Haberler

Maliye Bakanı’ndan ÖTV açıklaması
Maliye Bakanı Naci Ağbal, ÖTV değişikliğiyle araçlara zam geleceği iddiasını yanıtladı.

“50 bin lira zam geliyor” haberlerine ilişkin olarak konuşan Ağbal, “Bu tür afaki, gerçek olmayan, piyasayı ürkütecek, hiçbir karşılığı olmayan açıklamalara tepki olarak söylüyorum; böyle bir düzenleme asla söz konusu değil. Bunların hepsi külliyen yanlış değerlendirmelerdir. Hiçbir şekilde piyasaya ifade edilen şekilde bir artış planımız söz konusu değildir” dedi.

Hükümet binek otomobillerin ÖTV’sinde fiyata göre ayarlama yapabilecek. Aynı motor hacmine sahip lüks araçlarla normallerin vergisi farklılaşacak.

Mevcut durumda özel tüketim vergisi 1600 CC’ye kadar olan araçlarda yüzde 45, 1600-2000 arası olan araçlarda yüzde 90 ve onun üzerinde olan araçlarda da yüzde 135 olarak uygulanıyor.

Kaynak: NTV

Levent E. Ezen

'95 İstanbul doğumlu bir Trakya Üni. öğrencisi, 'şeker çocuk arabası' Polo sürücüsü, başlangıç seviyesinde bilgisayarcı, otopark.com gönüllüsü.

İlgili Makaleler

13 Yorum

  1. 50 bin lira tabii ki afaki, vergisiz ücreti 100k olan bi araba için hükümetimize 40 bin liralık artış yetecektir.

  2. Lüks arabayla normal arabanın motor hacmi aynı olsa da ÖTVsi zaten farklı. 1600cc motor hacimli vergisiz 50bin lira olan arabaya 22bin 500 lira ÖTV ödeniyor. 1600cc motor hacimli vergisiz 500bin lira olan arabaya 225bin lira ÖTV ödeniyor. Mesela bu örnekte normal arabaya 22.500 lira ÖTV ödenirken lüks arabaya 225.000 lira ÖTV ödeniyor. Bunun ÖTV aynı mı şimdi?

      1. Sonuçta adam zaten fiyatı fazla olduğu için otomatikman ucuz arabadan daha fazla vergi veriyor mu veriyor. Zaten 1 serisi, A serisi gibi kompakt modelleri saymazsak 1,6 motor seçeneği ile satılan premium marka araçların sayısı 2 elin parmaklarını geçmiyor.

  3. Piyasayı ürkütür demiş. Biz nolucaz biz? Piyasa değil bu ülkenin halkı haysiyet yoksunu hırsızlar.

  4. Dünyanın hiç bir yerinde sırf 2000cc üstünde diye bir araçtan %145 ötv+ %18 kdv alındığını düşünmüyorum. Otomobil üreticileri, daha çok satılsın diye ülkemize düşük hacimli motor getiriyorlar. Bizimkiler biz hunharca vergi alıyoruz biraz düşürelim demek yerine, motor hacimleri normal olmasına rağmen sırf amblemi farklı diye ek vergi almanın peşinde. Ayriyetten kimisine göre bmw audi mercedes premium marka, kimisine göre de bunlar sıradan markalar iken jaguar, maserati porsche vs. premium marka. Örnek olarak, bmw 1 serisi premium sayılacak(tamamen tahmin), alfa romeo guila sayılmayacak mı? Bu vergilendirmeyi standarta nasıl uyarlayacaklar merak ediyorum.. Bir de sanmıyorum ama umarım “normal araçların” vergileri düşer…

    1. Bir kere bence “normal” araçların vergisinin düşmesini aklımızdan dahi geçirmeyelim derim. Vergiyi aracın baz fiyat aralıklarına göre getireceklerini düşünüyorum eğer uygularlar ise. Atıyorum baz fiyatı 40-50 bin arası için %45, 50-60 bin için %50 gibi.

  5. 2000 motor üstü %145 artı arabanın fiyatı ve ÖTV nin KDV si %18 yani yaklaşık 3 araba parası ver bi araba al. Üretici bu kadar kazanmıyor. Almayacaksın ki görsünler dedikçe inadına satış patlaması yaşanıyor zengin memleketimizde ;((

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu