Haberler

Hibrid otomobillere ÖTV indirimi
Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan Bakanlar Kurulu kararına göre; hibrid otomobillerden elektrikli motorunun gücü 50 KW’ı geçip içten yanmalı motorunun silindir hacmi 1,800 cm3‘ü geçmeyen binek otomobiller için yüzde 90 olan ÖTV oranı yüzde 45‘e, elektrikli motor gücü 100 KW’ı geçip içten yanmalı motor silindir hacmi 2,500 cm3‘ü geçmeyen binek otomobiller için yüzde 145 olarak uygulanan ÖTV oranı yüzde 90‘a düşürüldü.

Her ne kadar bunun yerinde bir uygulama olduğunu düşünsem de madem bu kadar hibrid otomobilleri desteklemek istiyoruz, öyleyse bu indirim 2000cc’lik araçları da kapsasın. Ancak o zaman birçok hibrid otomobile vergi indirimi uygulanmış olur, ancak o zaman hibrid otomobiller yaygınlaşabilir.

Bu arada dikkatimi çeken bir ayrıntıyı da paylaşmak isterim. Gözümden kaçan başka bir otomobil yoksa, bu indirimlerin etkilediği tek araç Yeni Toyata Prius olacaktır. Hatta dikkatli incelendiğinde belirtilen değerlerin yeni Prius’un teknik değerleriyle birebir uyuştuğunu fark edebilirsiniz.

Yeni Prius’un elektrikli motorunun gücü istenen minumum 50 kW değerinden sadece 3 kW fazla ve Prius’un içten yanmalı motoru ise belirtilen maksimum motor hacmi 1800cc’den sadece 2cc daha az bir değerle 1798cc boyutunda bir motora sahip. Bu da bugüne kadar %90 oranında ötv alınan Yeni Prius’tan artık %45 oranında ÖTV alınacağı anlamına geliyor. Yeni Prius ‘fantastik’ tasarımıyla ne kadar tercih edilir bilemiyorum fakat en azından bu vergi indirimiyle çok daha çekici olacaktır. Vergi indirimi yeni Prius’a ne kadar yardımcı olacak, zamanla göreceğiz.

  Düzenleme:

Okuyucularımızın yorumlarda belirttiği gibi Toyota’nın sadece Türkiye’de üretilecek olan modeli C-HR’ın hibrid versiyonu ve 2500cc’lik motoruyla RAV4 Hybrid de bu değişimden etkileniyor. Bu bilgiler de değişikliklerin Toyota’ya özel yapılmış olduğunu kanıtlar nitelikte.

Sizce bu ÖTV indirimi yeni Prius’un satış rakamlarına ne kadar etki eder? Yeni Prius’u bu vergi indiriminden sonra daha çekici buluyor musunuz? Yoksa bu tasarımdaki bir aracı ÖTV’siz verseler almam mı diyorsunuz? ÖTV indirimi Prius’tan başka bir otomobili de etkiliyor mu? Yorumlarınızı belirtmeyi unutmayın!

Arda Celik

Çanakkaleliyim, İstanbulda yaşıyorum. Otomobil sevdam nerde ne zaman başlamış bilmesem de kendimi bildim bileli otomobillere aşığım. Alfa Romeo, Porsche ve Volvo en sevdiğim firmalar. WEC yarışlarını takip ediyorum. Otopark.com'u uzun süre takip ettikten sonra bir yardım eli de ben uzatayım diyerek giriştiğim bu macerada, umarım beraber güzel işlere imza atacağız.

İlgili Makaleler

16 Yorum

 1. Bu yasanın Türkiye’de üretilecek C-HR için çıkarıldığını düşünüyorum ben.

  1. Haklısınız, yazıyı bu bilgileri içerecek şekilde güncelleştirdim. Yorumunuz için teşekkürler.

 2. Direkt olarak c-hr icin yapilmis bir indirim, eger 75-80 bin gibi fiyattan baslarsa hybrid versiyonu arac yok satar

 3. Hybridleri zaten seviyordum pruisin fiyatıda %25 düşmüş gerçi hala yuksek ama imkanım olsa alırdım

 4. sanki toyotadan başka çok hibrit yapan var da toyotaya özel de toyotaya özel diyip durmuşun

  1. BMW’nin 5, VW’in 4, Audi’nin 2, Ford’un 4, Mercedes’in 4, Porsche’nin 3, Volvo’nun 3 adet hybrid otomobili su an satista bulunmakta. Bunlar benim az once 10 dakikalik arastirma sonucu buldugum rakamlar. Bu araclarin bazilari su an turkiyede satiliyor. Yeterli indirim ile bu araclarin hepsinin Turkiye’de satilmamasi icin de bir sebep yok.

 5. Bu şekilde 1800 2500 vs gibi garip rakamlar yerine; Rakamları sallıyorum düzenlenebilir İşte %45 ÖTV alınan hibritten artık %40, %90 ÖTV alınan hibritten %60, %145 otv alınan hibritten %90 denilebilirmis. Bakanlığın piyasayı daha iyi takip etmesi bu tarz kararları maliyeden anlayan insankar kadar otomobil piyasasını bilen insanlara da danışılarak alınmasıda daha mantikli olur.

 6. Birde Turkiyede üretimi yapılan her araçtan %10 daha az otv alınmalı ki markalar burada fabrika acsinlar. Vede vergi sistemi söyle belirlense daha mantıklı olur diye düşünüyorum(devletimiz otomobil uretmedigi ve verilen her kuruş yurt dışına gittiği için verginin az olması mümkün değil maalesef burada devletimize de hak vermek gerekir)
  1.6 ya kadar %40
  2.0 a kadar %60
  Daha üstü %80
  Premium markalardan extra %15 Vede satış fiyatı 50.000 TL den az ise %15 daha az, Vede otv dahil 200.000 TL yi geçen araçlardan ekstra %30 daha alınarak gelir düzeyi ve alınan vergi adaleti şeklinde vergi alınarak totalde alına vergi azalmaz fakat zenginden daha fazla orta halliden daha az vergi alınabilir. Tabiki temenni keske hiçbir vergi %50 yi geçmese ama işte yukarıda da belirttim yapacak birsey yok yerli otomobil biran önce üretilmeli ve halkımız da yerliye önem vermeli. Devletin dsha fazla çalışması lazım.

 7. tüm avrupa’da olan bir indirim türkiye’ye gecikmeli gelmiş oldu. auris 1.8 hybrid seneye muhtemelen satışa sunulur bizde de.
  toyota ‘nın küresel taahhüdü var bu konuda, 2023 yılına dek tüm araçları hybird olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu