FeaturedHaberler

Hem GT, hem 4 kapı! Yeni AMG GT konsept Cenevre’de
Geçtiğimiz günlerde Mercedes-Benz’in yayımladığı göz alıcı videolardan sonra yeni konsept AMG GT, Cenevre Otomobil Fuarı’nda parıldamaya başladı bile.

İlk bakışta söylenebilecek tek şey, aşırı doz performans ve büyüleyici tasarımla bütünleşen bir otomobil.

AMG GT ailesi yeni üyesini selamlıyor

Mercedes-Benz’in basın açıklamasında “bu 4 kapılı-coupe, AMG GT ailesinin gelecekte genişleyeceğinin habercisidir” söylevini destekler biçimde bu konsept otomobil AMG GT Coupe’nin yuvarlak hatlarını koruyor. Ancak ekstra iki kapıya yer açmak adına tasarımda bazı çizgiler bir parça uzatılmış gibi.

Dış detaylarda dikkat çekici bir diğer unsur cömertçe ortaya yerleştirilmiş ve üzerinde uzunca çalışıldığı anlaşılan egzoz. Egzozun altını çizercesine yerleştirilen difüzör de kafiyeyi bozmuyor. Stop lambalarını da göz önünde bulundurunca arka taraf şiir gibi desek abartmış olmayız.

Ön camdan başlayarak, tavana ve arka cama kadar uzanan yay biçimindeki form CLS Serisi ile başlayan yeni marka tasarım anlayışını andırıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=D5RToKOAJr0

Tasarımdaki ince farlar ve üç boyutlu stop lambaları çok ince çalışılmış estetik detaylar olsa da diğer AMG GT modelleriyle benzerlikler taşıyor.

Bu göz alıcı tasarımın altında şevkle atan bir kalp var

AMG GT konsepti, AMG’nin hali hazırda kullandığı 4.0 lt’lik çift turbolu, V8 motordan gücünü alıyor. Bu dizginlenemeyen motora ek olarak arkada konumlandırılmış bir de elektrikli motor mevcut.

Mercedes-Benz tarafından sağlanan verilere göre bu iki motor güçlerini birleştirdiğinde 805 beygir gücünde ehlileştirilmesi pek mümkün görünmeyen bir canavar ortaya çıkıyor.

Bu gücün 4 tekerleğe aynı anda hükmedeceğini de belirtelim.

AMG’nin çift Turbolu 4.0 lt V8 Motor

Bunca gücün bir sonucu olarak otomobilin 0’dan 100 km/saat hıza ulaşması 3 saniyeden daha kısa bir zaman diliminde gerçekleşecek. En azından Mercedes-Benz’in iddiaları bu yönde.

İlk akla gelen olası rakip Panamera Turbo S Hybrid olsa da 680 hp toplam güç üretimiyle Panamera, AMG GT konsept için belki de tam manasıyla rakip olamayacaktır. Önümüzdeki aylarda detaylar netleştikçe bu konuda kesin bir şeyler söyleyebileceğiz.

Bu gücü yeşil tutmak da mümkün

Çevre duyarlılığının büyük bir hızla her sektöre nüfuz ettiği günümüzde üreticiler de yeni otomobillerinde güç gereksinimlerine göre silindirlerin bir kısmını devre dışı bırakan yeni nesil motorlar, daha aerodinamik tasarımlar ve otomobilden dışarı taşan her bir parça üzerinde yenilikçi düzenlemeler sunarak çevre duyarlılığına katkı sağlamaya çalışıyorlar.

Mercedes-Benz de bu konuda iddialı üreticilerden olduğunu, yeni konsept aracında da vurgulamışa benziyor.

Marka, gizli kapı kolları ve aynaların yerine geçen kameralarla hava direncini yenmek için elindeki tüm kozu kullanmış.

AMG GT konsept dikiz aynasının yerini alan kameralar

Aktif klapeler yardımıyla hava sirkülasyonunu ihtiyaca göre düzenleyerek soğutma ve aerodinamik denge unsurlarını kontrol altında tutan otomobil bu tasarım sayesinde daha iyi yol tutuş ve yüksek verimlilik sağlayacak.

Bu yeniliklere ek olarak otomobil, sürücünün tercih etmesi halinde yalnızca elektrik motoruyla da yol alabilecek.

Ancak egzozdan gelecek o gürleme olmaksızın sürüşün pek de zevk vermeyeceğini belirtelim.

Çok bekletmeyecek

Mercede-Benz’in bu konsept otomobili en kısa sürede seri üretime geçireceği (belki de GT4 adıyla) ve ilk fırsatta piyasadaki diğer hibrit spor otomobillerin karşısına çıkaracağı dedikodular arasında.

 

Timuçin Çolakel

Birbiriyle ilintisi olmasa da albenisi varsa ilgi duyduğum onlarca konuyu nerede kullanabilirim diye düşünürken kendimi burada buldum. Konu elbette otomobil ancak bir roman misali konunun etrafında dolaşmaya hazırım. Bambaşka konular üzerinden otomobil anlatmaya geldim, işin sanat kısmına dokunmaya. İçinde çarklar, dişliler de olacak ancak bu çarklara bir parça renk çalacağız beraber. Renkler de sönük olmayacak, kutup ışıkları mavisi gibi, amazon yeşili gibi şeyler. Zaten hepimiz aynı renk olursak cümbüşü zayıf kalır. Neyse, takılın peşimize...

İlgili Makaleler

12 Yorum

 1. Ön ızgaranın iç tasarımını değil ama dış tasarımını Ford araçlarının ızgarasına benzeten bir ben miyim acep ? Bu benzerliği görünce bir ilginç geldi. Ama fena değil gibi tasarımı, biraz fütüristik duruyor.

 2. Bence bu araç piyasaya CLS adıyla çıkacak.Çünkü CLS'yı daha yenilemediler.

 3. CenkGs demiş ki:

  Ön ızgaranın iç tasarımını değil ama dış tasarımını Ford araçlarının ızgarasına benzeten bir ben miyim acep ? Bu benzerliği görünce bir ilginç geldi. Ama fena değil gibi tasarımı, biraz fütüristik duruyor.Hepsini görüntüle…

  Kardeş o da bişey mi ben bi an Egea diyecektim önden 🙂

 4. Dizayn, estetik, teknoloji.. Hepsi burda. Elektrikli motora da yer verilmiş olması ve güce ihtiyaç yokken silindir azaltılması yeşili önemseme adına iyi olmuş. Tabii ki bunlar, bizim vergi cezalarımızla, ulaşamayacağımız satış rakkamlarına tırmanacağından seyretmekle yetineceğimiz şeyler Sayenizde otomobilde ufkumuz genişliyor. Çok teşekkür..

 5. CenkGs demiş ki:

  Ön ızgaranın iç tasarımını değil ama dış tasarımını Ford araçlarının ızgarasına benzeten bir ben miyim acep ? Bu benzerliği görünce bir ilginç geldi. Ama fena değil gibi tasarımı, biraz fütüristik duruyor.Hepsini görüntüle…

  abidinkofficial demiş ki:

  Kardeş o da bişey mi ben bi an Egea diyecektim önden :)Hepsini görüntüle…

  valla ben de jaguar'a benzettim ön tasarımı direk 😀

  Hayır yeni arabalar birbirine benziyor tamam da ne bileyim 😀

 6. Mercedes ve AMG GT'ye hiç yakışmamış. Mercedes konseptin seri üretim versiyonu olan GT4 Aston Martin Rapide ile Porsche Panamera'nın karşısına çıkacak. Yani GT4 ile CLS tamamen farklı sınıfların aracı olacak

 7. Spor otomobiller 4 kapılı olmaya başladı yakında Nissan GTR'ı da 4 kapılı olarak görürsem hiç şaşırmam. 4 kapılı bir Nissan GTR düşünemiyorum. Olur mu olur bu devirde olmaz diye birşey yok. Otomobil markaları farklı sınıflardan pazar payı kapmak için farklı sınıflara doğru yöneliyorlar. Konseptin çok çirkin bir tasarımı var umarım seri üretim versiyonu daha güzel olur

 8. Önü Maybach 6y'a benzerse tadından yenmez.. Mercedes ve Audi bile Hoffmeister Kink'i taklit ederken BMW hala saçmalamaya devam etsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu