Haberler

Hyundai i30’un Avrupa’daki üretimi başladı
Geçtiğimiz aylarda Paris’te tanıtımı yapılan i30‘un üretimine başladı. Tamamen Avrupa’da tasarlanan ve üretilen otomobilin Avrupadaki satışı 2017 Ocak’tan sonra başlayacak.

Hyundai Motor Europe‘dan sorumlu Thomas Schmid‘e göre “Şirketimizin Avrupa ayağına yaptığımız devamlı yatırımlardan aldığımız sonuçlar bizlere pozitif olarak dönmeye devam ediyor. Almanya‘da yer alan Ar&Ge tesislerimizde tasarlanan ve geliştirilen otomobilin üretim aşaması ise Nosovice‘de bulunan fabrikada gerçekleşecek. Avrupa marketi göz önünde bulundurularak tasarlanan üçüncü nesil i30 ile önceki iki nesilde, ilk iki nesil toplam 800 bin adet satış yapmıştı, yakaladığımız bu başarıyı ileriye taşımayı hedefliyoruz.”

Yeni i30 Çek Cumhuriyetinde yer alan ve 2008‘den bu yana üretimde olan Nosovice tesislerinde Tucson ve ix20 gibi modellerle beraber üretilecek.

Güney Kore’li şirkete göre Eski Kıta’da tasarımıyla öne çıkması beklenen i30’un tasarımı konusunda da önceki nesle göre sahip olduğu çizgileri zenginleştirdiği, daha güven veren bir siluete sahip olduğu ve Hyundai kimliğini daha iyi yansıttığı gibi yorumlar yapılmakta.

3 farklı benzinli ve 3 farklı(?) dizel motor seçeneğine sahip olacak otomobilde 1.4 litrelik turbo benzinli ünite 140 hp ve 242 Nm tork üretmekte. Aynı motorun 100 hp üreten atmosferik versiyonu da bulunmakta. 1.0 litrelik turbolu motorlar kervanına katılan Hyundai’deki seçenek ise 120 hp güç üretmekte. İşin dizel tarafında ise 1.6 litrelik aynı ünitenin 3 farklı güç seçeneği bulunmakta. Bu üç seçenek ise 95 hp, 110 hp ve 136 hp olarak değişmekte.

Ali Serdar GÖK

1995 Adana doğumluyum. Bilkent Üniversitesi Amerikan Kültür ve Edebiyatı okumaktayım. 7 yaşımdan bu yana arabalar hobilerim arasında hep ön planda olandı. Ehliyetimi almamla beraber hobim tutkuya dönüştü. Şimdi bu tutkumu otopark.com ile devam ettiriyorum.

İlgili Makaleler

10 Yorum

  1. 1 aya kalmadan detayları öğreneceğiz 🙂

  2. Umarım avrupadaki opsiyonlar bize de gelir. Adaptif cruise, şerit takip, koltuk ısıtma/soğutma, direksiyon ısıtma vs vs.

  3. Turkiyede uretilmeyecekmi bu i30

  4. ne olursa olsun türkiyeye bir çok Gerekli özellik gelmeyecek. mesela 2015 i30 umda en çok koltuk ve direksiyon ısıtma özelliğini arıyorum. zira soğukta binince deri direksiyon elimi donduruyor :p ayrıca dizelin dezavantajı kolay ısınmıyor.

    ben şimdiden öngörüyorum. İlk kasa i30 sahipleri ikinci kasayı hiç sevmediler ilk çıktığında. ama ikinci kasanın satışı ilk kasayı katlayarak geçti. aynı durum şuan ikinci kasa i30 sahipleri için geçerli. hiç sevmediler. ama ikinciden daha çok satacak bu kasa. ve ben çok sevdim 🙂 gelince görürüz inşallah.

    umarım Assan satış politikasını düzgün uygular da gereksiz özellikler yerine ihtiyaç duyulan donanımlara ulaşma yolunu kapatmaz.

  5. Yeni i30 büyük bir hayal kırıklığı. i30 eski karakterini kaybetmiş. i30 i30’luktan çıkmış bu tasarımcılar nasıl iş yapıyor anlamıyorum eskisi çok daha güzeldi. Yeni i30 ilk nesil ve 3’üncü neslin yarısı kadar bile satamayacaktır ve Hyundai makyajlı i30’u piyasaya çıkaracaktır. Yeni i30’un iç mekanı başka bir araçtan, ön panjuru başka bir araçtan, c sütunu başka bir araçtan, arka yapısı daha başka bir araçtan alınmış gibi duruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu