Elektrikli SUV pazarını etkileyecek Jaguar i-Pace tanıtıldı!

2

Jaguar’ın uzun süredir beklenen ilk tam elektrikli otomobil modeli i-Pace, Cenevre Otomobil Fuarı öncesinde resmen duyuruldu. Elektrikli SUV pazarını etkileyecek Jaguar i-Pace ile ilgili tüm detaylar haberimizde!

Tesla Model X’e sağlam rakip: Jaguar i-Pace!

İngiliz markanın elektrik teknolojisine başlangıç olarak nitelendirdiği yeni i-Pace, E-Pace ve F-Pace modellerinin ardından markanın üçüncü SUV modeli oluyor. Tasarımını büyük ölçüde aerodinamik etkenlerin belirlediği aracın eğimli ve düşük tutulan kaputu hemen göze çarpıyor. Kapı kolları sürtünme katsayısını düşük tutmak için gövdeye gizlenirken, tavan da bu bağlamda farklı bir anlayışla dizayn edilmiş. Bu arada Tesla Roadster’da 0.36 Cd olarak belirtilen sürtünme katsayısının Jaguar i-Pace’de 0.29 Cd olduğunu belirtelim.

Aracın iç mekanına geçtiğimizde oldukça teknolojik ve lüks detaylar görüyoruz. Deri, süet ve kumaş malzemelerin harmanlandığı iç mekanda ahşap detaylar da ihmal edilmemiş. Teknoloji tarafında ise Range Rover Velar’da kullanılan InControl Touch Pro Duo bilgi-eğlence sistemi araca entegre edilmiş. 10 inç boyutundaki ana ekranın yanı sıra alt bölüme iklimlendirme ayarlamaları için 5.5 inçlik dokunmatik bir ekran daha konumlandırılmış. Ayrıca sürücünün önündeki ekran aracılığıyla hız, menzil, şarj durumu ve navigasyon sistemi ile ilgili detayları görebiliyor.

Yeni i-Pace ülkemizde de satışa sunulacak

Jaguar i-Pace’in 90 kWh kapasiteli lityum-iyon bataryası, araca 482 kilometrelik menzil sunuyor. Rejeneratif fren teknolojisi enerji geri dönüşümüne destek verirken, hızlı şarj aracılığıyla bataryanın %80’i 40 dakika gibi kısa bir sürede dolabiliyor. Gövdenin altında yer alan çift elektrik motoru ise yeni i-Pace’i 394 beygir güç ve 696 Nm tork’a kavuşturuyor.

Jaguar’ın ilk elektrikli otomobilinde dört tekerden çekiş ve havalı aktif süspansiyon gibi özellikleri standart olarak sunduğu belirtiliyor. Ülkemizde 88.000 Euro‘luk başlangıç fiyatıyla satışa sunulacak i-Pace’in teslimatları ise Haziran ayında başlayacak.

Kaynak: https://www.jaguar-turkiye.com

2 YORUMLAR

  1. Mod X mi bu mu sorusunun cevabı net değil zaman gösterecek. Model X de çok ciddi bir rakip ve tecrübe de var. Şu kesin X3 vb diğer premium suvlari asla almazdım

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın!
İsminizi giriniz