Tesla Autopilot önünde kaza olacağını tahmin etti

Tesla'nın kahini iş başında!

12

Elektrikli otomobil markası Tesla, bütün modellerinde sunduğu Autopilot sistemi ile geleceğin otonom sürüş sistemini şekillendiriyor. Yalnızca otonom sürüşü kapsamayan Autopilot, bünyesindeki radar ve sensörler sayesinde olası kazaların da önüne geçiyor.

Eylül ayında gelen Autopilot 8.0 güncellemesi ile beraber Tesla Model S ve Model X’lerin otomatik pilot özelliğinde radar ve ultrasonik sensörler de devreye girmişti. Hata payını neredeyse sıfıra indiren bu teknolojik oyuncaklar, Hollanda/Eindhoven’da önünde gerçekleşen bir kazayı önceden tahmin etmeyi başardı. Bir Model S’in önünde gerçekleşen kazada, Tesla’nın önündeki kırmızı renkli Opel Corsa şerit değiştirirken Autopilot bu hareketi tehlikeli olarak algılıyor ve sürücüyü ileriye dönük çarpışma uyarısıyla önceden uyarıyor. Kazadan 2 saniye önce yaptığı uyarıyla yetinmeyen sistem, kazadan saliseler sonra Model S’i kendi kendine durduruyor.

Tesla Model S’in sahibinin açıklamasına göre kazaya karışan iki otomobilde bulunanların durumu iyi. Şuana kadar yayınlananlar arasında en net sonucu veren bu video, aslında Autopilot 8.0 güncellemesiyle beraber Tesla’nın sistemin güvenlilirliği ile ilgili geride hiçbir kuşku bırakmadığını net bir şekilde ortaya koyuyor.

https://www.youtube.com/watch?v=mbCLmF4a79o

12 YORUMLAR

  • Pillerinin ne olacağı ve masrafı belli değil. Ülkemizde buna bakacak servis yok, resmi ithalat olmadığı için. Bunların dışında, sanıyorum Donanımhaber'de veya TechTurkey'de idi, Tesla ve Kasko gibi bir başlık olması lazım. Sigorta şirketleri tam bir şerefsiz. Kasko yapılan aletin masrafını karşılamamaya çalışıyorlar falan filan. Böyle 3-5 adet ama sağlam can sıkıcı detaylar olduğu sürece insanlar almaya cesaret edemeyecek, 320i daha çok satacak. Ha bu şartlar düzelirse ne ala, katılırım o zaman yorumunuza.

 1. . Merhaba, Batarya ömür boyu garantili Teslalarda, ayrıca 7 yılda arabanın yürüyen aksamı garantili. Tesla arabaları çok basit olduklarından servisleri gezicidir. Tesla servisi eğer ağır bir sıkıntı yok ise basit şeyler için araçlı teknik servis gönderir.

 2. ali abi tr'de şu an kaç tane tesla var trafikte bilgin var mı?

 3. maximaorhan demiş ki:

  ali abi tr'de şu an kaç tane tesla var trafikte bilgin var mı?Hepsini görüntüle…

  100 den fazla, Ayrıca 400 tane Model 3 sipariş veren adam var.

 4. X5 40e alsak o da mı olmuyor başkan? 😀

 5. Valla ayni para olursa x5 tercih ederim tabikide 😀

 6. Bayağı iyiymiş satışlar. Umudum arttı. 🙂

 7. Yavas yavas iniyorlar, karlilik arttikca daha ucuz araclar uretecegine eminim, model 3 bile bir mucize

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın!
İsminizi giriniz