Haberler

Elvis Presley’in 507 Roadster’ı yenilendiTam olarak iki yıl süren zahmetli ve çileli çalışmanın ardından BMW Classic, önceden Elvis Presley’in sahibi olduğu BMW 507 Roadster’ın restorasyon işlemini nihayet tamamladı. Orijinal kondisyonuna geri getirilen otomobil, bu yıl 18 Ağustos’ta ABD’nin Kaliforniya Eyaleti’nde düzenlenecek olan klasik otomobil zerafet ve güzellik yarışması Concours d’Elegance’da boy gösterecek. Otomobil, Rock ‘n’ Roll’un kralı Elvis Presley’in 20 Aralık 1958 tarihinde teslim aldığı ilk haliyle aynı olacak.

BMW Classic, 507 Roadster’ı sadece otomobil hurdalığından çıkarıp çalışır hale getirmedi, iki uzun sene süren ve otomobilin özgün ve doğru bir tutumla restore edilmesi için geceli gündüzlü çalıştı. Otomobil, Feather White (Tüy Beyazı) isimli renge tekrar boyandı. Ancak bu boya işlemi yapılmadan önceki astar, ara kat ve üst kat çalışmaları tıpkı 1960’larda yapıldığı gibi yapılarak, 507 Roadster’a tamamen orijinal bir görüntü verilmesi sağlandı.

Otomobilin 150 beygir gücündeki 3.2 litre hacme sahip V8 motoru da ilk günkü kondisyonuna getirildi fakat motordaki kimi parçalar eskiyken kimileri yenileriyle değiştirilmek zorunda kalındı.

Otomobil hakkında dikkat çeken diğer unsurlar ise siyah-beyaz bir iç mekana, merkezden kitlemeli orijinal jantlara ve Becker Mexico marka radyoya sahip olması. Elvis Presley’in söz konusu 507 Roadster’ı, diğer sayısız eski model BMW otomobiliyle birlikte, şirketin kuruluşunun 100. yılı şerefine sergileniyor olacak.

Hasan Türkiş

Özyeğin Üniversitesi Endüstri Mühendisliği öğrencisiyim. Kendimi bildiğimde bir 504 ile başlayan otomobil tutkum çocukluğumun erken yaşlarında bir E30 ile aşka dönüştü. Şimdi ise bir E36 ile birlikteyim; bu ailenin kapısını bana açmasından ötürü şanslı hissediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu