FeaturedHaberler

Volkswagen 11 milyon aracını geri çağıracak!
Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı (EPA) tarafından emisyon ölçümleri sırasında hile yaptığı açıklanan Volkswagen’de sular durulmuyor. Yapılan son açıklama ise durumun vahametinin ne kadar büyük boyutlarda olduğunu gösterir nitelikte.

Volkswagen’in yaptığı açıklamada, AB’nin kriterlerine göre üretilmiş Euro 6 normuna sahip motorların motor yönetim yazılımı adı verilen düzeneğe sahip olmadığı, söz konusu olaydan EA 189 kodlu 2.0 TDI motorların etkilendiği belirtildi. Dünya genelinde bu motor koduna sahip yaklaşık 11 milyon aracın bulunduğunu açıklayan marka, müşterilerinin güvenini ve sadakatini geri kazanmak için bu araçlar hakkında yakın zamanda bir geri çağırma sürecinin başlayacağını açıkladı.

İddialara göre 11 milyon aracın servise çağrılması, şirketin kasasından yaklaşık 6.5 milyar €’luk bir paranın çıkması demek. Üstüne üstlük bir de gelebilecek olası cezalar eklenince hesabın epey kabaracağı aşikar. Olayların patlak vermesinin ardından piyasa değeri %20 oranında eriyen Alman devinin ilerleyen süreçte neler yaşayacağı ise merakla bekleniyor.

Batuhan Karalar

Otomobiller içimde bitmek tükenmek bilmeyen bir tutku cevheri. Bu cevher, OTOPARK.COM ailesine katılmam ile beraber açığa çıktı. Yazdıkça daha çok şey öğreniyorum ve bu da otomobiller ile olan bağımı daha da kuvvetlendiriyor.

İlgili Makaleler

23 Yorum

 1. ABD’de Clean Diesel sloganıyla satışları %15 artırıyorsun, sonda bam bu olay..VW batıyor, CEO istifa..

 2. Şimdi ne olcak, Emisyona uysun diye çağrılan otomobillerin motor güçlerimi kısılacak

  1. Motor güçlerinin kısılması emisyon ölçümünü azaltmıyor, motorda bazı parçaların yenilenmesi ya da komple elden geçmesi gerekiyor. Araç başına 600 € ayrıldığına göre 2.şık daha ağır basıyor.

 3. Amerika’nın otomotiv üreticilerine uyguladığı sert denetim politikasının haklı sonuçları 🙂 Hyundai, Kia, Honda, Jeep derken sırada VW varmış demekki 🙂 Ama hiçbir firma VW kadar kötü yakalanmamıştır.

 4. Adamların çinde 2000 tiguanı patlamada yandı, Şimdide bu olay çıktı. Hitlerin Halkarabası sonu geliyormu yoksa.

 5. orası medeniyet. adalet var hukuk var. burda doğuş zaten iktidarın kankası bi selam çakardı.
  11 milyon aracı bırak çağırmayı yeni vergiler gelirdi. Vestelin yaptığı gibi.

 6. Çok garip amerikada ki dizel kamyonların drag yarışlarını bi izledim ozonu bunlar delmiş dedim amerikada ki dizel araçların çıkardığı dumanı bizim kebapçı çıkarmıyor el insaf yahu

 7. Bu durumdan Amerikan hükümetinin haberi vardı. Ama yerli markalara pazar payı sağlamak için zamanı gelince Volkswagen’in fişinin çekildiğini düşünüyorum.

  Chevrolet yeni bir atılım yapmak üzere, Tesla’ya olan yatırımlar artıyor…

  Bence bu Amerikan pazarında bir bahar temizliği…

  1. Volkswagen’in ABD’deki pazar payı zaten %2.2. Atılım yapmak üzere dediğiniz Chevrolet’in bulunduğu GM ise %17 küsür pazar payına sahip. Volkswagen okyanus ötesinde avrupa’da olduğu kadar güçlü bir marka değil.

 8. desene toyota gene 1. bu darbeyle 2016 yılı için vw marka değeri bazında tahdını almak istediği toyota nın gerisinde olacak.

 9. VW Türkiye’de reklamlara hemen başladı galiba. Sabah dinlediğim radyoda reklamı vardı. Ardından feribota geldim buradaki TV sisteminde de passat reklamı var. Ama insanlar internette hemen her yerde bu skandalı okuyor. En çok merak ettiğim Türkiye’de tüketici reaksiyonu ne olacak? İronik şekilde satışları daha da artar mı dersiniz? 🙂

 10. Pazar artık Amerikanların PSA grubu ile yaptıklaı ortaklıkla dizelde devrim yapan amerikanlar Volkswageni bitirecek PSA VE FORD ortak 1.6 130 bg lik dizeller 3.5- 4 yakıyor bakalım şimdi ne yapacaklar

 11. 2.0 tdi Passatın farklı versiyonları 116 gr ile 138 gr arası karbon salıyor. BMW 320d 106 gr karbon salıyor, sonuç olarak birbirne yakın teknolojiler kullanılan bu motorların co2 değerleri de birbirlerine yakın çıkıyor. Anlamadığım nokta bir motor nasıl 40 kat daha fazla co2 salabilir?

  1. Hocam mesele salınan co2 değil nox gazları. Hava kirliliği yaratan nox gazlarının emisyonu ile ilgili denetimler muz cumhuriyeti olmayan yerlerde çok sıkı.

 12. Koreliler Fransızlar ve Italyanlar hemen olaya dahil olmaya başlamışlar dünya çapında olayın izlenmesi için. Adamlar 1 numara oldu diye bu işin ekmeğini hemen yemeye çalışacaklar. VW büyük bir skandala sebep verdi ama bu işin dönüp dolaşıp diğer firmalarada bulaşabilme tehlikesini görmüyorlar. Akbaba gibiler gerçekten. Amerikada dizel araç piyasası malum amerikalılar da bir olay açığa çıktı mı hemen büyütüp günlerce haber yaparlar uğraşırlar zamanında Toyotaya da yaptılar. Ben sanmıyorum bu kadar büyüyeceğini bu işte ulusal çıkarlar da olacak almanlar yedirmez.

 13. Arkadaşlar Amerikada disel araç kullanan insan sayısı zaten azdır. Burada asıl mesele Volkswagen şirketinin bikerek ve kasten Amerikan devlet kuruluşlarını hile yaparak kandırmasıdır. Emisyonun fazla olmasından alacakları ceza sahtekarlıktan alacakları cezanın yanında devede kulak kalacaktır. Ayrıca Amerikan adalet sistemi arabaları kullanan insanların bireysel tazminat hakkına da müsade eder. Anlıyacağınız almanlar tek kelime ile kendi amerika temsilcilerinin de dediği gibi sıçtı. Amerikalılara helal olsun. Vatandaşlarının hakkını sapına kadar koruyor, sahtekar almanladan hesap soruyor. Asıl soru bizim Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ne yapıyor? Bu arabaları kullanan Türk vatandaşlarının hakkını kim koruyacak, sahtekarlığın hesabını kim soracak?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu