FeaturedHaberler

F1 seneye Intercity İstanbul Park’ta olabilir !İstanbul’un F1 takviminden çıkması sonrası atıl durumda kalan İstanbul Park, Intercity’nin ikinci el otomobil merkezine dönüştü.

Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Ak; “Kasım ayına dek hükümet onay verirse yazın Formula 1 yarışı burada yapılabilecek” diyor.

Tam 300 milyon dolar harcanarak Formula 1 yarışları için yapılan ancak İstanbul’un F1 yarışları takviminden çıkması sonrası atıl durumda kalan Tuzla’daki İstanbul Park bir yılı aşkın süredir Intercity’nin ikinci el oto merkezi.

110 milyon TL yatırımla yeni baştan düzenlediği alanı İstanbul Park Otomobil Pazarı’na (İPOP) çeviren Intercity, efsane araçların geçiş yaptığı pisti de sürüş akademisi için kullanıyor. Akademide uzmanlar, ehliyeti olan sürücülere teorik ve pratik sürüş dersleri veriyor. 

Köpekleri besliyoruz

“Arazi boş olduğu için yüzlerce sahipsiz köpek vardı. Onları toplamak için bir ekip kurduk ve 6 ay boyunca toplamaya çalıştık” diyen Ak, yarış anında köpeklerin piste çıkmamaları için yaptıkları çalışmaları şöyle anlattı: “İPOP’un yanına yüzlerce kulübe kurduk su yalağı yaptık mamalarını veriyoruz binden fazla köpek besliyoruz. Burayı alırken fizibilite çalışmamızda bunlar yoktu. Ben sadece 30 tane köpek besliyorum. Sadece pistte 550 kişi çalışıyor. Burayı yaşayan bir yer haline getirdik. İş yapmayan çürümeye yüz tutmuş bir kamu değerini yeniden hayata kazandırdık. Aylık 1 milyon 200 TL kira ödüyoruz devlete burası için. Pist için yapılan harcamalardan çevre düzenlemesine kadar buranın bize bedeli yıllık 30 milyon TL’yi buluyor.”

Biz anlaşmayı yaptık

Kasım ayına kadar hükümetin onay vermesi durumunda Formula 1’in gelecek sene İstanbul’da düzenlenebileceğini ifade eden Ak,“Dünyada 3 tane dev spor organizasyonu var; Olimpiyat, Dünya Kupası ve Formula 1. Olimpiyat ve Dünya Kupası’nın Türkiye’de yakın zamanda yapılması mümkün gözükmüyor. 1 milyar kişinin izlediği F1 ise her yıl 21 ülkede yapılıyor. Zaten 7 kez İstanbul’da yapıldı. 2 hafta boyunca İstanbul ve Türkiye’nin tanıtılmasını sağladı. Para ile ölçülemeyecek kadar büyük bir Reklam çalışmasıydı bu. Türkiye’ye yarışlar için 12 bin yabancı seyirci geldi. F1, son yaşananlarla kötüleşen Türkiye imajını düzeltebilecek bir organizasyon. Biz pistin sahibi olarak anlaşma yaptık ama hükümetin de bunu onaylaması gerekiyor. Yıllık 25 milyon dolar civarında bir rakam ama diğer ülkelerden istenen ücret en az 45 milyon dolar. Gelen 12 bin yabancının bir haftada Türkiye’de harcadığı parayı hesap ettik 100 milyon dolar. Verdiğimiz paranın 5 katını bir hafta içerisinde nakit olarak alıyorsun bunun da ötesinde milyonlarca insana ülkeni tanıtıyorsun. Kasım ayına kadar hükümet kontratını yaparsa yaz aylarında yarış burada yapılabilecek” diye konuştu.

Ecclestone’la görüşüyoruz

İstanbul Park’ı devraldıklarında tesisin kullanılamayacak kadar kötü durumda olduğunu anlatan Ak “Boş kalan yer çürüyor. 7 yıl F1 yarışları yapıldıktan sonra boş kalmış, kullanılmayan atıl bir yere dönüşmüştü. 1.5 sene yenilenmesiyle uğraştık. Bu pistte F1 yapıldığında geri kalan 50 hafta boş bırakılması düşünülemez. Burayı otomobil merkezi haline getirdik, son adım F1 yarışları. F1’in başındaki Bernie Ecclestone ile bu konuları görüşüyoruz” diye konuştu.

 

Abdullah YEŞİL

18 yaşındayım. Çanakkaleliyim, Tekirdağ'da yaşıyorum. Beykent Üniversitesi'nde İlk ve Acil Yardım bölümü öğrencisiyim. Bu aralar OTOPARK'a nihayet benim de katkım olduğu için mutluyum.

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. gelsin de yeni motor seslerini canlı duyalım.. gerçi eskilerden sonra sarmaz ama neyse

  2. Abi hikaye bunlar, her sene çıkıp aynı şeyleri söylüyorlar ama bir şey olduğu yok. Sırf laf olsun torba dolsun diye konuşuyorlar. Bunları ciddiye alıp haber yapmamak lazım artık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu