Haberler

6.75 Litrelik V8 sona yaklaşıyor!
Uzun zamandır hizmet veren 6.75 litrelik V8 motor artık son zamanlarını yaşıyor. Car and Driver’a konuşan Bentley CEO’su Wolfgang Dürheimer, “Mevcut olan Mulsanne sadece revize edilecek fakat yeni Mulsanne V12 motorlu olacak.” dedi.

Dürheimer, “Hepimiz biliyoruz ki 1959 yılında tanıtılan motor Bentley’in kalbi oldu. İlk tanıtılan 6.2 litrelik V8 motorun üstüne yakıt enjeksiyonu, turbo besleme gibi geliştirmeler yapılarak hala güncel kalması sağlandı.” diye ekledi.

Bentley Mulsanne’nin V8 motoru biturbo ile beraber 505 beygir güç ve 1019 Nm tork üretiyorken, geliştirilmiş Mulsanne Speed 530 beygir güç ve 1099 Nm tork üretmekte. Tüm geliştirmelere rağmen Bentley, 1959 yılında tanıtılan “L serisi” V8 motorun bir çok parçasını ortak olarak barındırıyor. Delik merkez aralığı ve kütleyi azaltmak için alüminyumdan üretilmiş motor bloğu bunlara birer örnek. Tabii ki de öte yandan motorun modern versiyonu, değişken subap zamanlaması, silindir deaktivasyon ve biturbo besleme gibi özelliklerle beraber kullanıcıyla buluşuyor.

Zaten 2017 yılında yenilenen Mulsanne’nin yeni versiyonu en az 5 yıl uzakta görünüyor. V8 motorun yerini alacak V12 için yorum yapmak şimdilik çok erken.

ANIL BULUT

Trakya Üniversitesinde Mak Müh okumaktayım.1997'de arka koltukta dikilerek babamı gözlemlemek, ne olduğunu anlamakla başladı bu tutku.Şimdilerde ise kendi aracım olan Opel Corsa ile şoför koltuğunda devam ediyor:)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu