geçebilmenin ufuklarını genişlettiğini söylüyor.

“KODO, hareket anından hemen önceki dinamik enerjiyi yakalamakla ilgilidir. Biz Mazda’da tüm alanlar için benzersiz tasarım ve güzellik tutkusuyla hareket ettiğimiz için, olağanüstü tasarımları görmekten ilham alıyoruz. Burada ideal bir atmosfer var: Brera sokaklarında yürüdüğünüzde adeta sanat ve kültür soluyorsunuz. Otomobil tasarlamaya geri döndüğümüzde bu deneyimin yaratıcılık anlamında çok büyük katkıları olacak.”

Alışılmışa meydan okuyan tasarımcılar için kurulan Mazda Tasarım Alanı, Mazda’nın gelecek vadeden iki moda markasının tanıtımını yapmak amacıyla Şubat ayında Milano Moda Haftası için kapılarını açtı.   Mazda alanında yer alan yepyeni MX-5’in yanı sıra, İtalyan “COMEFORBREAKFAST” ve Japon Yasutoshi Ezumi, KODO ile ilgili kendi yorumlarını sergilediler. Önümüzdeki etkinlikler arasında, Domus dergisiyle ortaklaşa düzenlenen ve 31 Mart tarihinde yapılacak bir tasarım çalıştayı bulunuyor.   Profesyonel bir kitle içi hazırlanan bu çalıştayda, Rice’ın kendisi de dahil önde gelen mimar ve tasarımcılar yer alacak.

“Mazda Tasarımı: Bir sanat olarak otomobil” sergisinin yanı sıra Mazda, Brera Tasarım Alanı Fuorisalone 2015’in ana sponsorluğunu da üstleniyor. Milano Tasarım Haftası’nın yerel versiyonu, dünyanın en büyük mobilya fuarı Salone Internazionale del Mobile di Milano kapsamında yapılacak etkinlikler serisini de kapsıyor.  Mazda, Milano Tasarım Haftası’na ilk kez 2013’te katıldı.

Emre Berk Simsek

İTÜ Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği mezunuyum. Sıkı bir otomobil tutkunuyum. Çocukluğum onların içinde geçti, üniversite yıllarımda ise birçoğunu test ettim. Ve yine aynı yıllarda Otopark ailesine dahil oldum. Direksiyonda olmak benim için bir çocuğun oyuncağıyla oynaması gibidir; bazen huzur dolu, kimi zaman ise adrenalinin doruklarında.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu