Haberler

Audi 12 yılı, 19 haftada yaşatıyor!
INKA Kalite Testleri‘nde, Audi otomobilleri, 12 yılda karşılaşabilecekleri tüm çevresel etmenlere, 19 haftalık bir süreçte maruz bırakılıyor. Bu süreçte araçların üzerine tuzlu su yağmurları yağdırılıyor, kaportaları 90 dereceye kadar ısıtılıyor, yüzde 100 nemli veya eksi 35 derece soğuk ortamlarda mekanik aksamları limitlerine kadar zorlanıyor.

Tüm Audi model otomobillerin dayanıklılığını test etmek ve markanın üstün standartlarına yeterliliğini kontrol etmek için düzenlenen Audi Kalite Güvencesi INKA testlerinde, her model otomobilin 12 yıl boyunca Audi standartlarını koruyup korumadığı belirleniyor.

14 yıldır, Audi modellerinin zamana karşı dayanıklılığını ölçmek ve kalitelerini iyileştirmek için yapılan testlerde, Audi modellerine, 12 yıl boyunca karşılaşacakları tüm hava ve yol koşulları, 19 hafta süren testlerde yaşatılıyor.

Audi dayanıklılık testi, beş aşamadan oluşuyor. Öncelikle test otomobili, 35 derece sıcaklığı bulunan bir odada tuzlu su yağmuruna maruz bırakılıyor. Sonrasında da tropik iklimin canlandırıldığı 50 derece sıcaklıkta ve yüzde 100 nemli bir ortamda tutuluyor. Ardından otomobilin kaportası 1200 Watt’lık ampuller ile 90 dereceye kadar ısıtılıyor. Bu süreçte boyasında bir bozulma olup olmadığı veya malzemelerin kırılgan hale gelip gelmediği belirleniyor.

Tropik ortamdan, kutuplara

Dördüncü aşamada, kutup ortamı oluşturuluyor. Eksi 35 derece soğukta dört hidrolik makine, aracı belli bir süre sallıyor. Böylece mekanik aksamın bu ekstrem durumda düzgün çalışıp çalışmadığı kontrol ediliyor. Son aşamada ise, otomobil birçok zorlu yol koşulunda limitlere kadar zorlanıyor. Araç tüm testler boyunca 12.000’den fazla kilometre yapıyor. Testin sonunda teknisyenler 600 noktayı tek tek inceliyor.

100’üncü testin misafiri A4 oldu

Audi Kalite Güvencesi, bu zamana kadar 100 otomobil testi gerçekleştirdi. 100’üncü INKA testinin misafiri, Audi A4 oldu. Audi A4 teknisyenlerden kalitesi ve güvencesiyle tam not aldı.

 

Ali Serdar GÖK

1995 Adana doğumluyum. Bilkent Üniversitesi Amerikan Kültür ve Edebiyatı okumaktayım. 7 yaşımdan bu yana arabalar hobilerim arasında hep ön planda olandı. Ehliyetimi almamla beraber hobim tutkuya dönüştü. Şimdi bu tutkumu otopark.com ile devam ettiriyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu