Haberler

Unutulmuş bir konsept: 2003 Insignia
İsim: Opel Insignia
Duyuruluşu: 2003 Frankfurt Otomobil Fuarı
Spesifikasyonları: Arkadan itişli olması, 344 beygirlik V8 Corvettte motoruna sahip olması, 7 ileri otomatik şanzımanı, hidropnömatik süspansiyon sistemi.

Yeni Opel Insignia duyuruldu. Otomotiv dünyası yeni Insignia Grand Sport ile çalkalanırken biz de sizlere unutulmuş bir konsepti hatırlatalım istedik.

2003-opel-insignia-concept-12

Takvimler 2003 yılını gösterirken hali hazırda Vectra ve onun abisi Signum satıştayken GM mühendisleri Insignia’nın çalışmalarına çoktan başlamışlardı. Hatta bir nabız yoklaması yapıp 2008 yılında resmi olarak duyurulacak modelin 2003 yılında bir konseptini otomobil severlerle buluşturmuştu. Oldukça fütüristik bir tasarıma sahip modelin arka kapıları kaydırılarak açılıyor ve B sütunu olmaması sebebiyle otomobilin kapıları açıldığında otomobil adeta bir panoramaya dönüşüyordu.

2003-opel-insignia-concept-37

13 yıl öncesi için etkileyici ve döneminin ötesinde bir dış tasarıma sahip otomobilin sadece dışı teğil teknolojisi ve iç tasarımı da bundan nasibini almış. Zira alüminyum ön ızgara ve LED farları bugün çoğu otomobilde görsek de 2003 senesi için büyük bir yenilikdi.

2003-opel-insignia-concept-38

Tüm bunların yanında sürücü odaklı kokpiti, panoramik cam tavanı, 21 inçlik jantları, LS1 V8 Corvette motoru, 7 ileri otomatik şanzımanı, 6 saniyenin altındaki 0-100 ivmelenmesi ve fütüristik tasarımıyla Insignia rüya gibi bir otomobil olabilecekken, konseptin duyuruluşundan 5 yıl sonra aşırı alakasız ve sıradan bir model olarak satışa sunuldu.

Berke Çoban

Piri Reis Üniversitesinde Gemi Mühendisliği okumaya çalışan bir PETROLHEAD

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu