Haberler

Sanat için 1965 ve 2015 model Mustang’i birleştirdiler
1964 yılında Ford Motor Company küçük bir at yavrusunu piyasaya sürdü. Mustang… Yarım yüzyıldan fazla süreden bu yana Ford’un dört nala koşan atı hala segmentinin lideri konumunda. Camaro için üzgünüm ama satış rakamları halkın tercihlerine tercüman oluyor. Asıl soru şu ki geçen 52 senede Mustang modelinde neler değişti?

Teknik açıdan bakıldığında birinci nesilden altıncı nesile birçok değişikliğin olduğunu söyleyebiliriz. Tasarım açısından yaşanan değişiklikler ise Amerika’da bulunan Şöhret Müzesi’nin Ulusal Mucitler Salonunda (National Inventors Hall of Fame Museum) görülebilir. 1965 ve 2015 model Mustang modelinin birleştirilmiş hali Mustang hayranları ile buluşturulmuş. Yerinde göremeyecekler içinse yazının devamındaki fotoğraf galerisi ve videolar umarız ki yeterli olur.

Ford firmasının uluslararası rekabet ve teknoloji direktörü Chris Danowski “Tasarım aşamasında herşey çok hızlı gelişti ve orjinal Mustang üretilirken hiçbir patent başvurusunda bulunulmadı. Şimdi güncel araca bakıldığında 2015 model Mustang Convertible benzersiz bir tasarıma sahip olmak için 36 stil patentine sahip. Aynı zamanda, 2015 Mustang airbag yapısı, acil durum yardımcısı ve bunun gibi teknolojilere sahip bir çok benzersiz fonksiyonel patente sahip.” açıklamasında bulunuyor.

Aslında söylenmek istenen şu ki 1965 Ford Mustang arka koltuk hoparlörleri ve elektrikli açılır tavan gibi 100’e yakın patentten faydalanıyor. Karşılaştırma için 2015 Ford Mustang’in patentlerini listelemek biraz daha uzun zaman alacaktır. Bir örnek vermek gerekirse gurur duyulan 15 patent torpido içinde gizlenmiş hava yastığından oluşuyor.

Elektronik olarak ön tekerlekleri kilitleyen sistem (electronic line lock) ise bir başka büyük başarı. En ilginç olay Ford’un 1964 yılında Mustang’in üretilmeye başlamasından sonra spesifik dizayn patentini uygulamamış olmasıydı. Asıl hikaye üretimden 18 ay ve 1 milyondan fazla Mustang satıldıktan sonra Ford’un özel tasarım patent başvurusu yapması oldu.

Nihat Özkuş

1985 İstanbul doğumluyum. DEÜ mezunu İnşaat Mühendisiyim. Otomobil çocukluk tutkum. Direksiyon başında geçince yüzümde bir gülümseme oluşuyor. 2004'ten beri Tosfed gözetmeniyim ve artık Otopark'ın bir parçasıyım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu