FeaturedHaberler

Sofuoğlu’nda bomba gibi açıklama!
Dünya şampiyonu motosikletçi Kenan Sofuoğlu, “Beşinci şampiyonluğum ile kariyerimi tamamladım. Benim için kariyer olayı bitti. Yarışmaya devam edeceğim ama amacım, İstiklal Marşı’nı dinletmek, Türk bayrağıyla tur atmak ve benden sonra gelecek sporculara kapı açmak” dedi.

Kariyerinin 5. SuperSport şampiyonluğunu ilan eden Kenan Sofuoğlu, Türkiye Motosiklet Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar ile The Marmara Pera’da düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

“RABBİM, BEŞİNCİ KEZ DÜNYA ŞAMPİYONLUĞUNU NASİP ETTİ”
Dünya Şampiyonu Kenan Sofuoğlu, iyi bir sezon geçirdiğini belirterek, “Dün itibarıyla şampiyonluğa ulaştım. Esasında 2 hafta önce Fransa’da Türklerin çok olduğu bir yarışta şampiyonluğa ulaşmak istedim ama nasip olmadı. İspanya’da ilk 8’de bitirmek benim için yeterli olacaktı ama rabbim bana birinci olarak şampiyonluğa ulaşmayı nasip etti. Ağabeylerimle yıllar önce motosiklet yarışlarında yer alırken hayalimiz, birimizin Dünya Supersport Şampiyonası’nda yarışmasıydı. Rabbim, beşinci kez dünya şampiyonluğunu nasip etti” dedi.

“BENİM DERECEMİ KİMSENİN YAPABİLECEĞİNE İNANMIYORUM”
Motor sporlarında en önemli kategorilerinden Moto GP’de yarışmadığı için eleştirildiğini vurgulayan Sofuoğlu, “Herkes bana yıllardır neden Moto GP’de yarışmadığımı soruyor. Yıllar önce Türkiye’den çıkarken, hayalim Supersport’ta yarışmaktı. Moto GP, özel yapım motorların yarıştığı ve markaların çok yüksek rakamlar harcadığı bir kategori. Moto GP’de şampiyon olan takımın adını Repsol Honda değil de THY veya Türk Telekom olsaydı, o motorun üzerinde bugün Kenan ile Toprak otururdu. Bu sezon Moto GP’de yarış kazanan birçok pilotu daha önceki yıllarda zaten geçmiştim. Benim kimseye kanıtlayacak bir şeyim yok. Her kategorinin farklı bir zorluğu ve kullanma tekniği vardır. Kendine güvenen karşıma çıkabilir. Çıkanlar da ne olduğunu görmüştür. Benim standart bir Supersport motoruyla yapacağım dereceyi kimsenin yapabileceğine inanmıyorum” diye konuştu.

“BUGÜN İSTESEM MOTO GP’DE BİR TAKIM BULABİLİRİM”
Bugün istese birkaç telefonla Moto GP’de bir takım bulabileceğini belirten Sofuoğlu, “Super Bike’da beni isteyen birçok takım var. 32 yaşına geldikten sonra farklı tarzda motora binersem belki 34-35 yaşımda şampiyon olacağım ama bir tarih yazamayacağım. Kariyerinde Super Bike şampiyonluğu görmüş çok sporcu var. Benim bundan sonra alacağım başarılar tarihe geçecek ve bir rekor olarak kalacak. Dünya şampiyonluğumun bundan sonra benden çok ardımdan gelecek sporculara faydası var. Bunun bilinciyle yarışıyorum” dedi.

“PARAYI GENÇLERE HARCARIZ VE ONLARI MOTO GP ŞAMPİYONU YAPARIZ”
Dünya Şampiyonu Kenan Sofuoğlu, Moto GP’de yarışmamalarının sorumlusunun sporcular olmadığını vurgulayarak, “Onların sorumlusu, Türkiye’nin büyük markaları. Onlar, milyonları başka yerlere harcayacağına, bizim gibi bir şeyler kazanan sporculara harcasaydı, rahatlıkla Moto GP’de yarışırdım. Benim öyle bir hayalim yok ama Toprak, Can ve Deniz için var. Bugün devletimize ‘şu kadar bütçeyle Moto GP’ye giderim’ desem, bana kimse ‘hayır’ demez. Ben 32 yaşındayım. Bana para harcamaya gerek yok. O parayı gençlere harcarız ve onları Moto GP şampiyonu yaparız” diye konuştu.

“BEŞİNCİ ŞAMPİYONLUĞUM İLE KARİYERİMİ TAMAMLADIM”
Kariyerinin elde ettiği 5. şampiyonlukla bittiğini, bundan sonra genç Türk pilotların önünü açmak için yarışacağını vurgulayan Sofuoğlu, “Beşinci şampiyonluğum ile kariyerimi tamamladım. Benim için kariyer olayı bitti. Yarışmaya devam edeceğim ama amacım, İstiklal Marşı’nı dinletmek, Türk bayrağıyla tur atmak ve benden sonra gelecek sporculara kapı açmak. Uluslararası organizasyonlara birçok ülkeden 20-30 sporcu gelirken Türkiye’den toplamda 5 sporcuyduk ama 3 kupayla geri döndük. Benim başarmaya çalıştığım şey bu. Önümüzdeki sezon dünya şampiyonu olmasam da çok üzülmem” dedi.

“KAZANABİLDİĞİM SÜRECE MOTORUN ÜZERİNDE OLACAĞIM”
Takımının kendisinden memnun olduğunu ve yola devam etmek istediğini belirten Sofuoğlu, “Yarışmayı çok seviyorum. Bu kadar tecrübeliyken, kazanırken, bayrağımı orada gezdirme ve bir şampiyonluk daha alma şansı varken neden bırakayım. Sonuç olarak bırakmamaya karar verdim. 2017’de yarışacağım ama 2018’de yarışacak mıyım bilmiyorum. Kazanabildiğim sürece motorun üzerinde olacağım ama asıl amacım genç sporculara yol göstermek ve iyi imkanlarda yarışmalarını sağlamak” diye konuştu.

UÇAR: KENAN; DEVLETİN, FEDERASYONUMUZUN GÖSTERDİĞİ DESTEĞİ BOŞA ÇIKARMADI
Türkiye Motosiklet Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar, Kenan Sofuoğlu’nun devletin ve federasyonun desteğini boşa çıkarmadığını belirterek, “Milli sporcunun alnının akıyla şampiyonluğu elde etti. Kenan, devletin, federasyonumuzun gösterdiği desteği ve gayreti boşa çıkarmadı. Alnının akıyla Türkiye’ye ve milletimize 5. dünya şampiyonluğunu kazandırdı. Kenan Sofuoğlu, özellikle olimpiyatların yapıldığı, birçok branşta üzüldüğümüz ve hak ettiğimiz yere gelemediğimiz 2016 senesinde, Türk insanının gururu oldu” dedi.

“TÜRKİYE, MOTOR SPORLARINDA KENAN İLE AVRUPA VE DÜNYA KAPISINI AÇTI”
Kenan Sofuoğlu’nun Türkiye’nin motor sporlarında dünyaya açılmasını sağladığını vurgulayan Uçar, “Türkiye, motor sporlarında Kenan ile Avrupa ve dünya kapısını açtı. Kenan’ın çabalarıyla bu kapı daha büyük başarılara doğru açılmaya devam ediyor. Kenan, sadece sporculuğuyla değil, adamlığıyla da spor teşkilatına ve Türk gencine örnek olan bir kişi. Türk milletinin yanındaki görüntüsüyle, bazen eleştirilere muhatap olabiliyor. TMF Başkanı olarak, bunlar zerre kadar değer vermediğimiz eleştiriler” diye konuştu.

Kaynak: NTV

Kaan HACIOĞLU

Otopark.com'la ilk tanıştığımda 11 yaşında bir çocuktum. Şimdi ise otomobil tutkunluğunun zirvesindeyim. Yalova Doğa Koleji'nde eğitim hayatımı sürdürüyorum. Sunum yapmayı ve babamın FD6'sını kurcalamayı severim. Her ne kadar ilk kez sürücü direksiyonuna oturduğum araç Civic olsa da ruhumda kırmızı bir Cupra yatar.

İlgili Makaleler

12 Yorum

 1. "Yarışmayı çok seviyorum. Bu kadar tecrübeliyken, kazanırken, bayrağımı orada gezdirme ve bir şampiyonluk daha alma şansı varken neden bırakayım. Sonuç olarak bırakmamaya karar verdim." Yani bıraktımı bırakmadı mi nasıl bir açıklama bu 🙂 Şampiyonluk yeter ama yarışmaya katılacam demiş öylesine turlamayamı katılacak yani sponsorları da birşey demeyecekmı hiç bir şey anlamadım bu acıklamadan

 2. Musul muhabbetine dönmüş. "Şimdi Musul'a giriyor muyuz? Girmiyor muyuz?"

 3. Kariyerim bitti ama yarışacam çünkü benzini onlar karşılıyor der gibi olmuş. Şaka bi yana MotoGP ye zamanında katılmaması hataydı evet ama gençlere örnek olma konusunda iyi işler yapabilir. Umuyoruz

 4. Okul açıp motor dersi verse, gençlerimize destek olsa. Sponsorlar ile iletişime gecip road triper tayfasına destek olsa. Motorculuk eskisinden daha fazla ilgi görüyor.. Akıl danışacak bir abiye ihtiyacları var gençlerimizin. Zamanında Volkan ışık gibi.

  1. Hocam zaten halihazırda bir yerde çocuklar ve gençler ile ilgileniyor ; ayrıca şu anda Düzceye pist yapılıyor genç sporcuları eğitmek için.

 5. Adam zaten yapacağını yapmış bu yaştan sonra moto gp'de kendini yoracağına oradaki emek, zaman ve parayı yetiştirdiği gençlere ayırır. Sosyal medya hesaplarından bakarsanız Toprak Razgatlıoğlu ve onun gibi kardeşlerimize de hocalık yapıyor. Kendi de demişti zaten 5leyip bırakacağını 😀 Sponsorları yarış takımı da bi şey demiyorsa yarışır sonuçta işini seven birisi 😀

 6. Eleştirin de gözünüzü seveyim karşısına birini koyun da eleştirin. genel milli sporlarımızı izlerken şu zamana kadar ülkemizde klasmanında bu kadar kült olmuş tek bir isim geliyor karşılığında Naim Süleymanoğlu . Şu sıralarda Arda Turan… Adam demek istemiş ki ; Ben bu spora başladığımda sponsorlarım SuperSport kariyerinde ilerlememe yetecek düzeydeydi ben de klasmanıma odaklandım ve başarılı oldum. Açın bi Sayın DOKTOR lakaplı moto gp efsanesinin hayatını okuyun. Formula 1 de yarışmak isterken maddi yetersizlikler yüzünden Moto GP de efsane olduğunu göreceksiniz. Özetle ülkenin güzide değerlerini baltalamayın artık. Gidin daha iyisini yapın dönün hesap sorun işte tam da o anda o adamlardan. Neden ülkemizdeki A kişisi kadar başarılı olamadın diye.

  1. Ben motorcu degilim gelsin o benim isimi benden daha iyi yapsin o zman.. Elbette kendi klasmaninda olan insanlara gore kiyaslicam…

 7. Arkadaşlar haber başlıklarını şöyle açmasanız.. Haber içerği ile başlığın alakası yok… Hurriyet haberi gibi olmuş, Ntv'de bu tür başlıklar koymaya başladı… Otopark'a yakışmıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu