Haberler

Kara hız rekorunu kırmaya geliyor
Kara hız rekorunu gelecek Ekim ayı içerisinde kırmaya hazırlanan Bloodhound takımında hareketli günler yaşanıyor. 2015 Eylül’de şirkete finansal olarak yardım getirmesi için tanıtımı gerçekleştirilen proje gerçek olma yolunda ilerliyor. Rekor denemesine adım adım gidecek olan firma Haziran 2017’de Newquay Havaalanı’nda 355 km/h’lik deneme sürüşü gerçekleştirecek.

Her şeyin yolunda gitmesi durumunda Bloodhound SSC Güney Afrika’da Kalahari Çölüne taşınacak ve hız rekoru için hazırlanan pistte denemelere başlanacak.

 

https://www.youtube.com/watch?v=pJ4iIfHpIgc

Kara hız rekorunu Thrust 2 otomobilinde 1020 km/h ile elinde tutan Richard Noble liderliğinde hareket eden takım 2017 Ekim’i için hedefi 1287 km/h (800 mph) ile belirlemiş durumda. Otomobili kontrol edecek Andy Green ise karada ses duvarını geçen ilk ve tek kişi olma ünvanını korumaya devam ediyor.

16 konteyner ekipman ile birlikte Afrika’ya gidecek olan Bloodhound, Farnborough Havacılık Fuarı’nda görücüye çıkacak. Rekor denemesi öncesinde takımın eğitimlerine dikkat eden Noble, gözleri bağlı bir şekilde otomobili hazırlayacak hale gelinceye kadar eğitimlere devam edileceğini belirtti.

Bloodhound SSC-800mph

 

Projenin temel amaçlarından birisi ise eğitim olduğu için Bloodhound’un tasarım ve mühendislik gibi konularının detayları açık-kaynak olarak kalacak. Binlerce miniğin yer aldığı model roket otomobil yarışmasının finalleri ise önümüzdeki günlerde düzenlenecek.

Takım, net bir tarih belirtilmese de asıl hedeflerinin 1000 mph yani 1610 km/h’ye ulaşmak olduğunu açıkladı.

Ali Serdar GÖK

1995 Adana doğumluyum. Bilkent Üniversitesi Amerikan Kültür ve Edebiyatı okumaktayım. 7 yaşımdan bu yana arabalar hobilerim arasında hep ön planda olandı. Ehliyetimi almamla beraber hobim tutkuya dönüştü. Şimdi bu tutkumu otopark.com ile devam ettiriyorum.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu