Haberler

Lastiği amacına aykırı kullanmanın 19 örneği
Araba lastiğini en fazla yakıp ısınmak için kullanan milletiz. Aslında değerlendirilesi şeyler lastikler. Eski araba lastiğini bu ne iğrenç diye atmadan iki kere düşünmenizi sağlayacak bu tasarımları yapmak çok kolay üstelik!

Eğer benim arabam bile yok sen neyden bahsediyorsun diyorsanız, araba tamircilerinin olduğu bölgelerde çok sayıda eski kullanılmayan lastik vardır onlardan alabilirsiniz.

Eski lastiklerin evde yarattığı değişime inanamayacaksınız.

1. Minik dostlarımıza yer ayıralım.

558ece6dd365dc6148c6454e

 

Minik dostlarımızın evde yatacak yere ihtiyaçları olduğu bir gerçek. Ancak pet shop’larda dünyanın parasını verdiğiniz o dayanıksız evcil hayvan yuvalarından sıkıldıysanız işte tam da aradığınız şey eski bir lastik.

Dediğim gibi çok ucuza ya da bedavaya bulabileceğiniz lastikleri ufak dokunuşlarla bir yuvaya dönüştürebilirsiniz. Minik dostunuzun büyüklüğüne göre bir lastik bulun ve iyice yıkayın. Ardından kurutun ve istediğiniz bir renge boyayın. Lastiğin kaymaması için altına ufak keçeler yapıştırın. İşte bu kadar kolay!

 

2. Halat/sepet/bambu hepsi hem doğallık hem sıcak bir hava katar.

558ed46be31f40181ca1cbe5

 

Eski lastiği çay masası haline getirmek sandığınızdan çok daha kolay. Doğal ürünler bambu/halat vs gibi evinize sıcaklık katan ürünlerdir.

Orta sehpa yapmak için; biraz bambu ya da halat alın ve büyükçe bir lastiği sarın. Ardından iki adet kontraplak alın ve lastik boyutunda kesin/kestirin. Konraplakların birine yapı marketlerden bulabileceğiniz ayaklardan takın. Diğerini de şekildeki gibi halat ile sarmaya devam edin.

 

 

3. Otantik görüntüler için aydınlatmalara başvurun.

558edefbe53313d51e5c7737

 

Evin aydınlatması en önemli dekorasyonlardan biri. Bu sefer biraz fazla el becerisine ihtiyaç duyabilirsiniz. Ama inanın görüntüsü bir harika oluyor.

Orta boyutlarda aldığınız lastiğe ilk olarak beyaz bir kalem yardımı ile istediğiniz deseni çizin, ardından delgeç yardımıyla deseni oyarak işleyin. İçerisine ufak spot lambalardan koyup tavana asabilirsiniz.

 

 

4. Bisiklet eskidiyse lastiği size kalsın!

558ee086e53313d51e5c7801

 

Eski bisikletinizin selesinden, lastiğine bir çok dekorasyon fikrinde kullanabilirsiniz. Bence özellikle yazlık evinizin girişine uygun olacak bu aynayı yapmak çok kolay.

Camcıda, bisiklet lastiğinize uygun ölçülerde ayna kesmesini isteyin. Lastiği iyice yıkayıp kuruttuktan sonra, istediğiniz renge boyayın ve aynayı içerisine oturtun. Daha süslü bir  ayna için; lastik kısmına değişik rozetler takabilir ya da kurdele ile süsleyebilirsiniz.

 

5. Çiçekleri yersiz yurtsuz bırakmayalım.

558ee38f35df67f83662e043

 

Eve sıcaklık katacak bir başka öneri daha. İster eve ister bahçeye isterseniz de balkonunuza uygun bir saksı elde etmek çok kolay. Özellikle yazlık evlerde ya da balkonlarda tercih edilen hasır/bambu mobilyaların tam bir tamamlayıcısı olacak.

İstediğiniz boyuttaki lastiği iyice yıkayın ve çevresini halat ile kaplayın. Altına uygun boyutlarda kontraplak yerleştirin ve yapı marketlerden bulabileceğiniz ayakları takın.

 

 

6. Tek yapmanız gereken bahar renginizi seçmek olsun.

558ee6b02756864b4d1c6bee

 

Yaz bile henüz bazı şehirlere gelmemiş olsa da siz içinizi açacak renkler ile baharı eve taşıyabilirsiniz.

İki adet aynı boyuttaki lastiği ister aynı renge ister farklı renklere boyayın. üzerine lastiklerden daha büyük olacak şekilde cam kestirin. İşte masanız hazır! Lastiklerin ortasında kalan boşluğa dilerseniz, renkli ip yumakları, taşlar, çiçekler doldurabilirsiniz.

 

 

7. Benim hoparlör iyi değil abi yaa!

558ee85a7dcf5ae91f6bda04

 

Özellikle misafiriniz olduğu zaman hoparlör büyük ihtiyaç. Ama eve eşya alınırken akla gelmeyenlerden. Hem oldukça pahalı olan hoparlör için işte size sıra dışı bir tasarım.

Eski bir lastiği modifiye ederek hoparlöre dönüştürebilirsiniz.

 

 

8. Çocukluğun en güzel resmi!

558eea4c67ae183b4d668852

Çocukken lastik salıncakta sallananlaaar ? Bir araba lastiğinin belki de en sevimli hali salıncak halidir. Birkaç kanca ve renkli halat ile çocuğunuza salıncak yapabilirsiniz.

 

9. Biz de lastik bir tane ama çocuk iki?!

558eef5b98fe0d4f4e28abbc

Biz de tek lastik var diyenlere süper bir fikrim var! Lastiği ikiye keserek iki adet salıncak elde edebilirsiniz.

 

10. Bahçenizi renklendirmenin en şekerli hali.

558ef378e2dd6b5b213a93fb

 

Lastik kara kuru iğrenç bir şey! Diyenler bir lastiğin olabilecek en şeker halini görebilirler. Sadece iki farklı boyuttaki lastik ve bir bıçak ile bu hale getirilen lastikleri, dilediğiniz gibi boyayıp süsleyebilirsiniz.

Lastiğin üst tarafını keserken ellerinize dikkat etmelisiniz.

 

 

11. Kum havuzu için parka gitmeye ne gerek var?

558ef97fb7b1f0694f93ecd5

 

Evinizin bahçesine ya da balkonuna ufak bir kum havuzu yapabilirsiniz. Hem çocuğunuz eğlenceden mahrum kalmaz hem de gözünüzün önünde olur.

Kocaman terk edilmiş bir tır lastiğini ilk olarak iyice yıkayın. Ardından çocuğunuzla birlikte boyayın. Lastiğin kenarlarını çocuğunuzun canını acıtmaması için; bir adet köpük makarnayı şekildeki gibi kesin ve lastiğin çevresine yapıştırın. İçerisine kum doldurun işte hazır!

 

 

12. Yerden tasarruf için saksılar havaya!

558f0147d7c9ea3b587bf30b

 

Balkonunuzda ya da bahçenizde yer sıkıntısı çekiyorsanız saksıları ağaçlara ya da duvara asabilirsiniz.

Lastikten yapacağınız saksılarda hem saksıya para vermemiş olacaksınız hem de istediğiniz renkte ve şekilde dekore edebileceksiniz.

 

 

13. Evde en çok ne kaybolur? Tabiki şemsiye!

558f0206d7c9ea3b587bf354

 

O şemsiye her güneşli günde ayak altında her yağmurlu günde cehennemin dibindedir. İşte bu sıkıntıya bir çare olacak hem de bedavaya ev dekorasyonuna yardımcı olacak şey lastik!

Lastiğinizin çeşitli bölgelerine şemsiyenin sığabileceği delikler açın. Deliklerin içine pet şişeden keseceğiniz parçaları yerleştirip sabitleyin.

 

 

14. Armut puftan daha rahat olduğuna eminim.

558f02dab1fb61be239ac3fe

Evet evin/balkonun/bahçenin bir köşesini şenlendirmek pek mümkün. Lastikleri isterseniz rengarenk isterseniz tek renk boyayın. Ardından üstlerini bir kontraplak ile kapatın. Ölçüye göre pofuduk minderler yapın ya da atın. İşte hazır!

 

15. Geri dönüşüm önemli.

558f043162bdc0745e169ec9

Evinizin önüne ya da bahçenize geri dönüşüm çöpleri yapın. Lastikleri farklı renklere boyayıp üst üste dizin, içlerine büyükçe bir çöp poşeti koyun. Hangi rengin ne için olduğunu unutmayın (:

 

16. Miniklere minik oyuncaklar ?

558f04c88039506750c79a3d

Evet her an parka gidemeyebilirsiniz ama ufacık da olsa parkı eve taşıyabilirsiniz. Ufak bir lastiği ikiye kesin ve uzun ince bir tahta parçasıyla birleştirin. İki tarafına tutacak tahta parçaları ekleyin. Çocuğunuzla birlikte dilediğiniz renklerde boyayın.

 

17. Fazladan varsa ufak bir oturma grubu bile hazırlayabilirsiniz.

558f05b5128844f92348cc5a

 

Şöyle salaş hafta sonu serinliğini doyasıya yaşamak için tam size göre bir oturma grubu.

Lastikleri her zamanki gibi boyayın. Masa için mantar panodan bir parça kesin. Tabureler için ise lastiklerin üzerine kontraplak koyun ve aynı ölçüde minderler alın ya da kendi zevkinize göre yapın.

 

 

18. Ya da lastikleri heba etmeyip bir sürü tabure yapabilirsiniz.

558f07a6128844f92348cd23

Bu sefer yapacağınız tek değişilik lastikleri altına da birer kontraplak koyup taburelerin ayaklarını takmak olacak.

 

19. Vee son olarak abartıp koltuk bile yapabilirsiniz!

558f0be0d702caf924c51c42

 

Evet evet bildiğiniz koltuk. Yapılışı uğraştırıcı ama evinize değişik bir hava katacağı kesin.

3 adet büyük 8 adet küçük lastik ihtiyacınız olanlar. 6 adet küçük lastiği yere 2’şerli gruplar halinde dizin, üstlerine kontraplak ile destek yapın. Kalan lastiklerden 1 adet büyük ve 2 adet küçük lastiği koltuğun sırtı olacak şekilde yerdeki 6 lastikle birleştirin. İç kısımlarına kontrplak yerleştirin. Kalan 2 büyük lastiği ise kol kısımlarına koyun. Koltuğun oturma kısmını pamuk ve elyafla doldurup şekildeki gibi bir kumaş ile kapatın. Kumaşı lastiğe raptiye ya da zımba ile tutturabilirsiniz.

 

 

Kaynak: Onedio.com

Umut

Otomobil tutkum 3 yaşındayken annemin bana aldığı 1:24 ölçekli Ford Ka'ya karşı duyduğum sempati ile başladı ve büyüyerek devam etti, en son mühendislik okumama sebep oldu. Ayaklarım pedallara, kollarım direksiyona yetiştiğinden beri tekerleği olan herhangi bir araçtan aldığım hazzı başka hiçbir şeyden alamaz oldum. 2012'den beri hayranlıkla takip ettiğim Otopark ailesine 2014 sonunda katılmam hayatımda yeni bir sayfa açtı.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Arkadaşım kaç defa uyarıcam seni su çevirileri düzgün yap biraz uğraş.
    ”. Fazladan varda ufak bir oturma grubu bile hazırlayabilirsiniz.”
    ‘varsa’

    1. Birincisi, haber çeviri değil, Türkçe bir kaynaktan alıntı. İkincisi 984 kelimelik, yüzlerce satırlık bir haberde sadece “tek bir harf” hatasını gereksiz yere büyütmenizin ve böyle bir üslup ile uyarmanızın hiçbir anlamı yok, her insanın gözünden kaçabilir. Üçüncüsü bana karşı bir uyarınız olmadı şimdiye kadar, gerek ben gerekse diğer editör arkadaşlarım bu haberler için saatlerimizi harcıyoruz ve böylesine bir tavrı haketmiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu