FeaturedHaberler

McLaren’den yenilikçi süspansiyon
McLaren 2016 Formula 1 aracı için birkaç yenilik yapacağını Pazar günü ortaya çıkan fotoğrafları ile açıklamıştı.

Tanıtım görsellerinde hakkında ipuçları verilen agresif süspansiyonlar, Pazar günü Barselona kentinde onaylanmış oldu.

McLaren, yenilikçi süspansiyon tasarımı ve oldukça aşağıda konumlandırdığı arka-üst süspansiyon kolu ile aracın cüretkâr tasarımına katkıda bulunmuş gözüküyor.

McLaren MP4-31 detail Photo by: Giorgio Piola
McLaren MP4-31 detail
Photo by: Giorgio Piola

Merkezle veri alışverişini sağlayan sensörlerin arka süspansiyon kollarına yerleştirilmesi ise oldukça ilginç…

SÜSPANSİYON HAKKINDAKİ GÖRÜŞLER

McLaren tasarımcıları biraz farklı düşünerek, 2014’te Mercedes’in öncülüğünü ettiği bitişik alt süspansiyon kollarını aşağıdaki görselde görüldüğü gibi kullanmamayı tercih etmiş.

Mercedes AMG F1 Team W07 detail Photo by: Giorgio Piola
Mercedes AMG F1 Team W07 detail
Photo by: Giorgio Piola

Ön süspansiyonların yapısı araçların altında ve etrafındaki hava akışını doğrudan etkilemesi nedeniyle çok büyük role sahiptir. Bu yüzden takımlar bu parçaları hazırlamak için uzun zaman harcarlar ve tüm dizaynı doğrudan etkiledikleri için bu parçaların değiştirilmesi son derece zordur.

McLaren, her bir süspansiyon kolunu birbirlerinin üstüne yerleştirerek, daha önce denenmemiş yöntemler ve tasarımlar ile araçlarında aerodinamik avantajlar elde etmeye çalışıyor.

Üst kolların ise normalden aşağıya yerleştirilmesi ile araca etkiyen hava akımı, sidepodların içine veya üstüne iletiyor.

Yerleştirilen bu sensörlerin amacı ise CFD, rüzgar tüneli ve çeşitli süspansiyon testlerinde elde edilen verileri doğrulamak.

RED BULL’UN HAMLESİ

Red Bull takımı da boş durmamış ve McLaren’in süspansiyon sistemine benzer bir sisteme yer vermiş.

Red Bull’un sistemi, her ne kadar McLaren’inkine benzese de gövdenin içinde sadece küçücük bir boşluk olması sebebiyle kendini diğer sistemden ayırıyor. Bu sistemle hava akışını pürüzsüz bir şekilde sağlamayı amaçlamış gibi görünüyorlar.

Red Bull Racing RB12 detail Photo by: XPB Images
Red Bull Racing RB12 detail
Photo by: XPB Images

Sarı renkte olan süspansiyon salıncağı gayet sağlam olsa da bununla yetinmeyip, RB11’deki gibi arkadaki yeşil parça ile sistem kuvvetlendirilmiş.

Bu sistemi kullanan tek takım Red Bull değil, kardeş takım Toro Rosso ve Haas takımı da bu sistemi araçlarına eklemiş.

Mercedes, Ferrari ve Force India takımları da boş durmamış, geçtiğimiz sene kullandıkları sistemleri geliştirmiş gibi duruyorlar.

Haas VF-16 detail Photo by: Giorgio Piola
Haas VF-16 detail
Photo by: Giorgio Piola

 

Tarık Erbaş

Arabalara olan tutkum, pantolonlarımın dizleri yırtılana kadar, halı motiflerinde model arabalarımı sürmem ile başladı ve aynı tutku ile devam ediyor. 1998 doğumluyum, Vefa Lisesi'nde okuyorum. Otopark ailesinin bir parçası olmaktan gurur ve mutluluk duyuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu