Dikkat ÇekenlerFeatured

Genel Kültür: On numara yağ
Günümüzde motorin yerine madeni yağ kullanımı artmaktadır. Bunun temel nedeni olarak fiyat farkını öne sürebiliriz. Araç sayısının ülkemizde artış göstermesine rağmen akaryakıt tüketiminin aynı seviyede artış göstermemesi de madeni yağ kullanımının arttığının bir göstergesidir. Son zamanlarda 10 numara olarak adlandırılan madeni yağ; atık motor ve hidrolik yağları ile işlenmemiş ham yağlardan oluşmaktadır; fakat gerçekte tam olarak hangi yağlardan oluştuğunu söylemek oldukça güçtür. Bunun sebebi belirli bir standarda sahip olamamasıdır. İçinde birçok karışım olabilir. Ayrıca bitkisel yağlar ile karıştırılmış diğer madeni yağlarında olduğu bilinmektedir.

Motorin kullanan araçlarda fiyat farkı nedeni ile tercih edilen 10 numara yağ. Günümüzde yaşanan olaylar ile ne kadar ciddi bir sorun olduğunu bir kez daha göstermiştir.

10 Numara Yağın Zararları

10 numara yağın yakıt olarak kullanımı sırasında motorda sıcaklık yükselmekte, motor sistemi bu sıcaklık artışını yok edecek bir yakıt sistemi için tasarlanmadığından ötürü motor aksamında yanabilen kablo vb. elemanların yanması sonucu yangınlar çıkmaktadır.

10 numara yağ kullanımı ile ;

  • Kazalarda can kayıpları yaşanmaktadır
  • Vergi kaybı oluşmaktadır
  • Yakıt tam olarak yanmadığı için çevre kirliliğine sebebiyet vermektedir
  • Araç motor aksamının yıpranmasına yol açılır
  • Haksız rekabet oluşur
  • Karbon monoksit, azot oksit, yanmamış hidrokarbon ve partikül emisyonların artması gibi istenmeyen olaylar yaşanmaktadır.

Kaynak: Webnak


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu