Haberler

Twizy’e B izni
Renault Twizy için beklenen Karayolları Trafik Yönetmeliği değişikliği* yayınlandı. Yönetmelik kapsamına uygun olarak B ehliyet sahibi sürücüler de Twizy kullanabilecek. Renault Twizy daha önce sadece A sınıfı (motosiklet) ehliyeti ile kullanılabiliyordu.

Ayrıca bu yönetmelik kapsamında Twizy, B1 sınıfı ehliyete sahip olan 16 yaşındaki meraklılarıyla da buluşuyor olacak. Geçtiğimiz günlerde Avrupa ’da Twizy 45 modelinin kullanma yaşının 16′dan 14′e düştüğü açıklamıştı. Avrupa Birliği ’nde yayınlanan kanunda gerekli şartların sağlanması halinde 14 yaşındaki sürücülerin aracın direksiyonuna oturmasına olanak tanınıyor.

Twizy, Renault Spor Teknolojilerinin geliştirdiği olağanüstü bir UDO (Unidentified Driving Object / Tanımlanamayan Ulaşım Cismi. Renault Twizy, sıradışı tasarımı ile sıfır Co2 salımlı çevreci %100 elektrikli bir quadricycle / 4 tekerlekli araç.

Twizy tek motor ve tek ekipman seviyesi ile pazara sunuluyor: 17bg gücünde, maksimum hızı 80km/s Twizy’nin tek versiyonu “Life” ve Türkiye ’de 26 Haziran 2014 tarihinden bu yana satışa sunuluyor. Renault Twizy bataryası ile birlikte satılıyor ve bataryası dahil 13.700€’dan başlıyor. Full donanımlı versiyonunun fiyatı 14.400€.

Twizy, hem konforlu, hem eğlenceli, hem de cesur ve yenilikçi iki koltuklu tasarımıyla kendi segmentini yaratıyor. Twizy, büyükşehirlerdeki trafik sorununa en uygun çözüm! Ultrakompakt Twizy, çok küçük alana bile park edilebiliyor.

Twizy’de sürücü ön hava yastığı ve dört noktalı ön emniyet kemeri ve arka yolcu için de üç noktalı arka emniyet kemeri ile güvenliğe önem veriliyor. Renault Twizy’nin benzersiz tasarımının yanı sıra kişiselleştirme özelliği ile kendine özgü bir Twizy yaratılabiliyor.

Renault Twizy, 100km.lik menzile sahip. Twizy’nin şarjı 3½ saatten daha az bir sürede tamamlanabiliyor. 6.1kws lityum-iyon bataryası 220V’luk herhangi bir topraklı elektrik prizinden şarj olabiliyor.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. İyi hoş, almaya niyetlendik diyelim 40 bin TL isteniyor kendisine. 66.500 TL’ye ZOE var mesela onun da pil kirası aylık 300 TL ve üzerine geliyor. Avantajlı yanlarını göremiyoruz hala bunların… Diğer yandan 120 bin TL’ye i3 var. Pil değişimi 8 modül için 37 bin TL($1,715.60 tanesi için, toplam $13,725) tutuyormuş. İki ucu boklu değnek…

  2. Renault Twizy gibi bir araç Avrupa’da çok sevilse de Türkiye’de bu arabaya ne yol verirler, ne de bu haliyle bizim yollarda gidebilir. Yaş konusuna bir şey diyemem, zaten 18 yaş altındaki birçok kişi de araba kullanmayı biliyor, ama ülkemizde çok kornaya, çok selektöre maruz kalacağı kesin.

    ve genel olarak baktığımız zaman, Twizy’e verilecek para ile alınabilecek çok daha mantıklı araçlar var. Hyundai i serisi, Renault’un diğer otomobilleri, FIAT, belki de düşük paket bir Fiesta veya Ibiza gibi otomobiller bence çok daha mantıklı, daha az maliyetli ve “Araba” yerine konulan araçlar.

  3. Bizim ülkemize göre değil bu araç. Avrupa’nın tarihi, küçük, büyük araca ihtiyaç olmayan şehirleri için ise çok uygun (Gent, Brugge, Floransa). Bizim ülkede iş yapacağı yer Ege ve Akdeniz’in tatil yöreleri olur. Belli ekonomik seviyeye ulaşmış ailelerin çocukları kullanır. Yazın da inanılmaz keyifli olur bu namussuz 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu