Haberler

Oyun konsolu ile kumanda edilen ilk otomobil NISSAN GT-R/C
Sanal gerçekliği realiteyle buluşturan Nissan, oyun konsoluyla kontrol edilen ilk otomobil Nissan GT-R/C modelini geliştirdi. GT Academy ödüllü Nismo pilotu Jann Mardenborough tarafından kumanda edilen GT-R/C, İngiltere’nin efsanevi Silverstone pistinde 211km/s hıza ulaştı.

Nissan GT-R/C Gran Turismo Sport’un piyasaya sürülmesi şerefine geliştirildi

Gran Turismo Sport oyununun piyasaya sürülmesini kutlamak için geliştirilen proje otomobili, DualShock®4 ile uzaktan kumanda ediliyor. Gran Turismo Sport, 17 Ekim’de ABD’de, 18 Ekim’de Avrupa ile Avustralya’da ve 19 Ekim’de ise Japonya’da piyasaya sürülecek.

Otomobil, NISMO pilotu ve GT Academy galibi Jann Mardenborough tarafından İngiltere’nin efsanevi Silverstone pistinde tanıtıldı. Mardenborough, GT-R/C’yi bir helikopterin kokpitinden kontrol etti. Mardenborough’un en hızlı tur zamanında (1:17:47), otomobil 122km/s ortalama hıza ulaşırken 211km/s maksimum hıza imza attı.

Otomobilin kablosuz sistemi 1 kilometrelik menzile sahip

GT-R/C, direksiyon, şanzıman, fren ve gazı kontrol eden dört robot ile donatılmış durumda. Otomobilin arka kısmına monte edilen altı adet bilgisayar, kontrolleri saniyede 100 defaya kadar güncelleyebiliyor. Standart DualShock®4 oyun konsolu, düğme sinyallerini yorumlayan ve bunları GT-R/C’nin araç içi sistemlerine ileten bir mikro bilgisayar ile donatılmış durumda. Kablosuz sistem 1 km kumanda menziline sahip.

GT-R/C ayrıca ana operatörün aracın kontrolünü kaybetmesi halinde iki ek operatörün ABS fren sistemini devreye sokmasını ve motoru stop etmesini sağlayan ve farklı bir radyo frekansı ile çalışan iki adet bağımsız emniyet sistemi ile donatılmış durumda.

Şu an Japonya’da Nissan için tam zamanlı olarak yarışan Mardenborough, geçtiğimiz hafta sonu Tayland’da yapılan Super GT Şampiyonasında en ön sırada yer aldı ve yarışın en hızlı tur zamanına imza attı.

Otomobil eğitim amaçlı da kullanılacak

Nissan GT-R/C 2018 yılında STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) alanına yönelik gelecekteki kariyer imkanlarını tanıtmak üzere İngiltere’deki ilk ve orta dereceli okullara yapılacak gezilerde kullanılacak.

OTOPARK

Sürücünün Adresi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu