FeaturedHaberler

Spirit Motorcycles iki yeni model tanıttı!

Spirit Motor iki yeni üretim motorunu tanıttı: GP Sport, GP Street ve R modelleri

Spirit Motorları T3 yarış ve yetmişlerin ruhunu taşıyan kişiler tarafından oluşturulan yeni üreticidir. Tamamı İngiltere’de üretilecek olan dört yeni model çıkarttılar: GP Sport, GP Sport R, GP Street ve GP Street R. Street, Sport versiyonun donanımsız hali olarak nitelendirilebilir, R modelleri ise daha güçlü bir motor ve daha iyi bir elektronik aksama sahip. Bu Spirit için ilk üretim süreci olacak ve her bir modelden 50 tane üretecekler. Spirit, İngiliz Supersport klasmanına 2017 yılında giriş yapacak.

gp_street_launch

Şasi & Karoser

GP Sport ve Street’e ilk bakışta çelik kafes göze çarpıyor. Ducati ve KTM’den farklı olarak, Spirit’in kafesleri kaynaklanmak yerine lehimlenerek üretilmiş. Bu özellik sadece olumlu anlamda hafif bir esneklik sağlamak ile kalmıyor, ayrıca eğer kafese hasar verirseniz; hasarlı parça tüm çerçeveyi kesmeden kolayca onarılabiliyor. Arka maşa tamamen el yapımı olacak şekilde alüminyumdan üretildi ve MotoGP standartlarına birebir uymaktadır. Karoserin geri kalanı karbon-fiberden üretildi. Bu sayede motor ıslak ağırlığıyla toplamda sadece 140kg.

Tüm parçalar ayarlanabilecek bir şekilde dizayn edildi. Bu sayede baş açısını, arka maşa pozisyonunu, dingil açıklığını ve daha birçok özelliği ayarlayabilirsiniz fakat endişe etmeye gerek yok. Spirit hepsini size göndermeden önce ayarlayacaktır.

Motor

Dört modelin hepside Triumph 675’den ilham alınarak tasarlanmış 750cc üç silindirli bir motor kullanılıyor. Spirit piston açıklığını 49.6mm’den 55mm’ye çıkarttı. Spirit, motor için yapılacak işlemlerinin çoğunun bittiğini açıkladı. Daha fazla güç üretimi elde edebilmek için sıkıştırma oranı standart modellerde 13.1:1’den 13.5:1’e; R modellerinde ise 13:8.1’e yükseltildi. Bu işlemlerden önce motordan 11.900 devirde ancak 126 beygir güç elde edebiliyorken şu an 14.200 devirde 156 beygir güç elde edebiliyoruz ve bu değer R modellerinde 180 beygire kadar ulaşıyor. Tüm bu performans iyileştirmelerine rağmen, Spirit motorun emniyetsiz hale geldiğini kesinlikle reddediyor.

spirit_gp_sport

Elektronikler

Spirit motorları etkileyici bir elektronik aksamla kuşanmış olarak geliyor, özellikle R modelleri. R modelleri neredeyse MotoGP motorları ile aynı özelliklere sahip bir sensör düzeni bulunan Motec M130 ECU’yu kullanıyor. İçeriğinde motor parametre sensörleri, ayarlanabilen çekiş kontrolü, ayarlanabilir tek teker kontrolü, ayarlanabilir elektronik kaydırmalı debriyajı, ön ve arka tekerlekte bulunan hız sensörleri, seyahat ve sürat modu olarak ayarlanabilen süspansiyon, gaz pozisyonu, fren basıncı, yakıt basıncı, yakıt/hava monitörü… Liste daha uzayıp gidiyor. Sport R ve Street R modelleri bulut sistemine bağlı kalmak için Vodafone 4G sim kart kullanıyor. Bu sayede motoru takip edebilir, Spirit’e de iletilebilen veri kaydetme özelliğini kullanarak yarışlara katılabilirsiniz. Daha sonra Spirit’i arayıp, veriler hakkında konuşabilir ve motor üzerinde birkaç değişiklik yaptırabilirsiniz. Pit ekibi hakkında düşüncelerimiz bunlar.

spirit_gp_sport_r

Üretim & Fiyat

Spirit’in ilk üretimi bu kış bitmiş olacak. Bu sayede ön sipariş veren müşterileri Ocak ayı içerisinde İspanya’ya test için davet edebilecekler. Seri üretim 2017’nin ilk aylarında, müşterilere teslimat ise Mart 2017’de başlayacak. Fiyatlara gelecek olursak; GP Sport ve GP Street modelleri £45.000(202.000TL) artı ekstralar (özel boyama, özel egzos) olarak satışa sunulacak. R modelleri biraz daha pahalı olacak; Sport R £65.000(292.000TL), Street R £70.000(314.500TL) olarak satışa sunulacak ve tabiki racing donanımlarını eklediğinizde fiyat daha da tırmanıyor. Bu yüksek fiyatların birkaç avantajı da var, örneğin yedi yıl garanti. Fakat İngiltere’de üretilen bu kadar ufak çapta bir motordan ne bekleyebilirsiniz ki ?

Spirit, aslında fiyatları £20.000(90.000TL) daha aşağıda tutmak istediklerini, fakat bunun mümkün olmadığını söyledi. Her şeye rağmen Spirit, bu motorların büyük bir kitleye ulaşacağından emin.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı