Haberler

Satışlar patlayacak
Taksi, hatlı minibüs, servis aracı, özel halk otobüsünü 2016 yılı sonuna kadar yenileyenlerden ÖTV alınmayacağının açıklanması, ulaşım sektörünün yanı sıra otomotiv sektörü tarafından da olumlu karşılandı.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, taksi, hatlı minibüs, servis aracı, özel halk otobüsünü 2016 sonuna kadar yenileyenlerin ÖTV’sini karşılayacaklarını, ticari araçlara takılacak kamera ve GPRS bedelini de vergiden düşüreceklerini açıklamıştı.

Bu uygulamanın ticari araç pazarına olumlu yansıması olacağını düşünen otomotiv sektörü temsilcileri, binek araçlar için yapılacak ÖTV düzenlemesinin de otomobil pazarını hareketlendireceğini belirtiyor.

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Alp Gülan, söz konusu düzenlemenin pazarı olumlu yönde etkileyeceğini belirterek, “Araçlara göre farklı ÖTV oranları var. Hangisine hangi oranda uygulanacağını gördüğümüz zaman daha net bir şey söyleyebiliriz. Ama genel anlamıyla çok olumlu” dedi.

Sektöre ticari olarak artı değer katmasının yanında bu uygulamanın taşıma standartları, konfor, güvenlik ve çevre açısından da faydaları olacağına dikkati çeken Gülan, “Her açıdan çok olumlu. Sektördeki arkadaşların da bu avantajı kullanacağını umut ediyoruz. Bu yönde de pazarda gayet olumlu bir etki yapacaktır” diye konuştu.

Gülan, ticari araçlara takılacak kamera ve GPRS bedelinin vergiden düşürülecek olmasının da önemli olduğunu ifade etti.

ÖTV indiriminin binek otomobillerde de hep arzu ettikleri bir konu olduğunu vurgulayan Gülan, şunları kaydetti: “Ama ülkedeki ekonomik durumu bildiğimiz için böyle bir indirim dışında, artmaması bile bizim için çok önemli. Bu sene pazar oldukça güzel gidiyor. Art arda 3 sene ÖTV artışı pazarı çok olumsuz etkilemişti. Pazarın iyi gitmesi, yeni araçların sisteme girecek olması sektördeki herkes için çok olumlu bir gelişme. Bu yönde atılacak her adımı binek otomobiller için de bekliyoruz. Ama ticaride yapılan bu çalışma da çok önemli bir adım.”

“Binek otomobiller için de ÖTV indirimi olmalı”

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ Üst Yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt ise Başbakan Davutoğlu’nun söz konusu açıklamalarının otomotiv sektörüne pozitif olarak yansıyacağını ve ticari araç pazarını hareketlendireceğini söyledi.

Bozkurt, ticari araçların yanı sıra binek araçlar için de yapılacak ÖTV düzenlemesinin ise binek otomobil pazarını hareketlendirerek otomotiv sanayi ve paydaşlarına fayda sağlayacağını, tüketicilere de avantajlı alım koşulları getireceğini belirtti.

Türkiye’de binek otomobil araç parkının yaşlı olduğuna işaret eden Bozkurt, “Binek otomobillerde hurda teşviki konusu da uzun zamandır gündemde. Hurda teşviki kapsamında ÖTV indirimiyle ilgili olarak alınacak olumlu bir karar otomobil satışlarına da pozitif yansıyacaktır. Aynı zamanda artık eskimiş teknolojiye sahip otomobiller de trafikten çıkacaktır. Çünkü bu araçlar teknolojisiyle kullanıcısına da trafikte de güven vermiyor. 30-40 yaşındaki otomobiller hem çevreyi kirletiyor, hem de daha fazla yakıt tüketiyor. Bu yöndeki bir düzenleme ülkemiz için her açıdan yararlı olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

“Satışlarda hareketlenme yaratır”

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Genel Koordinatörü Hayri Erce de açıklanan düzenlemenin sektöre pozitif yansıyacağını ve satışlarda hareketlenmeye neden olacağını söyledi.

ÖTV’nin binek otomobillerde yüzde 45, minibüslerde yüzde 9, midibüslerde yüzde 4 ve otobüslerde yüzde 1 olduğu bilgisini veren Erce, söz konusu uygulamanın taksi, servis aracı, hatlı minibüs ve özel halk otobüsü satışlarına olumlu katkısı olacağını kaydetti.

Kaynak: Yenişafak

Burak Musa YAVUZ

burakmusa@otopark.com

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Önceden ÖTV yoktu, sonra ÖTV geldi şimdi ÖTV’de indirim yapılınca insanlar seviniyor. Birde bunu başarıymış gibi ” ÖTV’de şöyle indirim yaptık, böyle destek veriyoruz, biz böyle yaparız…vb “övünerek söylüyorlar gerçekten hayret verici..

  2. Önceden ötv yoktu diyen arkadaşım önceden bir futbolcu bir mercedes alamıyordu.Şimdi alayı galeri diziyor garajına.Hem ülkemizde üretilmiyor bu arabalar elbette vergi kesilecek hem yüksek motorlu araç kullanacaksın hem vergi az ödeyeceksin olmaz böyle bişey vergilerin yüksek olduğunu kabul edelim fakat yinede bu araçları alanlar var eskiden futbolcular alamıyordu şimdi halktan insanlar rahatlıkla alabiliyorlar bu arabaları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu