Haberler

Brexit otomobil dünyasını nasıl etkileyecek?
Dünya lügatına “Brexit” kelimesini kazandıran, Britanya’nın Avrupa Birliği’nden ayrılması durumu nihayet resmiyet kazandı. Yapılan referandumda Britanya genelinde çıkan Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı, bir çok otoritenin Avrupa Birliği’nin dağılma yolunda ilerleyeceği yönünde öngörülerde bulunmasına sebep oldu. Olayın uluslararası piyasalarda bulduğu karşılık ise şok edici.

Bugünlerde uluslararası piyasalardaki bir çok firma, milyarlarca dolar değer kaybetti. Kimi firmalar diğerlerinden çok daha dibe batmasına rağmen asıl zarar görenler ise hiç kuşkusuz yatırımcılar oldu.

Değer kaybeden bu firmalar hakkında asıl rahatsızlık verici olan şey ise söz konusu firmaların bu sene ticaret hacminde zaten rekor derecede küçülme yaşanmasıydı. Öyle ki, otomobil dünyasını derinden sarsan emisyon skandalından sonra, başka bir emisyon hilesi çıkmasının olasılığı bile Daimler ve BMW’ye zarar ettirdi.

Zararlara rakamsal boyutta bakacak olursak, Volkswagen ve BMW %5 ile %9 aralığında zarar ederken, Daimler’de bu rakam %8.2, Nissan’da ise %8.1 olarak açıklandı.

Peki Brexit, Britanya genelinde ve Avrupa’da otomobil dünyasının dengelerini ne yönde etkileyecek? Almanya’dan sonra otomobil dünyasının ticaret hacmi olarak ikinci göz bebeği olan Britanya, otomobil üreticileri için hayati bir pazar olma niteliği taşıyor. Ticaret hacmini standart bir hale getirmek için çabalayan Honda, Nissan ve diğer üreticiler artık oyunu kurallarına göre oynayıp zekice hamleler yapmak zorunda. Fakat ne yaparlarsa yapsınlar, satışlarında ve karlılıklarında azalma olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Bütün bunlar ise bir buz dağının sadece görünen yüzü olabilir. Britanya ekonomisi, son on yılı büyüme ile kapatmış olmasına rağmen, Brexit bu gidişatı biraz değiştireceğe benziyor. Peki bu Swindon’da bulunan ve bütün Avrupa için üretim yapan fabrikasını işletmekte ve elinde tutmakta zorlanan Honda için ne ifade ediyor? Elbette hiçbir şey çünkü durum bundan önce de kötüydü. Uzun süredir Britanya’daki fabrikadaki kötü gidişata dur diyemeyen Honda, bu fabrikadan 2017 yılında ABD için de ürün çıkarmayı hedefliyor ancak Brexit bu hedefi zora sokacağa benziyor.

Britanya’daki bu olay, otomobil dünyasının yanı sıra diğer piyasaları da daha karar alınmadan etkilemeye başlamışken Avrupa Birliği’nin şu an birinci önceliği, Avrupa’nın diğer ülkelerine Britanya örneğini göstererek olası diğer ayrılıkların önüne geçmeyi sağlamak.

Hasan Türkiş

Özyeğin Üniversitesi Endüstri Mühendisliği öğrencisiyim. Kendimi bildiğimde bir 504 ile başlayan otomobil tutkum çocukluğumun erken yaşlarında bir E30 ile aşka dönüştü. Şimdi ise bir E36 ile birlikteyim; bu ailenin kapısını bana açmasından ötürü şanslı hissediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu