Haberler

Yerli otomobiller Mercedes’i solladı!
İPOP Türkiye verilerine göre satışlarda birinci sırayı Renault marka otomobiller alırken, 2. Sırada Fiyat Tofaş otomobiller, 3. Sırayı ise Mercedes Grubu aldı.

İstanbul Park Oto Pazarı kısa adıyla İPOP Pazarlama ve Satış Direktörü Cevat Kabataş İkinci El Otomobil satışaları nisan ayı verileriyle ilgili istatistikleri açıkladı. Verileri değerlendiren Kabataş ‘’ fiyat seviyesi, yedek parça ve servis hizmet bedellerinin ithal otomobillere göre daha uygun olması sebebiyle otomobil ve hafif ticari araçlarda yerli üretimin Nisan ayında aslan payını aldığını söyledi ‘’

LİDER RENAULT OLDU

İPOP Türkiye verilerine göre İkinci El satışlarında Renault Grubu birinci sırayı alırken, Fiat Tofaş grubu 2. Sırada Mercedes Grubu ise 3. sırada yer aldı. Otomobil Gruplarının en çok satan markalarıysa; Renault Fluence, Clio ve SymbolLinea markalarıyla %27,3 payla satışlarda lider oldu. Onu sırasıyla %24,3’le Fiat Tofaş grubu Linea, Doblo markalarıyla 2. Sırada yer alırken 3.’lüğü ise ithal gruptan %12,9 ile Mercedes C,CLA ve E serisi markalarıyla aldı. Audi %10,1, Ford %9,5, Volkswagen %3,7, BMW %3,2, Hyundai ve Volvo %2,2 ve Nissan %1,7 paya sahip oldular.

renault-fluence-wallpaper-7024

NEDEN YERLİLER ÖN PLANDA

İkinci El Araç satışlarında yerli üretim araçların neden ön planda olduğunu ise İPOP Pazarlama ve Satış Direktörü Cevat Kabataş şöyle açıkladı; “Türkiye’de ortalama gelir seviyesine bağlı olarak C segmenti araçlar ve özellikle Sedan grubu araçlar daha çok tercih ediliyor. C segmenti araçlar alıcılara hem fiyat hem de ödeme avantajı sağlıyor. Diğer yandan İkinci El satışları çok daha hızlı ve değer kayıpları çok daha az. Ayrıca yedek parça ve servis ücretlelerinin daha düşük maliyetli olması da alıcıları yerli üretim araçlara yönlendiriyor. Dolayısıyla tüm bu artılar üst üste konulduğunda tercih yerli ve C segmenti araçlardan yana oluyor.

EN ÇOK BEYAZ TERCİH EDİLİYOR

Türkiye’de %62 ile en çok tercih edilen renk ise beyaz. Onu %26 ile siyah takip ederken 3. sırada %9 ile gri renk bulunuyor. Bunun dışındaki renklerin toplamı sadece %3. İkinci elde beyazın açık ara önde olmasının nedenini ise İPOP Satış ve Pazarlama Direktörü Cevat Kabataş şöyle özetledi; “Bunun en önemli sebebi şirketlerin filo kiralamada daha çok beyaz tercih ediyor olması. Bugün 2. El piyasasını besleyen en önemli kanal filo kiralama şirketlerinden dönen, sözleşmesi biten araçlar. Bunun dışındaki renkleri daha çok hanımlar tercih ediyor. Hanımlar bu konuda daha renkli ve özgüvenleri daha yüksek. Diğer yandan yine direkt tüketici tarafından alınan araçlarda da farklı renkler tercih ediliyor. Böylece bazı yeni renkler ön plana çıkmaya başladı. Özellikle son günlerde bronz kahve, gök mavi, ateş kırmızısı ve kahve turuncu gibi renkler ciddi şekilde tercih ediliyor. Tüketiciler ve üretici firmalar aynı kıyafet modası gibi otomobilde de bir moda anlayışı geliştirmeye başladı. Artık farklı olmak isteyen kullanıcılar bu sıcak ve farklı renkleri alıyorlar” dedi.

 
audi-a4-l

NİSANDA DA BÜYÜME DEVAM ETTİ

Nisan ayında 2. El piyasasında genel olarak bir durgunluk yaşanırken İPOP’ ta satışların mart ayına göre %10 artışla kapandığının da altını çizen Kabataş ‘’ İPOP açık olduğu 9 Eylül’den itibaren Türkiye’de birçok İlk’i hayata geçirdi. Ücretsiz servisler, 10 gün içinde koşulsuz değişim garantisi, 1 yıl veya 20.000 km. araç değeri kadar motor, mekanik, şanzıman, şaft akşamların garantisi, 15 günde bir indirimli fırsat araçları İnsertleri gibi birçok yenilikle hizmet veriyoruz. Son olarak 5 Milyon TL yatırımla, 3000 m2 alanda tamir & bakım & boya & kaporta & Ekspertiz, lastik ve aksesuar satışları ve detaylı araç kuaförü ve yıkama tesisimizi hizmete aldık. İPOP’ta otomobille ilgili tüm hizmetler bir arada. Dolayısıyla tercih sebebi oluyoruz.’’dedi.

CİZRE’DEN VAN’A MÜŞTERİSİ VAR

İPOP İstanbul Park Oto Pazarı açılalı henüz 7 ay geçmesine karşın Türkiye’nin her yerinden müşterilerinin olduğunun da altını çizen Kabataş, “Sabiha Gökçen havalimanına sadece 5 dk mesafede olan İPOP, Türkiye’nin birçok şehrinden müşterileri var. En son terör olaylarının yaşandığı Cizre’den bile müşterilerimiz geliyor. Bugüne kadar Anadolu’nun birçok şehrinden müşteri ağırladık. Van, Erzurum, Diyarbakır, Uşak, Bursa, Ankara, Eskişehir, Afyon, Kütahya gibi illerden müşterilerimiz bulunuyor. İnternet sitemize %39 İstanbul, %61 ise diğer şehirlerden girenler oluşturuyor. Ayda 600 bin sayfa görüntülemesi alıyoruz ve her ay 80.000 yeni müşteri internet sitemizi ziyaret ediyor. Bu da büyümemizi ve satışlarımızı önemli ölçüde etkiliyor’’ dedi.

Mehmet Önge

Gençliğinin baharında, Pamukkale Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği bölümünde okumaya çalışan bir kardeşinizim ben de. Çok değil yaklaşık 10 sene önce babamın aldığı 2000 Megane'la başladı araba tutkum. 2 yıl önce Youtube'da şans eseri And abinin videosuyla ailenin sanal üyesi oldum. Ailesinin gerçek üyesi olma yolunda emin adımlarla ilerliyorum.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Şimdi bozulmayın kızmayın ama, Ben sık sık ipop önünden geçerimde, Orda sıralı arabaların %90 nımmı desem %60 mı desem zaten Reanult Fluence. Şimdi satış rakamları şöyle böyle diyoruz ama, satılanların tamamı İntercitinin filo çıkması kiralık arabaları.. Merak ediyorum oraya son kullanıcı sahibinden arabalar satılıyormu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu