Haberler

Toyota Prius’ta dördüncü perde
Toyota, yıl sonuna doğru piyasaya çıkacak yepyeni Prius’u Las Vegas’ta gerçekleşen basın etkinliğinde tanıttı.

Kısa süre önce kamuflajsız bir şekilde objektiflere takılan 4. nesil Prius, ilginç bir tasarıma sahip. Mirai modeline benzerliğiyle dikkat çeken modeli anlatırken Toyota yetkilileri “çığır açan tasarım” kelimelerini kullanıyor. TNGA (Toyota New Global Architecture) platformu üzerinde yükselen araç, selefine kıyasla önemli yeniliklere ev sahipliği yapıyor.

Örneğin, daha alçak konumlandırılan motor sayesinde ağırlık merkezi aşağı çekilerek aracın denge ve konforu artmış. Ayrıca şase artık %60 daha rijit. Detaylardan bahsetmeye başlamadan söyleyelim, Toyota bu kez teknik detayları açıklamak konusunda biraz çekingen davransa da yakıt ekonomisinin %10 arttırıldığını, termal verimin ise %40’tan daha fazla arttırıldığını belirtmeden geçmedi. Hybrid sisteminin bazı parçaları artık daha kompakt boyutlarda ve yeni geliştirilen nikel-metal hibrit batarya öncekine oranla daha küçük, daha uzun ömürlü ve en önemlisi şarj performansı daha iyi.

2016-toyota-prius-mk4-yeni-new-debut-tanıtım-las-vegas-hybrid-hibrit (31)

Yepyeni Prius, 3. nesil Prius’tan 60 mm daha uzun, 15 mm daha geniş ve 20 mm daha alçak. Artan boyutlar iç mekanın genişliğine doğrudan etki etmiş. Buna bagaj hacmi de dahil. Yeni ön süspansiyonu ve arka çift salıncaklı süspansiyonu sayesinde sürücü ve yol arasındaki bağı pekiştiren otomobil, güvenlik ve sürüş asistanları tarafında da iddialı. Bu özelliklerden bazıları şerit değiştirme uyarı sistemi, kaza öncesi uyarı sistemi, dinamik radar hız sabitleyici, otomatik uzun huzme asistanı ve Avrupa’ya özel tabela algılama sistemi.

İçlerinde yeni “Hipersonik Kırmızı”nın da bulunduğu yedi farklı renk seçeneğiyle gelecek Prius, iç mekanda alışıldığı üzere ortada yer alan gösterge paneli ile geliyor. Parlak beyaz plastik parçalar, geniş bilgi/eğlence sistemi ekranı, yeni 3 kollu direksiyon ve yeni minik vites topuzu da diğer yenilikler arasında.

2016 Toyota Prius, yıl sonunda Japonya’da satışa başlayacak ve kısa zamanda tüm dünyaya yayılacak.

2016-toyota-prius-mk4-yeni-new-debut-tanıtım-las-vegas-hybrid-hibrit (30)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu