Haberler

VW fabrikasında 70 yıllık bomba gizemiVolkswagen’in Wolfsburg-Almanya’daki fabrikasında 2. Dünya Savaşı’ndan kalma patlamamış bombalar olabileceği gerekçesiyle aramalar sürüyor. Reuters’ın haberine göre inşaat ekipleri, dört ayrı noktada buldukları metal parçaları sebebiyle patlamamış bombalar olabileceğinden şüphelenmiş.

Kentin yerel gazetesi Wolfsburger Allgemeine Zeitung, bomba imha uzmanlarının bu dört noktadan üçünü kontrol ettiklerini ve güvenli olduğunu söylediklerini belirtti. Son bölgenin aranmasına ise dün akşam başlandı. Eğer patlamamış bir bomba bulunursa, ekipler bunu Pazar günü imha edecek. Aradaki bu süre ise fabrikanın yakınındaki yaklaşık 700 kişinin yaşadığı bir mahalleyi boşaltmak için kullanılacak ve aynı zamanda imha işlemi fabrikanın kapalı olduğu güne denk gelmiş olacak.

Fabrikanın 3 haftalık yaz tatiline girmiş olması sebebiyle şu anda çok az işçi bulunuyor olması büyük bir şans. Reuters’a konuşan bir yetkili, fabrikada yaşanan bu olayın üretime herhangi bir etkisi olmayacağını belirtti.

Wolfsburg fabrikası, 2. Dünya Savaşı zamanında askeri araç ve uçak parçası üretiminde kullanılıyordu ve bölgeye sağlam bombardımanlar yapılmıştı. Reuters’a göre ekipler tarafından fabrikada daha önce de patlamamış mühimmat bulunmuş. Günümüzde bu devasa kampüs VW Grubu’nun merkezi olarak görev yapıyor ve Golf, Tiguan gibi modellerin üretimi de burada yapılıyor.

Ata Aygen

1995 yılında Ankara'da doğdum, Özyeğin Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyorum. Doğduktan yalnızca üç yıl sonra otomobil modelleriyle okumayı öğrenmem, kaçınılmaz sonun habercisi gibiydi. Neredeyse doğuştan gelen bu tutkuyu biraz daha somut işlere dökme isteği de beni Otopark'a getiren şey oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu