Haberler

Yaris GRMN’in kullanacağı motor belli oldu
Toyota’nın Corolla T-Sport ile ara verdiği hot hatch serüvenine Yaris Gazoo ile devam edeceğini duyurması, hepimizi heyecanlandırmıştı.

Ancak bu heyecan, Türkiye’deki otomobil tutkunları için hayal kırıklığına dönüşebilir!

Geçtiğimiz günlerde i-TRIL konsepti ile karşımıza çıkan Toyota, basın bülteninde yeni hot hatch otomobili ile ilgili kısa ama oldukça önemli bilgileri paylaştı.

Yaris Gazoo’nun adı Yaris GRMN olarak değişti!

Toyota’nın basın bülteninde yer alan bilgilere göre yeni hot hatch, Yaris GRMN adını taşıyacak.

”Gazoo Racing Masters of the Nürburgring” anlamına gelen GRNM, Toyota’nın hot hatch dünyasında başarı elde etme arzusunu net bir şekilde ortaya koyuyor.

Toyota motorda değişikliğe gitti!

Bildiğiniz gibi daha önceki haberlerimizde Toyota’nın WRC otomobilinde kullandığı 1.6 litrelik turbo beslemeli motoru, yeni hot hatch modelinde de kullanacağını defalarca belirtmiştik.

Ancak geçtiğimiz günlerde, en az 210 beygir güç üretmesi beklenen bu motor ile ilgili bizleri oldukça şaşırtan haberler geldi.

Toyota’nın basın bülteninde paylaştığı bilgilere göre yeni hot hatch, 1.8 litrelik süperşarjlı bir motor ile gelecek.

210 beygir güç üretecek olan bu motorun tork değeri ise henüz bilinmiyor.

Toyota hot hatch sınıfında fark yaratabilir!

Bildiğiniz gibi 90 milyon Euro maliyet ile Yaris modelini makyajlayan Toyota, makyaj operasyonu ile otomobilin 900 parçasında değişiklik yaptı.

WRC’de gelen başarılar da bu otomobilin reklamına şimdiden büyük katkı sağladı.

Bu başarıyı hot hatch sınıfında satış rakamları ile de göstermek isteyen Toyota, yeni hot hatch modelinde sağlam adımlar atıyor.

Sınıfının tek süperşarjlı otomobilini üreten Toyota; bu otomobilde daha sert şasi ve süspansiyonlara, özel jantlara, body kitlere ve daha farklı bir iç mekana yer verecek.

6 ileri manuel şanzıman ile gelecek olan Yaris GRMN, 7 Mart 2017’de Cenevre Otomobil Fuarı’nda otomobil tutkunları ile buluşacak.

 

Emrullah TEKGÖZ

1994'te doğdum. Atılım Üniversitesi İşletme (İngilizce) okumaktayım. Otomobil tutkum hayatımda her zaman büyük yeri olan AE101'in efsanevi mekanik tınısıyla başladı, E46 320i ve E39 540i ile bu tutku yerini aşka bıraktı. Bu aşk atmosferik Avensis 3 FL ile devam etmekte.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu